Svět opustila největší fotbalová ikona. Ve věku 82 let zemřel legendární Pelé

S jedním z nejlepších fotbalistů všech dob to nevypadalo dobře už několik týdnů, dosud ale svůj boj s rakovinou zvládal. Ve čtvrtek nemoci podlehl.

Filip HouskaFilip Houska

Pelé

0Zobrazit komentáře

S jedním z nejlepších fotbalistů všech dob to nevypadalo po zdravotní stránce dobře už několik týdnů, dosud ale svůj boj s rakovinou tlustého střeva zvládal. Teď ale došlo na nejhorší. Pelé – nejen brazilská fotbalová ikona –  zemřel ve věku 82 let. Zprávu o jeho úmrtí přinesla agentura AP, potvrdil ji i Pelého agent Joe Fraga.

Pelé byl hvězdou celého fotbalového světa. Historii začal psát už ve svých sedmnácti, když se svou rodnou Brazílií získal v roce 1958 první globální mistrovský titul. Pak přidal ještě další dva ze šampionátů v letech 1962 a 1970. Je tak jediným trojnásobným mistrem světa.

Byl to právě on, kdo byl spolu s argentinskou legendou Diegem Maradonou, který zemřel před dvěma roky, považován za nejlepšího fotbalistu všech dob. Za svou famózní kariéru nastřílel přes 1 280 gólů, přičemž v brazilském týmu Santos, kde hrál největší část svého profesního života (a vyhrál s ním šestkrát brazilskou ligu), odehrál skoro 500 zápasů.

Nebyl to ale jen oceňovaný a uznávaný fotbalista, Pelé se snažil prosazovat i v dobročinných aktivitách. Od roku 1994 působil jako vyslanec dobré vůle UNESCO v boji s dětskou chudobou a narkomanií. A nebylo momentu, kdyby se nesnažil podporovat rodnou Brazílii po sportovní stránce. Silně se například angažoval, aby z brazilského fotbalu zmizela korupce, zasadil se například o takzvaný Pelého zákon.

Od roku 2021 ovšem Pelé bojoval s rakovinou – a před Vánoci se jeho stav zhoršil. Kromě postupující rakoviny tlustého střeva mu lékaři diagnostikovali i srdeční a ledvinovou dysfunkci. Že to s ním nevypadá dobře, naznačovaly i zprávy o tom, že se za ním do nemocnice sjíždí jeho nejbližší.

I přes špatný vývoj jeho nemoci ale byl při smyslech a alespoň omezeně sledoval nedávné mistrovství světa v Kataru, které pro jeho tým nedopadlo úplně nejlépe. Pelé každopádně ještě stihl pogratulovat Lionelu Messimu a celé Argentině za zisk zlata. Boj s nemocí prohrál ve čtvrtek 29. prosince 2022. Svět se tak loučí s jednou z největších fotbalových osobností, jaká kdy existovala.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym