Sněhobílý skvost s příchutí dřeva. Rolls-Royce ukázal další exkluzivní model stavěný na zakázku

Droptail Arcadia vznikl v jediném exempláři. Inspiraci čerpal v bájích, sochách i architektuře z celého světa. To nejzajímavější nabízí interiér.

p90541174_lowres_rolls-royce-arcadia

Foto: Rolls-Royce

Nový skvost od Rolls-Roycu jménem Droptail Arcadia

0Zobrazit komentáře

Oddělení Coachbuild britské automobilky Rolls-Royce má na starosti stavbu vytříbených exemplářů vozů stavěných přesně na zakázku té nejnáročnější klientele. Nejnovějším počinem tohoto oddělení je model Droptail Arcadia, který nese vůbec nejsložitější hodinky v historii Rolls-Roycu a dřevěné prvky, jejichž vytvoření zabralo osm tisíc hodin práce.

Po procházkách v růžových sadech během prací na modelu Droptail La Rose Noire, jehož majitel si přál navrhnout vůz inspirovaný jeho nejoblíbenější růží, se nyní designéři Rolls-Roycu vydali do bájné Arkádie. V řecké mytologii se jedná o bájnou říši, která má představovat přítomnost nebe na Zemi. Filozofii malého kousku ráje se pokusili zhmotnit v modelu Droptail Arcadia, který byl vytvořen pro klienta, jenž má velmi blízko k architektuře a designu.

Proto se designéři při navrhování vozu inspirovali v oblasti designu, sochařství a architektury z oblíbených regionů klienta roztroušených po celém světě. Jedná se o moderní zahrady v Singapuru, Indonésii a Vietnamu či britskou biomimetickou architekturu napodobující živé organismy.

Zároveň bylo klientovým přáním co možná nejvíce vyzdvihnout samotnou krásu modelu Droptail, který je vůbec prvním roadsterem v historii značky. Toho se designéři pokusili dosáhnout využitím sněhově bílého laku, do kterého byly přidány malé hliníkové a skleněné částečky. Díky nim lak získal třpyt a hloubku, což podtrhuje i černé lakování kapoty a stříbrně lakované karbonové části ve spodních partiích vozu.

To nejzajímavější divadlo se rozehrává v interiéru vozu, který se stal osobitým vyjádřením designové filozofie majitele. Rolls-Royce dokonce hovoří o stejném stylu, který se objevuje v rezidencích a obchodních prostorech investora po celém světě. Hlavní roli zde hraje kombinace čalounění v krémové a koňakové barvě a obložení ze dřeva Straight Grain ve světle ořechové barvě.

Jedná se o jeden z nejjemnějších druhů dřeva, se kterými Rolls-Royce ve svých dílnách pracuje. Je proto i velmi náročný na zpracování, přičemž se může snadno poškodit a během sušení má tendenci praskat podél své kresby. Klient si jej vybral nejen pro jeho vzhled, ale také bohatou strukturu.

Celkem bylo použito 233 kusů dřevěného obkladu vyskládaného do geometrického vzoru. Některé obklady musely být ve jménu zachování tuhosti podkládány nosnými prvky z vrstvených uhlíkových vláken, které jsou využívány i u monopostu F1. Designérům tak ve finále zabralo osm tisíc hodin práce, než byli s prací se dřevem hotovi.

Do tohoto výpočtu spadá i čas strávený nad řešením otázky povrchové úpravy dřeva. Vzhledem k tomu, že vůz bude provozován v tropickém podnebí, bylo potřeba zajistit dostatečnou ochranu. Tu v Rolls-Roycu nejdříve hledali v lacích, jaké dostávají i superjachty, nakonec si ale vyvinuli vlastní lak, který by měl dřevo chránit po celou dobu životnosti vozu bez nutnosti opakovat nátěr. Jeho účinnost dokonce testovali ve speciálním stroji simulujícím extrémní počasí, ve kterém ošetřené dřevo strávilo dohromady tisíc hodin.

Dřevo doplňuje kůže ve dvou odstínech, které nebyly v žádném jiném vozu doposud použity. Bílý tón přenáší motiv exteriéru i do interiéru vozu, zatímco kontrastní hnědé prvky doplňují dřevo. Na palubní desce na sebe poutá pozornost číselník, který je vůbec nejsložitějším prvkem svého druhu, na kterém kdy v Rolls-Roycu pracovali.

Vývoj hodinek z kovu zabral dva roky a samotná montáž dalších pět měsíců. Dostaly složitý geometrický ornament, ručně malované indexové značky a jejich povrch byl ošetřen laserem pro maximální zrcadlový efekt.

Droptail Arcadia byl předán svému novému majiteli na akci v Singapuru, která měla i českou stopu. Zástupci Rolls-Royce Motor Cars Prague, tedy českého zastoupení značky Rolls-Royce, si zde totiž převzali ocenění Global Dealer of the Year za komplexní výsledky dealerství v roce 2023. Celkově bylo v minulém roce v Česku a na Slovensku prodáno 43 vozů značky Rolls-Royce.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym