Studenti v Číně vymysleli speciální dron se sítí, která zachytí skákajícího člověka při požáru výškových budov

netguard2
0Zobrazit komentáře

Šestičlenná skupina studentů z čínského Kantonu se rozhodla dokázat, že drony nemusí nutně sloužit pouze k pobavení, natáčení filmů nebo využití v profesionální sféře, ale také k mnohem užitečnějším činnostem. Jejich koncept NET GUARD představuje speciální dron, který sestává z celkem čtyř části, jež se mohou během letu rozdělit a natáhnout uvnitř umístěnou síť pro možnou záchranu lidí například při požáru.

Dron má dokázat za pomocí senzorů přesně lokalizovat oblast požáru a umístění sítě tak, aby do ní bylo možné skočit. Z původní lokace se k místu požáru, převážně ve výškových budovách, dostává zařízení ve velké výšce tak, aby neohrozilo okolní objekty, k čemuž má mít další senzor. Samotná síť je pak vyrobena z čtyřvrstvého polyuretanu a má udržet dospělého člověka o průměrné hmotnosti.

netguard3

Jde samozřejmě spíše o teoretické řešení, které nebere v potaz různé technické a fyzikální limitace, jako například propad sítě a pohyb dronů při dopadení člověka po skoku, což by mohlo značně ohrozit stabilitu a vést až k pádu z vysoké výšky. Ani tyto problémy ovšem šestici studentů nezastavily a v soutěži Golden Pin Design Award v listopadu vyhráli celkem 13 tisíc dolarů (téměř 300 tisíc korun).

michal-micka-C2H

Přečtěte si takéMichal Mička z C2H kupuje za desítky milionů korun polovinu finančně poradenské sítě F&P ConsultingMichal Mička z C2H kupuje za desítky milionů korun polovinu finančně poradenské sítě F&P Consulting

Kromě finanční výhry je studentům k dispozici také spolupráce s crowdfundingovým partnerem, díky kterému by mohli získat další peněžní prostředky na vývoj a vytvoření reálnějšího konceptu. Alternativních způsobů, jak zachraňovat lidi z výškových budov, je nespočet. Po newyorských incidentech z 11. září 2001 se do některých mrakodrapů začal umisťovat speciální vnitroblok, který by měl vydržet i při pádu okolní budovy, a tudíž pomoci při evakuaci. Nicméně na rychle se šířící požár a výskok z okna nikdo moc smysluplných řešení zatím nevymyslel.

netguard

Video konceptu:

Foto: Golden Pin Design Award

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym