Slovenský startup na analýzu genomu získal 10 milionů. DNA ERA chce ještě letos do Polska

Díky analýze genomu dokáže jednotlivci ukázat predispozice pro sport i nemoci. Cílem DNA ERA je teď vybrat až milion eur.

Iva BrejlováIva Brejlová

dna-era_miska__04-min

Foto: DNA ERA

Michaela Šišková ze startupu DNA ERA

0Zobrazit komentáře

Obor, ve kterém působí, je analýza DNA a rekreační genetika. Jsou to vyšetření DNA, která se neprovádí pro medicínské nebo forenzní účely. Místo nich dokáže slovenský startup DNA ERA zhodnotit, jaké má majitel konkrétního genomu zdravotní nebo sportovní predispozice, intolerance, jak zpracovává vitaminy a minerály nebo jak jeho tělo reaguje na léčiva. Firma toho ale chce nabídnout víc – a především rychleji, než jí dovoloval její rozvoj. Teď na své plány získala skoro 10 milionů korun.

DNA ERA je získala na investiční platformě Crowdberry, kam přišla s cílem vybrat dohromady jeden milion eur, tedy 24,6 milionu korun. Peníze, které teď obdržela, jsou tak teprve první tranší investice. Firma je na platformě získala za necelé tři měsíce.

„Kapitál v podobě nové investice je pro nás odrazovým můstkem k rozšíření našeho produktového portfolia,“ věří Michaela Šišková, šéfka projektu. Zmiňuje, že se firma může zaměřit na nabídku nových testů a personalizovaný přístup k prevenci a zdraví. „Ještě letos navíc plánujeme vstoupit na polský trh, kde budeme nabízet testy DNA v místním jazyce a s místní podporou,“ plánuje.

Přizpůsobit se svému tělu

Cílem analýz DNA ERA je nabídnout uživatelům informace, díky kterým můžou svou aktivitu nebo stravu přizpůsobit tak, aby podpořili své silné stránky. Nebo naopak preventivně omezili některé návyky tak, aby u nich nepropukla nemoc, ke které má jejich tělo sklon. Firma má vlastní software a klientům výsledky překresluje do interaktivní aplikace tak, aby jim rozuměli.

Testy jsou aktuálně zaměřené na segment zdraví a lifestyle a jejich kombinaci. A kromě zmíněného dokážou říct například i status přenašeče v rámci plánovaného rodičovství. S něčím takovým společnost zaujala – loni vyrostla o 700 procent a předvedla se s tržbami ve výši 17 milionů korun.

dnaera_miska_jakub__01-min

Foto: DNA ERA

Michaela Šišková s manželem Jakubem ze startupu DNA ERA

Jenže zakladatelka si zároveň byla dobře vědoma, že s původním nastavením startup nemůže růst stále. „Částečné úskalí našeho byznysu je, že DNA se v průběhu života nemění. Pokud zákazníkovi uděláme komplexní test, tak už jej neumíme dále obsloužit. Hledáme modely, kterými bychom dokázali přinášet hodnotu dlouhodobě,“ vysvětlovala pro CzechCrunch Šišková loni po expanzi do Česka.

Firma slibuje, že s penězi z platformy přidá nové testy v kategoriích krása a mentální zdraví. A že svůj záběr rozšíří o další produkty a služby související s prevencí i personalizovanou nabídku, jako jsou doplňky výživy nebo konzultace s odborníky. K aktuálním plánům navíc patří třeba i porovnávač s profesionálními sportovci.

Šišková je vystudovaná genetička, kterou pro založení projektu inspiroval nárůst zájmu o domácí testy lidského genomu ve Spojených státech. Startup DNA ERA založila před čtyřmi lety se svým manželem, který je matematik. Na Slovensku se firma stala průkopníkem v oblasti, v tuzemsku konkuruje společnostem, jako jsou Life Test nebo GHC Genetics.

Zakladatelka se svým manželem v začátcích firmu financovala z vlastních úspor a zdrojů, později jim 250 tisíc eur, tedy přes šest milionů korun, poslal fond ve správě Crowdberry Investment Management. Samotné Crowdberry, kde teď společnost nasbírala peníze, je sesterskou platformou.

Firma věří, že potenciál biotechnologického průmyslu je vysoko. Podle Globenewswire hodnota celosvětového trhu s genetickými testy v roce 2021 dosáhla sedmi miliard eur a do roku 2030 má stoupnout na téměř 14 miliard.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym