Vasky zvýší produkci bot, nové Age of Empires a Jan Bednář expanduje se ShipMonkem. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

bed-sta

Foto: CzechCrunch / Vasky

Jan Bednář expanduje se ShipMonkem a Václav Staněk navýší produkci Vasek

0Zobrazit komentáře

S nedělním podvečerem přichází už tradičně týdenní rekapitulace článků. Nezačneme ovšem přejmenováním společnosti Facebook na Metu, které dobývalo titulky všech médií. Naopak se nejprve vydáme do Zlína, konkrétně do obuvnických dílen firmy Vasky Václava Staňka, která je čím dál oblíbenější a pro příští rok plánuje vyrobit nad 300 tisíc párů bot.

Rezonovala také zpráva o příchodu nového dílu kultovní strategické hry Age of Empires IV, který ukazuje propracovanější grafiku a vylepšení snad po všech stránkách. Nelze zapomenout ani na další úspěch Čecha Jana Bednáře, který poprvé se startupem ShipMonk expanduje za hranice Spojených států.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

⚽ Křetínský chce vstoupit do West Hamu: Jeden z nejbohatších Čechů si dělá po Spartě zálusk na další fotbalový klub, tentokrát rovnou ve slavné Premier League. Daniel Křetínský má být blízko nákupu významného podílu ve West Hamu, kde by se sešel s trojicí českých reprezentantů.

? Apple i přes problémy hlásí úspěch: Apple měl prý kvůli nedostatku čipů a dalším omezením přijít až o šest miliard dolarů v tržbách. I přesto se ale nezastavuje a hlásí rekordní čísla, ke kterým znovu pomohly zejména iPhony.

? Sdílení přímých odkazů ve Stories pro všechny: Instagram po letech zpřístupňuje jednu ze svých klíčových funkcí i pro ty, kteří nemají deset tisíc sledujících.

? Česká pošta chce dohnat Zásilkovnu: Balíkovny už nebudou jen pro výdej zboží, ale také pro jeho odesílání. Česká pošta chce dohnat Zásilkovnu a spouští novinku, která má posílání balíčků o něco ulehčit.

? Investoři z Pale Fire Capital vstupují do gastra: Investiční apetit i záběr tuzemské skupiny Pale Fire Capital je veliký. Jan Barta a spol. posílají desítky milionů korun do majitele sítí Regal Burger či Poké Bistro, který nově přebírá i populární vietnamská bistra Banh-mi-Ba.

? Česká online psychoterapie jde do Evropy: Online psychoterapie Hedepy ukázaly Čechům, že své duševní problémy mohou s odborníky řešit i přes videohovory. Nyní česká služba míří s velkými plány dál do Evropy.

?️ Zuri míří vstříc budoucnosti: Sednout do osobního letounu a zaletět klidně až do Chorvatska. To je vize, kterou přibližuje český projekt Zuri, jehož stroj se poprvé úspěšně odlepil od země a firma na něj nabírá další miliony korun.

? Coca-Cola znovu největším znečišťovatelem: Počtvrté se sestavoval žebříček největších plastových znečišťovatelů, počtvrté mu dominuje Coca-Cola. Na druhém místě se pak umístila společnost PepsiCo. Jejich lahve jsou ovšem jen část špinavého ledovce, který je potřeba uklidit.

? CzechCrunch Jobs + Recruitis: Za usnadnění práce a lepší cílení na potenciální kandidáty, kteří ovšem ještě netuší, že chtějí změnit zaměstnání. Pracovní inzertní portál CzechCrunch Jobs spojuje síly s aplikací Recruitis.

***

Ve čtyřiadvaceti chtěl vyrábět stejně bot jako Tomáš Baťa. Vasky Václava Staňka jich ale příští rok vyrobí ještě víc

vaclav-stanek-vasky-1

Foto: Vasky

Václav Staněk, zakladatel obuvnické značky Vasky

Václav Staněk chtěl ve čtyřiadvaceti vyrábět stejný počet bot jako Tomáš Baťa, teď ale očekává, že jich vyrobí ještě víc. Zlínské Vasky letí vzhůru a příští rok firma plánuje zdvojnásobit produkci na 300 tisíc párů.

***

Vaše veličenstvo, je tu Age of Empires IV. Nový díl slavné strategie sklízí vysoké známky a opět hravě učí historii

age_of_empires_iv

Foto: Microsoft

Age of Empires IV představují návrat slavné strategické série

Naládujte trebuchet kamením, vyšlete poddané na pole a osedlejte oře – právě vychází Age of Empires IV. Pokračování jedné z nejslavnějších strategií herní historie si podle prvních recenzí připravilo návrat vpravdě královský.

***

Jan Bednář se svým startupem ShipMonk poprvé vyjíždí z Ameriky. Kupuje sklad v Mexiku a chystá se do Evropy

jan-bednar

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Bednář, zakladatel startupu ShipMonk

Jan Bednář žije na Floridě svůj americký sen, v rámci kterého vybudoval mnohamiliardový startup ShipMonk. Ten pomáhá e-shopům doručovat zásilky do celého světa a sám teď expanduje, nejprve do Mexika a brzy i do Evropy.

***

Partner newsletteru:
Vesmírné mise s českým zapojením, úspěchy kosmických firem a startupů, i zajímavá jména v kosmickém průmyslu představí letošní Czech Space Week. CzechCrunch je celé akce mediálním partnerem.

01_CSW_2021_fb baner

***

Jsme největší hráč ve střední a východní Evropě. Heureka už není jen srovnávač cen, říká Tomáš Braverman

braverman3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Braverman, výkonný ředitel Heureka Group

Heureka se stala tak trochu nenápadně jedním z nejsilnějších e-commerce hráčů ve střední a východní Evropě. „Už nejsme jen cenový srovnávač, lidé k nám chodí i pro rady, jaký produkt koupit, a chystáme další novinky,“ říká Tomáš Braverman a v podcastu odhaluje velké plány na další rozvoj.

***

Z Facebooku se stává Meta. Bude se soustředit na tvorbu virtuálního vesmíru, který má v mnohém nahradit realitu

fb_meta

Foto: Meta

Facebook a jeho nová identita

Facebook mění své jméno na Meta, které má lépe vyjadřovat budoucí směřování celé firmy. Začne se totiž soustředit na budování takzvaného metaverse, respektive virtuálního vesmíru.

***

Sám doma v záplavě kostiček. LEGO představilo rozsáhlou stavebnici domu z kultovní rodinné komedie

lego-ideas-home-alone-4

Foto: LEGO

Dům McCallisterových z kostiček LEGO

Letos může být kultovní komedie Sám doma nejen na obrazovce, ale také v obýváku. LEGO představilo stavebnici slavného domu McCallisterů, která replikuje snad všechny pastičky, jež Kevin na zloděje nastražil.

***

Místo věrnostních bodů dostanete bitcoin. Mastercard umožní kryptoměny získávat, držet a také s nimi obchodovat

Platební gigant Mastercard fandí kryptoměnám. Svým uživatelům umožní je nakupovat i prodávat, a dokonce spouští program, v němž dobře známé věrnostní body nahradí bitcoin.

***

Vítejte v Gastru!
Gastronomie není jen o jídle a pití, ale také o byznysu, investicích, zajímavých lidech, prostředí kolem nás i o budoucnosti stravování. Chceme inspirovat a ukázat, co v Česku i jinde vzniká a kam se bude celé odvětví v dalších letech ubírat. Proto spolu s Lubošem Kastnerem spouštíme nový speciál V Gastru, o kterém se více dozvíte zde.

vgastru

***

Keanu Reeves si váží svých kaskadérů. Po natáčení nového Johna Wicka jim dal luxusní Rolexky za stovky tisíc

keanu-cc-streets-1

Foto: Anna Hanks/Flickr / Rolex

Keanu Reeves patří k jedněm z nejštědřejších herců Hollywoodu

Keanu Reeves je v Hollywoodu považován za nejmilejšího herce. Nyní znovu obdaroval své kaskadéry, kteří za něj riskovali život během natáčení Johna Wicka – a koupil jim luxusní Rolexky.

***

Populární chytrý prsten Oura Ring je ještě chytřejší. Změří tep, spánek a sleduje i menstruaci

oura-ring

Foto: Oura

Chytrý prsten Oura Ring

Změří váš spánek, upozorní na případné zdravotní komplikace a sleduje i menstruaci. Nová verze oblíbeného chytrého prstenu Oura Ring toho o vašem těle zjistí ještě víc.

***

Mánie kolem dogecoinu opadla a propadly se i tržby investiční aplikace Robinhood. Lidé teď chtějí kryptoměnu šiba-inu

Vladimir Tenev, spoluzakladatel aplikace Robinhood

Dogecoin ve světě digitálních měn způsobil velký poprask, jeho obliba ale upadá a spolu s tím i tržby investiční aplikace Robinhood. Na kryptoměnovém obzoru nicméně číhá šiba-inu.

***

Mark Zuckerberg chce, aby se lidé přesunuli do jeho virtuálního světa. Ale zapomněl, že rádi žijí i v tom reálném

meta-zuck

Foto: Meta

Mark Zuckerberg a jeho virtuální klon v metaverzu

Mark Zuckerberg přišel s ambiciózní misí – všechny nás překlopit do jeho virtuálního světa, kde bude možné dělat skoro vše. Nejspíš si ale neuvědomuje, že lidé rádi žijí i v tom skutečném.

***

Future Port Youth
Inovace, technologie, umělá inteligence, virtuální realita, cirkularita i budoucnost módy, jídla či mobility. To vše poprvé na středních školách a univerzitách v rámci akce Future Port Youth, která proběhna již 11. listopadu. Více informací naleznete zde. CzechCrunch je celé konference hlavním mediálním partnerem.

futureportyouth

***

Český startup Aimful pomáhá držet schůzky pod kontrolou a šetřit lidem čas. Od investorů získává první miliony

aimful-founders

Foto: Aimful

Jan Král, Dan Müller a Jiří Janoušek, zakladatelé startupu Aimful

Na zbytečných schůzkách trávíme často nekonečné hodiny. Udržet nafouknuté pracovní meetingy pod kontrolou i ušetřit čas však pomáhá český startup Aimful. Honza Král, Dan Müller a Jiří Janoušek teď pro něj získávájí první miliony.

***

Druhá Duna jen na plátnech, bez diskuze. Režisér už mluví o plánech pro pokračování a chtěl by trilogii

duna-cc-watch

Foto: Vertical Ent.

Druhá Duna bude jen na plátnech

Epické sci-fi Duna nadchlo diváky i filmaře, a proto dostalo zelenou jeho pokračování, které bude podle režiséra Denise Villeneuvea mnohem akčnější.

***

Zásilkovna zaměstnala roboty, kteří jako první v Evropě dokážou rozdělovat zásilky. Chystá také doručování drony

zasilkovna-robot

Foto: Zásilkovna

Robot Zásilkovny

„Je to něco, co jsme ještě v celé Evropě neviděli,“ říká Simona Kijonková, když mluví o nových robotech Zásilkovny. Zvládnou třídění balíků dvakrát rychleji než lidé a jsou prvním velkým krokem k dalšímu využití robotů ve firmě.

***

Lidé už přes Portu investovali do akcií či dluhopisů přes pět miliard. Dobře funguje spolupráce s Air Bank

radim_martin_martin-min

Foto: Portu

Vedení Portu: Martin Jaroš (Operations Manager), Radim Krejčí (CEO) a Martin Luňáček (Product Manager)

Lidé stále více hledají způsoby, jak zhodnocovat své úspory, a těží z toho také česká služba Portu. Díky rostoucím trhům i dobře fungující spolupráci s Air Bank už přes ní lidé do akcií či dluhopisů investovali více než pět miliard korun.

***

Dobrou architekturu jde dělat odkudkoliv. Třeba i z města pod Ještědem, říká architektonické studio Mjölk

09-5-2048×1364-min

Foto: OBA creators/CzechCrunch

Je tu další vydání CC Arch

Velká architektura nepotřebuje velká města. Mantru architektů ze studia Mjölk potvrzuje celá řada nápaditých projektů, které krášlí vrcholky nejen v okolí Liberce, pozoruhodné vily i jedinečná sídla společností.

***

Podnikání v gastronomii je extrémně těžké. V Česku je málo lidí, kteří umí dělat kvalitní restauraci, říká Luboš Kastner

kastner-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Luboš Kastner, spolumajitel gastronomické skupiny Hospodska

„Podnikání v gastronomii je extrémně těžké. V Česku je jen málo lidí, kteří umí dělat kvalitní restauraci. Chceme pomoci to zlepšit,” říká ve velkém rozhovoru Luboš Kastner, spolumajitel gastronomické skupiny Hospodska.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym