The Gray Man je tady. Blockbuster Netflixu natáčený v Praze není skvělý film, ale dobrá zábava

Špionážní thriller s Ryanem Goslingem se loni natáčel i v Česku, uvidíme v něm proto mnoho pražských lokací.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

The Gray Man

Foto: Netflix

Ryan Gosling ve filmu The Gray Man

0Zobrazit komentáře

Na Netflix dorazil blockbuster The Gray Man. Není skvělý, ale dokáže dobře zabavit. To i mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit.

Před týdnem jsme přiblížili první novinářské reakce na nejdražší film Netflixu The Gray Man, které z většiny nebyly zrovna nadšené. Blockbuster za 200 milionů dolarů s Ryanem Goslingem ale bude typickým příkladem snímku, na němž se profesionální kritici a diváci neshodnou. Platí přitom, že čím vlažnější očekávání, tím lepší finální dojem.

The Gray Man pojednává o bývalém nedobrovolném agentovi CIA, který se kvůli informacím o masivní konspiraci stane terčem svých někdejších kolegů a ti ho nahání napříč Evropou. V praxi to znamená dvouhodinový řetězec nepříliš originální, ale velice zábavné – místy strhující – akce na pomezí ostrého špionážního thrilleru a ne zase tolik seriózního akčního snímku.

Příliš dlouho si ho nejspíš pamatovat nebudete, ale pro jeden letní večer netřeba hledat, čím jiným se na chvíli vytrhnout z reality. Čeští diváci přitom mnoho scén ocení o to více, že se v nich vedle Goslingovy tváře a bojových chvatů budou moci kochat záběry Prahy, která ve filmu hraje poměrně výraznou roli.

The Gray Man je právě dostupný na Netflixu.


Co ukazují trailery

Rod draka

Minulý týden Amazon ve velkém traileru ukázal seriál ze světa Pána prstenů, teď HBO přišlo s Rodem draka. Taktéž seriál odehrávající se 200 let před Hrou o trůny se zaměří na rod Targaryenů, přičemž slibuje bohatý svět plný draků a boj o Železný trůn, tedy vládu nad Sedmi královstvími. Více zde.

The Idol

Hudebník The Weeknd a tvůrce oceňovaného seriálu Euforie spojili síly, aby vznikla prý „nejnemravnější love story z Hollywoodu“ o divokém vztahu vůdce kultu s mladou popovou zpěvačkou. Novinka v sobě na první pohled nese typické prvky obou umělců, což by mohlo znamenat stylově temnou podívanou. Více zde.

To nic, drahá

Herečka Olivia Wilde se ukázala jako zajímavá režisérka už v komedii Šprtky to chtěj taky, teď se ale vydala do zcela jiného žánru psychologického thrilleru. To nic, drahá sleduje na první pohled dokonalou dvojici Alici a Jacka, kteří žijí v na první pohled dokonalé, inovativní komunitě na americkém předměstí 50. let. Jack ale pracuje na velice zvláštním projektu, který více a více připomíná nebezpečný kult.

Když promluvila

Trailer na Když promluvila, což je příběh o odhalení sexuálního zneužívání vlivného hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, silně připomíná oscarový snímek Spotlight. Na jednu stranu tak působí jako poněkud neoriginální variace s jiným tématem. Za projektem nicméně stojí schopná režisérka i scenáristka a Carey Mulligan se Zoe Kazan v hlavních rolích slibují dobré herecké podání.


Co hýbe světem filmu a televize

Začalo natáčení druhé části Duny

V Budapešti před několika dny oficiálně padla první klapka druhé části adaptace legendárního sci-fi Franka Herberta. Duna: Část druhá se má točit ještě na několika dalších lokacích a do kin by měla dorazit koncem příštího roku. Režisér Denis Villeneuve přitom slibuje více akce a pojetí děje, které překvapí i znalce knihy. Více zde.

Další pohled na novinku Christophera Nolana

Režisér stojící za Temným rytířem, Počátkem a Dunkirkem se rozhodl svůj první životopisný film natočit o Robertu Oppenheimerovi, otci atomové bomby. Studio teď odhalilo první apokalyptický plakát a někteří diváci měli v kinech před filmem Nope možnost vidět krátkou upoutávku. Ta samozřejmě prakticky nic neodhaluje, obsahuje pouze osudově znějící komentáře o „muži, co pohnul Zemí“ spolu s černobílými záběry Cilliana Murphyho v titulní roli. Verze natočená z kina je třeba na Redditu.

Ředitel Netflixu předpovídá konec klasické televize

Netflix před několika dny oznámil finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí. Ačkoliv přišel o 970 tisíc předplatitelů, počítalo se s dvojnásobným číslem a nyní se opět očekává růst. Firma přitom představila další detaily k levnějšímu předplatnému s reklamou a novou frontu soupeření s lineárním vysíláním televize. Spoluředitel Reed Hastings se proto nezdráhal zmínit, že lineární televizi čeká do pěti až deseti let konec. Více zde.

Ani Ana de Armas nechce ženského Bonda

Téma ženy v hlavní roli bondovek je v posledních letech jedním z hlavních, které se kolem budoucnosti špiónské franšízy probírají. Tvůrci i herci nicméně mají jasno. Stejně jako hlavní producentka Barbara Broccoli, ani jedna z hrdinek Není čas zemřít Ana de Armas si nemyslí, že Bond je ženská role (uvedla to pro The Sun). Přesněji řečeno si nemyslí, že by žena měla přebírat hlavní roli. Místo toho by chtěla, aby v bondovkách měly větší význam jiné ženské postavy, jako tomu bylo v Není čas zemřít.


Co si dnes pustit

Vzpomínky na vraždu

HBO Max  |  Dokument |  2022  |  6 epizody  |  ČSFD

mind-over-murder-hbo-max

Reprofoto: HBO/YouTube

Dokument Vzpomínky na vraždu

Rok 1985, malé město v americkém státě Nebraska. Jednoho dne místní komunitu šokuje brutální znásilnění a vražda milované 68leté babičky. Za hrůzný čin bylo nakonec odsouzeno šest lidí – pět z nich se přímo přiznalo, když je policejní psycholog přesvědčil, že mají potlačené vzpomínky. Ale bylo to tak opravdu? V dokumentární sérii HBO se postupně rozkrývá čím dál složitější příběh, který je nutné slyšet z první ruky, aby se mu dalo uvěřit. A ani potom to není jednoduché.

Všechno, všude, najednou

V kinech  |  Sci-Fi  |  2022  |  139 min.  |  ČSFD

everything-everywhere

Reprofoto: A24/YouTube

Film Všechno, všude, najednou

Watch je hlavně o domácí zábavě, Všechno, všude, najednou je ale třeba doporučit na velkém plátně. Film o provozovatelce prádelny, která se musí vydat na divokou cestu multiverzem pro záchranu světa, totiž v kině jednoduše vynikne lépe. Tolik vizuálních nápadů, zcela nečekaných akčních scén, chytrého humoru i existenciálních zamyšlení v jednom balíku snad ještě nikdo nenabídl. Publika v zámoří se nad Všechno, všude, najednou rozplývají už několik měsíců, my se k nim konečně můžeme připojit.

Myši patří do nebe

Aerovod |  Animovaný  |  2021  |  87 min.  |  ČSFD

mysi-patri-do-nebe-9

Foto: Fresh Films

Myši patří do nebe má mnoho propracovaných loutek

Bojácná myška se chce prokázat útokem na lišáka, to ale nevyjde a oba se ocitnou v zásvětí. Najdou cestu zpátky do světa živých? Myši patří do nebe je tak trochu zázrak. Je to totiž nejdražší český animovaný film s rozpočtem kolem sta milionů korun, který audiovizuálním zpracováním dává vzpomenout třeba na Fantastického pana lišáka od Wese Andersona. Zároveň se tvůrcům podařilo způsobem přístupným pro děti a dojemným pro dospělé zpracovat oblíbenou knižní předlohu s tématy smrti, přátelství nebo odvahy.


Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

1. Resident Evil: Lék

2. Stranger Things

3. Ms. Marvel

4. Banda

5. Volejte Saulovi

Nejsledovanější filmy:

1. Thor: Láska jako hrom

2. Černý telefon

3. Top Gun: Maverick

4. Jurský svět: Nadvláda

5. Promlčeno

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)