Tak obří smlouva tady ještě nebyla. Cristiano Ronaldo se upsal klubu ze Saúdské Arábie

Slavný portugalský fotbalista má ročně vydělávat až 4,8 miliardy korun. Pohřbil tím ale svou kariéru v elitních evropských týmech.

Filip HouskaFilip Houska

Cristiano Ronaldo

0Zobrazit komentáře

Jaký je to pocit vydělávat každou minutu přes devět tisíc korun? O tom se nově bude moci přesvědčit Cristiano Ronaldo, jeden z nejlepších fotbalistů planety, který se po uplynulých nepovedených profesních týdnech upsal novému týmu. Tomu, u kterého jen málokdo věřil, že by to hvězdný Portugalec někdy udělal. Ale peníze jsou silná motivace. Zázemí špičkových evropských klubů přenechává jiným a vyráží do Saúdské Arábie, kde podepsal dvouletou smlouvu s týmem an–Nasr s astronomickým platem a prý „skvělými výzvami“.

Cristiano Ronaldo má za sebou vskutku nepovedené období. Začalo to mediálně hojně propíraným odchodem z anglického Manchesteru United, kam po nedostatečných úspěších přešel z italského Juventusu. Jakmile ale vyšel jeho velmi otevřený rozhovor pro britskou televizi, ve kterém kritizoval trenéra takzvaných Rudých ďáblů a jejich management obecně, bylo zřejmé, že v týmu, kde si jako mladík začal budovat zářnou kariéru, se už dlouho neohřeje.

S Manchesterem United se domluvil na ukončení smlouvy, což přišlo během dní, kdy se svým rodným Portugalskem bojoval o cenný kov na nedávném mistrovství světa v Kataru. Ani tam to nedopadlo, Portugalci vypadli proti Maročanům už ve čtvrtfinále. Nějakou dobu byl Ronaldo volným hráčem a napříč médii se řešilo, kam ve svých sedmatřiceti letech přestoupí. Padalo i jméno saúdskoarabského klubu an-Nasr – a právě tam teď velezkušený útočník přestupuje na rekordní smlouvu.

Po četných spekulacích o tom, jestli Ronaldo ještě přece jen nevyzkouší angažmá v nějakém elitním klubu z Evropy, přišlo potvrzení, že úhlavní fotbalový sok argentinské hvězdy Lionela Messiho dal přednost penězům než dalším reálným výzvám. An-Nasr si ho pojistil do roku 2025 a nabídl mu podle zdrojů respektovaného sportovního novináře Fabrizia Romana roční plat ve výši 200 milionů eur, přes 4,8 miliardy korun. To je nejvyšší suma v historii fotbalu.

Zprávu oznámil devítinásobný mistr saúdskoarabské nejvyšší ligy na svém Instagramu, kde mu za včerejšek a část dneška přibyly více než dva miliony nových sledujících. Ostatně se není čemu divit – Ronaldo je člověk, který má na této sociální síti nejvíce sledujících ze všech lidí na světě, konkrétně přes 526 milionů. A byť nejúspěšnější fotku v historii Instagramu drží nově mistr světa Lionel Messi, Ronaldo má, co se čísel týče, o poznání větší dopad než Argentinec.

„Toto je víc než zápis do historie. Tento přestup je nejen motivací pro náš klub k dosažení ještě větších úspěchů, ale motivuje i naši ligu, náš národ a budoucí generace, chlapce a dívky, aby byli co nejlepší,“ uvedl prezident an-Nasru Muslí Al Muammar. „Jsem nadšený z nové zkušenosti v jiné lize a jiné zemi. Vize, kterou an-Nasr má, je pro mě velmi inspirativní. Těším se, až se připojím ke svým spoluhráčům a pomohu týmu dosáhnout dalších úspěchů,“ dodal Ronaldo.

Do peněz, které jsou pro běžného smrtelníka jen stěží představitelné, se mají započítávat i komerční licence spojené s jeho jménem, které bude moci klub využívat pro své marketingové účely. Když se pak zmiňovaná suma 200 milionů eur rozpočítá na týdenní výdělky, mělo by jít zhruba o 3,8 milionu eur (skoro 92 milionů korun). A pro zajímavost – za pouhou vteřinu si Ronaldo v an-Nasru přijde na 6,5 eura, tedy asi 160 korun.

Jen o penězích to ale pro Ronalda být nemusí. V klubu totiž dostane i silné hlasovací právo týkající se budoucího vývoje týmu. Nebude spokojený s trenérem, jako se svět přesvědčil před několika týdny s Erikem ten Hagem, koučem Manchesteru United? Na jeho žádost přijde změna. Bude chtít upravit celý management? I na tom se bude moci podílet. A proslýchá se, že bude mít „svou roli“ v žádosti o pořádání mistrovství světa v Saúdské Arábii v roce 2030.

Aby toho nebylo příliš málo, Saúdové už mají pro Ronaldovu rodinu v těsné blízkosti tréninkového centra an-Nasru ve městě Rijád zajišťovat dům a potřebné zázemí pro život. Zpráva o přestupu navíc přichází nejen ve smutné době pro fotbal, a to kvůli úmrtí nejvěhlasnějšího hráče všech dob, Brazilce Pelého, ale také v momentě, kdy se snad ještě více než dosud řeší kvůli katarskému šampionátu srovnávání Ronalda a Messiho. Teď je zřejmé, že Ronaldo si novým podpisem kariéru v elitních klubech odepsal.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym