Slovenská inovace v americkém zdravotnictví. Startup Surglogs Petera Zajace nabírá dalších 100 milionů korun

Spoluzakladatel startupu Surglogs Peter Zajac

0Zobrazit komentáře

Kdo nikdy nebyl ve Spojených státech nebo minimálně neslyšel historky o tom, jak je sice americké zdravotnictví na poměrně vysoké úrovni, ale stojí jmění, bude se možná divit tomu, jak se v Česku máme dobře. Kvůli tomu, že je většina amerických doktorů soukromá a od nemocnice si pouze pronajímají prostor, si za každý úkon účtují poměrně vysoké částky, které může a nemusí krýt vlastní pojištění, jež samo o sobě stojí alespoň stovky dolarů měsíčně.

S každým zákrokem na americkém trhu se navíc pojí spousta administrativy, kterou musí doktoři i samotné nemocnice řešit. A přesně na to se zaměřil původem slovenský startup Surglogs, za kterým stojí Peter Zajac. Jeho cílem je digitalizovat lékařské zprávy tak, aby se minimalizovala administrativní zátěž a počet možných chyb. Většina nemocnic totiž zapisuje jednotlivé úkony, stavy pacienta nebo vydávané léky ručně, navíc je musí skladovat kvůli kontrolám až rok a půl.

Na další expanzi, vývoj technologie a nábor lidí nyní Zajacův Surglogs získává 5 milionů dolarů, respektive zhruba 113 milionů korun, a to od českého investičního fondu Credo Ventures a kalifornského 8VC, spolu s několika angel investory. Další miliony přichází ani ne půl roku po poslední dvoumilionové investici, kterou vedlo právě pražské Credo.

peterzajac_nem

Peter Zajac

„Od naší první investice v létě Surglogs rostl rychleji, než jsme očekávali, hlavně co se týče zájmu zákazníků z oblasti větších nemocnic,“ říká pro CzechCrunch k čerstvé investici jeden z partnerů v investičním fondu Credo Ventures Andrej Kiska a naráží na to, že je primárním cílem Surglogs pokrýt v co nejkratší době největší americké sítě nemocnic.

„Z tohoto důvodu se firma rozhodla akcelerovat výběr prostředků a zaujala i investory ze Silicon Valley. Jsem moc rád, že jsme součástí co-leadu poslední investice s fondem 8VC, který věnuje polovinu svého kapitálu právě na startupy v healthtech oblasti,” doplňuje Kiska.

Surglogs má na rozvoj softwaru pro nemocnice 45 lidí, z nichž polovina sídlí ve slovenské centrále a druhá polovina v americké pobočce. Sám Zajac působí na americkém trhu, kde také studoval, již mnoho let. Předtím měl na starosti investiční fond, na němž spolupracoval se svým otcem – ten naopak působil v čele americké větve původem slovenského antivirového obra Eset. Vývoj na Slovensku přitom pro startup dává smysl nejen z pohledu dostupného talentu, ale i nákladů.

surglogs

Tržby startupu za loňský rok narostly o 300 procent, v portfoliu má již stovky velkých nemocnic i zdravotnických středisek a s doděláním nových funkcí chce podepsat další. Mezi největšími korporacemi, které se podařilo Surglogs dostat do portolia, je například United Surgical Partners International, která má 400 center ve 28 amerických státech.

Slovenský startup přitom začal poměrně nenápadně. Peter Zajac se na startu spojil s americkým chirurgem Johnem Hilinskim, který podobné problémy řešil. Ten do něj vložil 25 tisíc dolarů a začalo se s vývojem na Slovensku. Později už se i mezi investicemi a dalším vývojem připojili ke startupu Jakub Jašák nebo Dominik Metes.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym