Tesla představila robota, který se podobá člověku. Jmenuje se Tesla Bot a má pomáhat s nebezpečnou prací

tesla-bot-1

Foto: Tesla

Humanoidní robot Tesla Bot

0Zobrazit komentáře

Pokud Elona Muska označíme za jednoho z nejprogresivnějších vizionářů naší doby, nejspíše s námi budou mnozí souhlasit. Kdo jiný například dokázal rozpoutat revoluci v osobní dopravě a udělat z letů do vesmíru stereotyp? Jenže jak se zdá, to vše může být teprve začátek – nyní Musk odkrývá zcela novou kapitolu progrese, kterou chce jeho společnost začít psát pomocí humanoidních robotů.

Vývoj humanoidů oznámil šéf Tesly během události AI Day, na níž hovořil o pokroku automobilky v oblasti autonomie a ukázal novou výpočetní techniku, kterou budou vybavovány její vozy. Při vývoji robota pojmenovaného Tesla Bot, kterému však interně říkají Optimus, chce firma využít své dosavadní poznatky týkající se automatizovaných strojů, jež používá během výroby, a také vlastní software s hardwarem, na kterých stojí autonomní vlastnosti vozů Tesla.

Vývoj robota podobného člověku společností, která působí primárně v automotive segmentu, není žádnou novinkou. Již několik let se této činnosti věnuje například Toyota a nedávno se do těchto vod vydalo i Hyundai, když vstoupilo do Boston Dynamics, firmy stojící za slavným robotickým psem Spotem nebo hbitým humanoidem Atlasem. Jak ovšem Elon Musk upozornil, v případě „bota“ od Tesly se bude jednat o přátelského robota, před kterým půjde bez problému utéct.

tesla-bot-3

Foto: Tesla

Tesla Bot bude vypomáhat s činnostmi, které jsou pro člověka nebezpečné

Elon Musk je známý svými výroky týkajícími se obav z umělé inteligence, což je dost možná důvodem, proč chce Tesla vyvinout chytrého, ale pomalého robota schopného pohybovat se maximální rychlostí 8 km/h. Jeho výška by měla činit přibližně 172 centimetrů a hmotnost dosahovat necelých 70 kilogramů. V prostoru hlavy by se měl nacházet displej s obličejem, díky němuž by měl robot působit více kamarádsky.

Tesla Bot již zná i portfolio činností, do kterých bude nasazován. Jednat by se mělo o práce, které jsou nudné, opakují se nebo jsou pro člověka nebezpečné. Jak si bude robot schopen poradit s výzvami, které před něj Tesla postaví, bychom mohli zjistit již během příštího roku, kdy by měl vzniknout první prototyp. Zde je však nutno podotknout, že podobné časové předpovědi je v případě Tesly nutno brát s rezervou.

I tak je ovšem fascinují vědět, že Elon Musk chce psát další kapitolu lidského pokroku skrze technologii, která by se mohla stát stejně šikovným pomocníkem, jakým je dnes elektromobil v garáži či robotický vysavač v obývacím pokoji. Tesla nicméně v minulosti hovořila o řadě technologických novinek, které nakonec nikdy nespatřily světlo světa.

Ať už se jednalo o robotickou hadí nabíječku, vyměnitelné baterie nebo Superchargery poháněné sluncem. Nad tím vším však člověk dokáže mávnout rukou. V případě humanoidního robota od Tesly se však bavíme o něčem, co by lidstvo mohlo skutečně potřebovat, aniž by to zatím tušilo.

tesla-bot-4

Foto: Tesla

Tesla Bot bude měřit zhruba 172 centimetrů

Diskuze (0)

Novinka

Anonym