Ukazují čas a ještě voní po kávě. V Berlíně vyrábějí elegantní hodinky z kávové sedliny

Na výrobu pouzdra používají designéři lógr, který po hlavním městě Německa sbírají kurýři na kolech.

Filip HouskaFilip Houska

lilienthal-berlin_1

Foto: Lilienthal Berlin

Na výrobu řemínku použila německá značka Lilienthal Berlin kávovou sedlinu

0Zobrazit komentáře

Možná se bez kávy ráno ani neprobudíte – a možná vám její pronikavá vůně dělá dobře i během dne. Podobně to mají i designéři v německém hodinářském startupu Lilienthal Berlin, kteří navrhli speciální model vyrobený z kávové sedliny, díky němuž se snaží nejen šetřit životní prostředí, ale majitelům zprostředkovávat kávové aroma téměř při každém pohybu ruky. Ano, nové hodinky totiž po kávě i voní.

Mnoho berlínských značek si potrpí na decentní design, ať už jde o výrobce městských batohů Ucon Acrobatic, prodejce slunečních brýlí Mykita nebo módního návrháře Hien Le. Stejně jednoduše přistupuje ke svým výrobkům i firma Lilienthal Berlin, která vyrábí elegantní hodinky bez jakýchkoliv výrazných prvků – zkrátka takové, které by ideálně měly doplňovat subtilní outfit a nekřičet do okolí.

V poslední době se ovšem berlínský brand více soustředí i na udržitelnost. U svých nabízených modelů proto kompenzuje každý gram oxidu uhličitého, který vyprodukuje, a to finanční podporou jiných ekologických projektů. A spolu s tím experimentuje také s produkty, které jsou z podstaty určené pro vyhození. Například s kávovou sedlinou, respektive lógrem, který vzniká po výrobě šálku kávy.

Dlouhé roky se ví, že kávová sedlina je vhodná například pro hnojení a ochranu pokojových i venkovních rostlin, protože jim dodává spoustu živin. Obsahuje totiž hořčík, vápník, mangan a draslík, jenž podporuje schopnost přijímat vodu, posiluje pletivo a zvyšuje celkovou obranyschopnost rostlin jako takových. Lilienthal Berlin ho nicméně používá jinak – vyrábí z něj hodinky.

Německý výrobce využívá speciálně upravený materiál z kávové sedliny, kterou sbírají po berlínských kavárnách a pražírnách cyklokurýři jeho partnera Kaffeeform, na produkci pouzder, respektive ciferníků. Ty jsou už na první pohled rozeznatelné od zbytku sortimentu, jelikož jsou na nich vidět drobné, nepravidelné prvky, které směs drcených kávových zrn symbolizují.

hodinky_1

Foto: Lilienthal Berlin

Hodinky v odstínech Americano a Latte

„Těmito hodinkami chceme ukázat, jak vzrušující může být udržitelný životní styl. Že stojí za to zpochybnit status quo. Že je možné vyrobit hodinky z něčeho tak zdánlivě neužitečného, jako je kávová sedlina. Že dobře vypadající doplňky mohou být slučitelné s prvotřídní kvalitou a udržitelností,“ uvádí Lilienthal Berlin, který vedle hodinek nabízí i sluneční brýle.

Vzhledem k tomu, že je podstatná část hodinek vyrobena právě ze spotřebovaných kávových zrn, startup uvádí, že modely po kávě i voní. Znalci z nich patrně neucítí, o jakou odrůdu zrovna jde, i tak to ale může být příjemný a netradiční benefit pro ty, pro které je káva život. Co se zbytku hodinek týče, řemínek je vyroben z veganské kůže a základ ciferníku tvoří nerezová ocel.

„Děláme tu také víc než jen pěkné hodinky. Pokud jde o výrobky životního stylu, udržitelnost stále nehraje velkou roli, jako je tomu u potravin, módy nebo mnoha dalších výrobků, které vídáme každý den. V našem odvětví se však věci vyvíjejí o něco pomaleji. A právě to chceme změnit,“ dodává Lilienthal Berlin. Kávové hodinky jsou k dispozici v e-shopu firmy v odstínech Espresso, Americano, Latte a Macchiato.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym