SpaceX dopravilo do vesmíru robota s umělou inteligencí, který bude pomáhat astronautům

Filip HouskaFilip Houska

063018_CIMON-IBM-SPACEX-AIRBUS_1
0Zobrazit komentáře

Během včerejšího dne zaznamenal vesmírný startup SpaceX, za nímž stojí vizionář Elon Musk, další úspěšný start rakety Falcon 9. Ta měla za úkol ve svém modulu Dragon doručit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) až 2,6tunový náklad skládající se z potřeb pro přítomné astronauty. Vedle běžných věcí pro pobyt ve vesmíru a instantní kávy od značky Death Wish Coffee Company, která má být jednou z nejsilnějších na trhu, byla součástí nákladu i jedna zajímavost – robot s umělou inteligencí.

Takzvaný CIMON (Crew Interactive Mobile Companion) je dílem leteckého giganta Airbus a technologické společnosti IBM. Mluvilo se o něm již v březnu letošního roku, nicméně až nyní se tento netradiční robot s animovanou tváří dočkal reálného využití tam, kde jej bude potřeba. Na Mezinárodní vesmírné stanici má totiž sloužit zejména jako služebník pro astronauty, který jim bude pomáhat s výzkumnou agendou, potažmo nabízet možnost si „pokecat“.

guardsman

Přečtěte si takéBezpečnostní kamery AI Guardsman mají díky umělé inteligenci omezit krádeže v obchodechBezpečnostní kamery AI Guardsman mají díky umělé inteligenci omezit krádeže v obchodech

Toho má být docíleno systémem umělé inteligence Watson od IBM, který je prakticky mozkem celého pětikilového, na 3D tiskárně vymodelovaného zařízení. Díky svému technologickému vybavení a displeji je totiž schopen nejen zobrazovat potřebná vizuální data pro výzkum, ale také reagovat na otázky astronautů. Navíc dokáže i hlasově komunikovat, což pro astronauty může znamenat efektivnější vykonávání práce bez nutnosti se spoléhat pouze na grafické zobrazení.

063018_CIMON-AIRBUS-IBM-SPACEX_1

Co se týče industriálního designu CIMON, který byl navržen v dílnách Airbusu, nejedná se o žádný atraktivní kousek. I přes svůj medicimbálový vzhled se však má jednat o ideální zařízení (hlavně z dlouhodobého hlediska po několika misích), jež ve stavu beztíže nebude omezovat astronauty a vedle pomocných služeb by jim také mělo snižovat stres.

Na to ostatně odkazuje pro server Space.com vedoucí projektu CIMON Till Eisenberg, který zároveň poukazuje na to, že astronauti musí pracovat v náročném prostředí, které je zpravidla velmi hlučné a nevyzpytatelné.

CIMONonISScube

CIMON během úkolu s řešením Rubikovy kostky

Zpět na pevninu

Ač se CIMON může jevit jako ideální robotické zařízení právě pro vesmírné mise, plnohodnotně se bude dát využít i na Zemi, a to například ve zdravotnictví, kde by mohl zastávat roli partnera pro ležící pacienty nebo vhodného pomocníka pro doktory. CIMON se ostatně v průběhu svého vývoje mimo jiné podílel na komplikovanějším, blíže nespecifikovaném medicínském úkonu, kde sloužil jako interaktivní kamera.

063018_CIMON-AIRBUS-IBM-SPACEX-2

Till Eisenberg (vlevo) a Christoph Koessl, softwarový inženýr v Airbusu, během vývoje CIMON

Foto: Airbus

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym