Tip na výlet: Valdštejnská zahrada je oázou klidu uprostřed tepající Prahy, do které může každý

Na tomto příjemném místě najdete stín, pohodu, řadu vodních prvků i kulturu. Zcela volně se sem navíc dostane každý, vstup je totiž zdarma.

valdstejnska-zahrada4

Foto: Placehunter

Valdštejnská zahrada je dostupná zcela zdarma

0Zobrazit komentáře

Jedná se o unikátní ukázku raného barokního stavitelství v Čechách a taky malou oázu v dnes již rychlým tempem pulzujícím srdci Prahy. Řeč je o Valdštejnské zahradě, která se nachází v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně. V něm sídlí Senát, díky kterému je dnes toto místo nejen jako stvořené ke krátkému odpočinku, ale koná se zde i řada kulturních akcí.

Zahrada vybudovaná v italském stylu, která je plná perfektně zastřižených živých plotů, soch a vodních prvků, byla vybudována současně s palácem, tedy mezi roky 1623 až 1630. Jak název napovídá, za výstavou stál Albrecht z Valdštejna, který byl svého času celoevropskou šlechtickou celebritou se značnými úspěchy na bitevním, politickém i podnikatelském poli.

Díky tomu se jednalo o jednu z nejmocnějších a také nejbohatších osob své doby, což ovšem nakonec vyústilo v to, že upadl v nemilost u císaře, a také jeho úkladnou vraždu. Ještě předtím však za sebou stihl Valdštejn zanechat celou řadu architektonických památek a jeho palác se zahradou na Malé Straně zajisté patří k těm nejvýznamnějším.

Samotná zahrada je dnes dělena do několika částí se třemi kašnami, které doplňují také reliéfní vázy a kopie původních plastik, jejichž autorem byl Adriaen de Vries. Vůbec nejvýraznějším vodním prvkem je ovšem rybníček s různými druhy ryb. V jeho středu byl již při založení zahrady vystavěn umělý ostrůvek, na němž dnes najdeme sochu Herkula, předpokládá se však, že dříve zde stávala další fontána.

valdstejnska-zahrada2

Foto: Placehunter

Jedna s kašen spolu se salou terrenou v pozadí

„V zahradě se volně pohybují pávi a kachny a obdivovat můžete i voliéru s výry velkými. Asi největší zajímavostí je stěna z umělých krápníků. Při pohledu na krápníky můžete s trochou fantazie vidět podivuhodná zvířata, příšery či pokřivené obličeje,“ přidává zajímavý tip cestovatelská aplikace Placehunter.

Navštívit můžete také tamní salu terrenu, tedy otevřenou stavbu, která byla v době svého vzniku nevídanou atrakcí. Svou výškou odpovídá hlavnímu sálu paláce, s nímž sdílí také podobnou výzdobu. Nabízí fresky s výjevy antických bohů a hrdinů z trójské války. Právě na tomto místě se v letních měsících odehrává celá řada kulturních akcí, na které je většinou vstup zdarma. Jedná se o nejrůznější kulturní festivaly či jednotlivá představení a výstavy.

Noc ve staré Praze

Pokud na vás kouzlo barokních kulis dýchne natolik, že si budete chtít pobyt v luxusním paláci vyzkoušet pořádně do hloubky, můžete tak učinit v Aria Hotel. Ten nabízí skutečně originální a exkluzivní ubytování v interiérech navržených italskými architekty, kteří pracovali i pro módní dům Versace. Vším se navíc prolíná téma hudby.

„Každé ze čtyř pater patří jinému hudebnímu stylu – jazz, opera, hudba klasická a současná. I jednotlivé pokoje jsou zasvěceny specifickému žánru či hudebníkovi. A tak se kromě české klasiky, jako jsou Smetana nebo Dvořák, můžete ubytovat i u světových legend, například v apartmá Elvis či Billie Holiday. Místní restaurace Coda pod vedením šéfkuchaře Jana Kaplana patří k vyhlášeným pražským podnikům,“ popisuje místo portál Amazing Places sdružující ta nejzajímavější ubytování v Česku i zahraničí.

valdstejnska-zahrada14

Foto: Amazing Places

Aria Hotel taktéž nabízí kus baroka

Kus historie na vás čeká také v hotelu Augustine, který se nachází hned v sedmi historických budovách. Nechybí mezi nimi ani augustiniánský klášter, ve kterém dodnes žijí praktikující mniši.

„V Augustine nebudete vědět, který pokoj si vybrat. Ani jeden není stejný. Ve všech vás ale obklopí luxus italského designu, mramorových koupelen a přepychových látek. Ten nejúchvatnější, Tower Suite, tvoří tři patra a jeho 360stupňový výhled na celou Prahu vám vezme dech. Nezapomeňte vyzkoušet skvělou nabídku v restauraci Augustine. Po celý rok každou první neděli v měsíci si užijete úžasné brunche a v zimě jednou za měsíc rakousko-uherskou hostinu,“ popisuje místo Amazing Places.

valdstejnska-zahrada12

Foto: Amazing Places

Jak název Augustine napovídá, hotel je spojen s augustiniánským klášterem