Tržní hodnota kryptoměn překonala tři biliony dolarů. Po ethereu je na cestě k novému maximu i bitcoin

crypto

Foto: P. Borthiry/Unsplash

Fiktivní mince kryptoměn bitcoin a ethereum

0Zobrazit komentáře

Když poslední dobou padne řeč na kryptoměny, nejčastěji je skloňován bitcoin, jehož adopce postupně prostupuje všemi vrstvami společnosti. V pondělí ale po delším růstu překonalo své historické maximum ethereum, které je druhou největší virtuální měnou. Spolu s ním zažívají růst i další kryptoměny a tržní kapitalizace digitálních platidel se vyhoupla přes tři biliony dolarů.

Kryptoměny zažívají rok jako na houpačce. A jak vidno, ještě stále není konec. Poté, co se trh vzpamatoval z kompletního zákazu kryptoměn v Číně, začaly převládat mezi investory pozitivní očekávání. A když pak ve Spojených státech americká Komise pro kontrolu cenných papírů umožnila vstup prvního veřejně obchodovaného fondu (ETF) zaměřeného na futures na bitcoiny na burzu, vystřelilo to bitcoin na hranici nového maxima.

Za dosažením nové mety stojí mimo jiné ethereum, tedy druhá nejhodnotnější kryptoměna. Ta během pondělí připsala hned čtyři procenta a jedna mince se obchodovala za rekordních 4 782 dolarů (přibližně 105 tisíc korun). Tržní hodnota této kryptoměny pak aktuálně činí přes 560 milionů dolarů. Růstovou tendenci ale zaznamenávají i ostatní kryptoměny.

Z deseti virtuálních měn s největší tržní hodnotou rostlo v posledním týdnu hned devět, přičemž nejvýraznější růst si připsala v pořadí čtvrtá Solana. Ta se vzpamatovala z pádu, který následoval po neočekávaném technickém výpadku a který mnoho investorů odradil. Za poslední týden podle serveru CoinMarketCap připisuje více než 24 procent a aktuálně se jedna mince obchoduje za 251 dolarů (bezmála 5,5 tisíce korun).

Podobně je na tom i v pořadí třetí binance coin, který připsal během týdne asi 20 procent. Majoritní podíl na tržní hodnotě kryptoměn však stále drží bitcoin, kterému patří více než 40 procent této hodnoty. Za ním se drží zmiňované ethereum s 20 procenty a v pořadí třetí binance coin už představuje pouhá čtyři procenta.

Bitcoin, v současnosti nejhodnotnější kryptoměna, si jen za posledních 24 hodin připsal šest procent a podle serveru CoinDesk se drží nad hodnotou 66 tisíc dolarů (1,44 milionu korun). Dnes se dokonce hodnota vyšplhala až nad 66,5 tisíce dolaru, tedy jen zhruba 400 dolarů pod dosavadní maximum. Mnoho analytiků tak předpovídá, že by bitcoin mohl brzy stanovit nový rekord.

Hodnota celého kryptoměnového trhu se od konce minulého roku zčtyřnásobila a zájem investorů přitahují kromě velkých a etablovaných kryptoměn také různé alternativní měny. Obrovskému zájmu se těší třeba Elonem Muskem favorizovaný dogecoin a v posledních měsících zažívá výrazný boom také recesní kryptoměna šiba-inu.

Když je řeč o recesních kryptoměnách, hodí se zmínit, že jejich cena je mnohdy ještě mnohem volatilnější než v případě bitcoinu, etherea nebo jiných už zajetých virtuálních měn. Mnohdy se také může jednat o podvod – a vzhledem k decentralizované povaze většiny těchto tokenů nutno dodat, že velmi těžko napadnutelný. Typickým příkladem je token inspirovaný seriálem Hra na oliheň, jehož hodnota klesla během jediného dne takřka na minimum.