Skutečná akce ve vzduchu bez triků. Top Gun: Maverick má nový trailer, do kin dorazí už v květnu

Všechny akrobatické manévry stíhaček ve filmu jsou skutečné. Tom Cruise si vyžádal autentickou akci bez vizuálních kouzel zeleného pozadí.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

TOP GUN: MAVERICK

Foto: CinemArt

Tom Cruise ve filmu Top Gun: Maverick

0Zobrazit komentáře

Romantické záběry stíhaček při západu slunce, Tom Cruise v leteckých brýlích a akrobatická akce ve vzduchu. Téměř dva roky po původním datu premiéry vyšel nový trailer na očekávaný Top Gun: Maverick. Akční blockbuster, slibující bezprecedentní letecké záběry, má do kin konečně dorazit v květnu.

Titulního hrdinu Petea „Mavericka“ Mitchella s tváří Toma Cruise představí třicet let po původním filmu z 80. let. Jako jeden z nejlepších amerických pilotů stále testuje nové stíhačky a dostane za úkol mladé absolventy elitního leteckého programu TOPGUN připravit na extrémně náročnou misi. Jak ukazuje nový trailer, cvičení a samotná akce přivedou všechny zúčastněné na pokraj možností.

Původní Top Gun z roku 1986 není příliš sofistikovaný snímek. Z dnešního pohledu ještě více než v době vydání působí jako čistě náborový film a pokus o oslavu předkládaných amerických hodnot je plný trapných klišé a patosu. Jelikož vznikl ve spolupráci s Pentagonem, mnozí se nezdráhají označit ho za propagandu s výsledným pozitivním vlivem na vnímání vojenských operací Spojených států.

Chystaný Top Gun: Maverick bude, už kvůli samotné premise, nejspíš trpět podobnými problémy. Stejně, respektive ještě výrazně více, než v prvním dílu ovšem půjde hlavně o zpracování akčních scén. Režisér Joseph Kosinski, který pracoval na Tron: Legacy nebo Zapomnění už v minulosti demonstroval skvělý vizuální cit při natáčení dynamické akce ve vysokých rychlostech i ve vzduchu.

Tom Cruise má navíc už od roku 1994 vlastní pilotní průkaz a jak on, tak zbytek hlavního obsazení filmu strávili několik měsíců náročným tréninkem, který zahrnoval i tři měsíce leteckého výcviku. Díky tomu mohli herci natočit většinu akčních scén přímo ve stíhačkách F-18 Super Hornet, jejichž rychlost a schopnost krkolomných manévrech dokáže způsobit ztrátu vědomí pilota.

Jednou z podmínek, kterou Cruise pro natočení nového Top Gunu měl, přitom bylo zcela vynechat zelená pozadí a veškerou akrobatickou akci ve vzduchu skutečně provést. V praxi natáčení fungovalo tak, že na předním sedadle stíhačky seděl herec obklopený kamerami, na zadním pak zkušený pilot provádějící manévry. Maverick díky tomu slibuje nejen realisticky vypadající, ale autentické záběry, jaké se na plátně dosud neobjevily.

Očekávaný snímek měl do kin dorazit původně už v červenci roku 2019. Nejdříve kvůli náročné produkci a později kvůli pandemii se ale jeho premiéra znovu a znovu odkládala. Studio Paramount Pictures, které má distribuci blockbusteru za více než 150 milionů dolarů na starosti, chtělo zajistit co nejlepší příjmy bez kompromisů s uvedením online.

Top Gun: Maverick nakonec bude mít premiéru mimo soutěž na letošním festivalu v Cannes, který proběhne mezi 18. a 27. květnem. Do široké distribuce má zamířit hned nato, české datum uvedení připadá už na 26. května. Už teď se očekává, že by mohlo jít o jeden z nejvýdělečnějších filmů letošního roku.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym