Sídliště potřebují po turbulentním vývoji péči, říká architekt, který stojí i za novou podobou Florence

Nedílnou součástí práce studia Unit architekti je urbanismus. A to v různých podobách. Stojí za proměnou Florence i sídlišť po celém Česku.

Eliška NováEliška Nová

mesto-tittl

Foto: CzechCrunch

Hostem podcastu Město je Filip Tittl, spoluzakladatel studia Unit architekti

0Zobrazit komentáře

„Vyrostli jsme s tím, jak se proměňoval postoj měst ke svému vlastnímu rozvoji,“ říká architekt a urbanista Filip Tittl k tomu, jak se utvářelo urbanistické zaměření kanceláře Unit architekti. V novém díle podcastu Město hovoří i o tom, proč samosprávy naráží na rozhodnutí, která někdo udělal před patnácti lety.

„Urbanismus jsme vnímali jako úkol, protože standard byl v tomto ohledu v Česku na velmi špatné úrovni. V Praze i dalších městech se běžně přílepkovaly domy, vytvářely se ulice, které na sebe nenavazovaly. Degradovalo to celé čtvrti a zamezilo i kultivovanému rozvoji do budoucna. Dodnes se s tím potýkáme,“ dodává Tittl.

Urbanismus dnes patří k nedílné součásti práce pražského architektonického studia, které ročně kreslí desítky hektarů nových ploch ve městech po celé zemi. To je případ i pražské Florence. Unit architekti loni vyhráli mezinárodní urbanistickou soutěž na její proměnu. „Je to jedno z nejsložitějších míst v Praze, možná i ve střední Evropě,“ říká architekt v novém díle podcastu Město, který si můžete poslechnout v přehrávači níže nebo na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube.

Proč? „Je to kvůli spoustě bariér v podobě dopravní infrastruktury, jako je magistrála, autobusové nádraží nebo železniční trati. Je tam i složitá terénní morfologie, rozdíl mezi Novým Městem a Karlínem je šest výškových metrů. Společenský status toho místa je velmi komplikovaný,“ doplňuje Filip Tittl. Zároveň jde ale o unikátní prostor, protože podobně velká plocha k proměně takhle blízko k historickému jádru není.

V neposlední řadě se Unit architekti významně věnují fenoménu českých sídlišť. „V každé lokalitě se přirozeně staví, ale kde se má stavět na sídlišti? Ta místa na to nebyla připravená, což vedlo k tomu, že se stavělo tam, kde se stavět vůbec nemělo. To vyvolalo odpor k další výstavbě,“ líčí Tittl. Zároveň má ale podle něj velké množství sídlišť staré a nefunkční budovy občanské vybavenosti, kde jsou dnes herny a kasina nebo podivuhodné prodejny koberců, které v místě nikomu nepomůžou.

K sídlištím je proto podle architekta a urbanisty potřeba přistupovat s péčí a podrobněji koordinovat soukromé i veřejné záměry a trpělivě doplňovat chybějící aspekty urbanistického řešení, aniž by se zasahovalo do fyzické podstaty místního stavebního fondu.

Podcast Město s architektem Filipem Tittlem ze studia Unit architekti si můžete poslechnout v přehrávači výše nebo na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube. Uslyšíte v něm odpovědi na tyto otázky:

  • Co všechno se na Florenci změní?
  • Kudy povedou nové ulice?
  • Dotknou se úpravy i pražské magistrály?
  • Proč je urbanismus stejně důležitý jako architektura?
  • Jak ke komplexním řešením přistupují města?
  • Proč jsou sídliště složitá území?
  • Jak v nich provádět úpravy, aby se příliš nezasáhlo do jejich složitého organismu?

Diskuze (0)

Novinka

Anonym