Velká česko-slovenská jízda na burze. Křetínský s Tkáčem loni zvýšili hodnotu svého portfolia o 15 miliard korun

Peter BrejčákPeter Brejčák

Miliardář Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Nebojí se investovat velké peníze a vědí, jak na to. Těmito slovy se dají shrnout poslední tweety skupiny EPH, za níž stojí známí byznysmeni a miliardáři Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem. Česko-slovenská podnikatelská dvojice společně se svým manažerským týmem zejména v loňském roce ve velkém investovala na burze a teď se netradičně na sociální síti pochlubila konkrétními výsledky.

Čísla hovoří jasnou řečí. Hodnota jejich portfolia obsahující hlavně minoritní pozice ve veřejně obchodovaných společnostech jako Royal Mail, ProSiebenSat.1, Foot Locker, Casino nebo Sainsbury’s ke konci roku 2020 narostla o 587 milionů eur, v přepočtu o něco více než 15 miliard korun.

Roční zhodnocení se tak pohybovalo na úrovni 115 procent. Bez započtení externího financování (Křetínský s Tkáčem si na své investice částečně půjčili) by přitom šlo dokonce o zhodnocení ve výši 231 procent. „Doufáme, že se nám tento trend podaří udržet i v roce 2021,“ dodala se smějícím se smajlíkem EPH.

Křetínský s Tkáčem loni v květnu vstoupili do amerického Foot Lockeru, ve kterém se v listopadu stali největším akcionářem, a stejnou pozici si svými nákupy zabezpečili i v britské Royal Mail. Velmi výnosná investice pak byla do sítě obchodních domů Macy’s, kdy svůj podíl duo investorů drželo jen několik týdnů a díky tomu na transakci vydělalo desítky milionů dolarů.

Dlouholetí partneři navíc v loňském roce opět začali více spolupracovat i v ostatních částech svého byznysu, když se jeden z nejbohatších Slováků Tkáč vrátil do skupiny EPH jako minoritní akcionář s podílem 44 procent minus jedna akcie. Křetínský aktuálně drží 50 procent a jednu akci, zbylých šest procent ovládá skupina manažerů.

Podle Forbesu aktuálně třetí nejbohatší Čech Křetínský zároveň několik dnů předtím změnil strukturu své skupiny EPH, pod níž od prosince spadají EP Corporate Group s aktivy zejména v energetice, retailu, médiích či e-commerce a EP Equity Investment právě se zmiňovanými menšinovými podíly ve veřejně obchodovaných firmách, včetně původní investiční entity Vesa Equity Investment.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym