Trochu jiná jídelna. V Děčíně servírují ochutnávku architektury a designu uprostřed průmyslové vřavy

Malá oáza klidu, kde si lze popovídat nad jídlem. Taková je nová jídelna společnosti Ryko, na které pracovali architekti i interiérová designérka.

prumyslova-jidelna10

Foto: Jitka Třmínková

Závodní jídelna v Děčínské společnosti Ryko

0Zobrazit komentáře

Společné stravování je v celé řadě firem každodenním rituálem, který utužuje vzájemné vztahy, dává prostor na chvilku vypnout od práce a samozřejmě nabrat energii na odpolední pracovní směnu. Je tedy důležité, aby bylo dobré nejen jídlo, které je v jídelně servírováno, ale i celkové prostředí, díky kterému budou obědy chutnat ještě lépe. Takové prostředí lze vyčarovat i uprostřed průmyslového závodu, jak ukazuje nově vybudovaná jídelna podle návrhu architektonického studia Mjölk a interiérové designérky Jitky Třmínkové. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Načítám formulář...

Areál děčínské společnosti Ryko rozhodně není místem, kde by člověk hledal oázu klidu určenou pro ničím nerušené stravování. Společnost se zabývá servisem a opravami železničních vagónů, takže žádná velká romantika. Přesto právě v tomto areálu vyrostl objekt, který se pro zaměstnance stává místem, kde si mohou od tvrdé práce alespoň na chvilku odpočinout.

Vytvořit oázu uprostřed průmyslové pouště chudé na estetiku bylo vysloveným přáním investora. K naplnění jeho představ Třmínková využila přírodu. Tu zde zastupují stromky a rostliny, které se staly přímo součástí nábytku určeného ke stolování.

Příroda je zde zastoupena také díky množství dřevěných obkladů, přírodně tlumené jsou i vybrané barevné odstíny, jak je vidět například na kaučukové podlaze v barvě červeného písku. Jejím protějškem je strop z reflexního materiálu, který díky odrazům opticky místnost zvětšuje a tak trochu evokuje odrazy na vodní hladině.

Strop spolu s podlahou také napomáhají vytvořit v prostoru vyhovující akustiku. Oddělují prostor, kde se stoluje, od hluku prostor, kde je opravována těžká technika. K odhlučnění napomáhají i čalouněné panely na stěnách a nábytku.

O dodávky nábytku se postarala česká společnost LD Seating a z produkce českých firem a designérů je i další vybavení jídelny. Autorka podle svých slov chtěla dbát na národní identitu. Mobiliář střídá kontrastní krémové a bílé tóny s černými a šedými odstíny. Strop je protkán designovým lineárním osvětlením, které podtrhuje už tak vzdušný a světlý prostor.

O vzdušnost a množství světla v interiéru se zasadili liberečtí Mjölk architekti, autoři návrhu podoby samotné budovy jídelny. Tu propojili s původní hlavní budovou a dali jí plášť pracující v maximální možné míře se sklem. Budovu navíc obklopuje vegetace a skalky, díky kterým se průmyslový areál trochu více zazelenal.