Stroje se dál přibližují lidem. Roboti od Boston Dynamics dělají perfektní gymnastiku a metají salta

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

boston-dynamics-atlas

Foto: Boston Dynamics

Robot Atlas od Boston Dynamics

0Zobrazit komentáře

V roce 2000 proběhla ve světě robotiky zásadní událost – Honda představila robota Asima, který jako první dokázal vyjít do schodů. Teď americká firma Boston Dynamics jen tak na YouTube nahrála pár videí se svým robotem Atlasem, jenž by přes opatrně našlapujícího Asima udělal salto. Na první pohled by překonal nejen náhodného kolemjdoucího, ale možná i lidské parkouristy.

Chození a zdolávání schodů bylo ale jen malou částí schopností japonského androida od Hondy. Původně byl naprogramovaný k rozeznávání pohybujících se objektů a lidských gest. Boston Dynamics se oproti tomu v případě Atlase i ostatních projektů soustředí právě na orientaci a pohyb v prostoru. V tomto ohledu jsou jejich roboti pravděpodobně nejlepší na světě. 

Společnost nyní zveřejnila dvě nová videa, která to demonstrují. První z nich představuje dvojici humanoidních robotů jako parkouristy. Mají perfektní choreografii (kterou jsme u firmy ostatně již viděli), ani na moment v ní nezaváhají a přeskakování z jedné překážky na druhou díky korekcím rovnováhy nápadně připomíná zkušené lidské sportovce.

Druhé video (najdete ho na konci článku) je pro Boston Dynamics velmi netypické, nabízí totiž rozhovory s inženýry a techniky, kteří popisují, jak vývoj Atlase probíhá, na co se zaměřuje, jakým výzvám čelí a podobně. Zaprvé v něm vidíme, že první video zachycuje výsledek měsíců příprav a testování. Robot například dlouho neměl příliš sofistikovaný kamerový systém, takže se pohyboval skoro poslepu. Pokud se setkal s prostředím, které úzce neodpovídalo naprogramovanému chování, selhal.

Inženýři proto vytvořili komplexní soubor vizuálních analýz a software, jenž na ně automaticky reaguje. Díky tomu Atlas nemusí mít předem naprogramovaný každý nejmenší pohyb, ale stačí mu základy. Nutné korekce vyžádané malými variacemi v prostředí pak robot zvládne dopočítat i aplikovat sám. Lidské pohybové ústrojí, kombinující automatizované akce s aktivními úpravami, funguje podobně. Mnohdy si to ani neuvědomujeme.

Atlas k současnému bodu dospěl v průběhu více než osmi let, kdy Boston Dynamics představilo jeho první verzi. Ta musela být neustále připojena k napájení a s nejistotou dokázala chodit po velice nerovném terénu. Postupně se robot oprostil od kabelů, naučil se běhat, přenášet menší břemena, přeskakovat i větší překážky, a dokonce dělat také salta.

V současnosti je pro jeho designéry důležité hlavně zajistit spolehlivou schopnost opakovat úspěšné soustavy kroků jak ve stejném, tak pozměněném terénu. Je to vlastně o vytváření chování na hranici možností robota a jejich vzájemné spolupráci v rámci flexibilního řídícího systému,“ popisuje soubor programovaných a autonomních pohybů Scott Kuindersma, šéf vývoje Atlase. Na blogu Boston Dynamics vysvětluje i další detaily jeho vývoje a fungování.

K čemu přesně má Atlas sloužit? Pro Boston Dynamics, ostatně podobně jako Asimo pro Hondu, představuje platformu pro vývoj a testování různých schopností, které by měly být do budoucna základem každého autonomního robota. Potenciál humanoidního stroje je samozřejmě obrovský, jen v dohledné době omezený praktičností každodenního používání nebo vysokou cenou vzhledem k alternativním řešením.

Jasný účel mají naopak na první pohled čistě zábavné tanečky nebo gymnastická cvičení. Jsou výsledkem dlouhodobého procesu učení jak robotů, tak jejich inženýrů. V průběhu „nacvičování“ Atlas – stejně jako skutečný sportovec – zjišťuje, jak se co nejefektivněji pohybovat v daných prostředích, hledá své limity a snaží se je posouvat. Ačkoliv tak sám má daleko k užitečnému komerčnímu produktu, je zásadní součástí jejich vývoje.

Momentálně Boston Dynamics, které před časem získala pod svá křídla Huyndai, nabízí dva produkty. Robot Spot, připomínající psa, má poměrně široké možnosti využití od rutinních opakovaných akcí v místech nevhodných pro rozsáhlou automatizaci až po mapování různých prostor. Jeho novějším sourozencem je pak Stretch určený primárně do logistiky. Vlastní, menší a levnější verzi Spota s názvem CyberDog nedávno představilo také čínské Xiaomi.

Člověku podobného robota nedávno představil i vizionář Elon Musk. Po elektrických autech a energetických technologiích jeho společnost Tesla představila humanoidní stroj, který by měl lidem pomoci s nudnou nebo nebezpečnou prací. Jestli zvládne i parkour jako Atlas od Boston Dynamics, to ukáže až budoucnost.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym