Spojené státy utajují mimozemské technologie i těla z UFO, tvrdí důstojník rozvědky. Svědčí před Kongresem

Buď sledujeme historický okamžik, nebo další konspirační blamáž. David Grusch sám žádné UFO neviděl, ale odvolává se na desítky svědků.

Michal MančařMichal Mančař

midjourney-ufo-kongres

Foto: Midjourney

USA tají UFO. Alespoň podle bývalého důstojníka rozvědky

0

Vláda Spojených států po mnoho desítek let v tajnosti shromažďuje – a reprodukuje – technologie neznámého, zřejmě mimozemského původu. Podobných teorií se v minulosti objevilo nespočet, a to nejen v televizních seriálech jako Akta X. Tentokrát ale budí pozornost veřejnosti skutečnost, že nejnovější prohlášení nepochází z úst podivínských příznivců konspiračních teorií. Při slyšení v americkém Kongresu ho přednesl někdejší člen vládní pracovní skupiny ve věci „neidentifikovaných anomálních jevů“ (UAP), jak američtí činitelé o fenoménu známějším pod zkratkou UFO v současnosti hovoří.

Bývalý zpravodajský důstojník David Grusch byl součástí pracovní skupiny pro studium UAP. Při napjatě očekávaném slyšení před jedním z výborů Sněmovny reprezentantů ho doprovodili někdejší příslušníci vzdušných sil amerického námořnictva David Fravor a Ryan Graves. Svědci prezentovali incidenty se záhadnými úkazy nepozemského původu jako něco „rutinního“. Americké ministerstvo obrany nicméně Gruschova tvrzení odmítá.

Grusch vypověděl, že byl během svých oficiálních aktivit informován o programu fungujícím po několik desetiletí, jehož cílem je zajišťovat havarované UAP – běžně známé jako UFO, neidentifikované létající objekty – a vyrábět jejich repliky. Sám prý k těmto operacím neměl přístup a žádné mimozemské stroje neviděl, tvrdí však, že ho čtyřicet svědků ujistilo, že existují. Na otázku, zda Spojené státy mají informace o mimozemském životu, odpověděl, že vláda pravděpodobně pozoruje „nelidské“ aktivity od třicátých let minulého století.

Veřejně s těmito tvrzeními Grusch poprvé vystoupil před několika týdny, důkazy pro jeho výpovědi však nejsou k dispozici. Některé jeho výroky přitom vyvolávají skeptické reakce, v televizním rozhovoru například řekl, že zatajovaná UFO mohou pocházet z „jiných dimenzí“. Také uvedl, že do rukou amerických ozbrojených sil se dostal stroj velký „jako fotbalové hřiště“. Součástí jeho výpovědi byla i přímá zmínka o nálezu těl pilotů ztroskotaných strojů.

Pentagon vyjádření o tajném sběru mimozemských technologií popírá. Mluvčí ministerstva obrany uvedla, že vyšetřovatelé nenašli žádné informace, které by podporovaly tvrzení, že takový program v minulosti existoval či aktuálně existuje. Tématu neidentifikovaných létajících objektů nicméně americké instituce věnují čím dál větší pozornost.

Závěrem loňského roku NASA ustanovila malou skupinu vědců, astronomů, expertů na umělou inteligenci i bývalých astronautů, kteří začali pracovat na studii fenoménu UAP. Americká agentura nicméně spolu se spuštěním projektu zdůraznila, že o mimozemském životě na Zemi nemá žádné důkazy, ani studií jejich existenci nijak nenaznačuje.

O životě mimo Zemi pro CzechCrunch nedávno hovořil Chris Impey, britský astronom a člen organizace METI zabývající se možností komunikace s inteligentními obyvateli kosmu. „V zásadě neexistují žádná mezinárodní pravidla pro to, jak poslouchat nebo případně komunikovat s mimozemšťany. OSN se tím nezabývá, takže astronomové se setkávají a diskutují o tom sami. Snažíme se být opatrní,“ uvedl v rozsáhlém rozhovoru.

Americký Kongres také loni v této věci uspořádal první slyšení po více než padesáti letech, při němž armádní představitelé uvedli, že evidují stovky incidentů se záhadnými létajícími objekty. Američtí činitelé o výzkumu těchto jevů hovoří jako o otázce národní bezpečnosti, vzhledem k obavám, že pozorované úkazy mohou být napojené na soupeře Washingtonu.

Americký Senát aktuálně projednává opatření, které by vládu donutilo, aby po desetiletích mlčení zveřejnila záznamy týkající se pozorování UFO. Návrh požaduje, aby americký národní archiv sbíral informace a záznamy o UFO od všech relevantních vládních úřadů, načež by se zveřejňovaly, pokud by kontrolní komise u konkrétních z nich jasně nezdůvodnila, proč mají zůstat utajeny.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym