Vikingové jako Hamlet. Blíží se premiéra Seveřana a první reakce slibují mistrovské dílo

Herec Ethan Hawke natáčení filmu přirovnal k legendární Coppolově Apokalypse.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

THE NORTHMAN

Foto: CinemArt

Alexander Skarsgård ve filmu Seveřan

0Zobrazit komentáře

Do kin se blíží historický snímek o době vikingů Seveřan a první reakce slibují zcela unikátní dílo. Je tady další vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit.

Načítám formulář...

Téma týdne

Vikinský epos Seveřan je prý mistrovské dílo

Seveřan, nový a dosud zdaleka nejambicióznější film Roberta Eggerse, vychází ze stejné vikinské pověsti, která inspirovala i Williama Shakespeara v Hamletovi. Režisér stojící za oceňovanými snímky Čarodějnice a Maják se tentokrát rozhodl na plátno přivést co nejrealističtější zpracování příběhu pomsty, v němž vikinský princ Amleth hledá vrahy svého otce, jehož smrt v dětství na vlastní oči viděl. Nečekejte ovšem pojetí blízké Gladiátorovi nebo Vikingům z Netflixu. Seveřan má ambice nabídnout podívanou, jaká by přišla přirozená samotným postavám filmu a umělcům, kteří o nich psali básně.

Snímek za 90 milionů dolarů je plný neúprosné přírody a brutality, ale také vizí proroků a zaklínání čarodějek. Typickým historickým blockbusterům z Hollywoodu se ve prospěch autentičnosti vzdaluje natolik, že si lidé na testovacích projekcích stěžovali na potřebu být expertem na vikinské dějiny, aby dění na plátně porozuměli. Eggers svůj výtvor musel přestříhat.

THE NORTHMAN

Matku hrdiny ve filmu Seveřan ztvárnila Nicole Kidman

Finální verzi teď viděli první novináři a mezi jejich reakcemi prakticky absentuje kritika. Seveřana označují jako krásného, vizuálně úchvatného, brutálního, nekompromisního a někteří používají rovnou označení „mistrovské dílo“. Znovu a znovu padají zmínky hereckého výkonu Alexandera Skarsgårda v roli Amletha, který je prý bestiální.

Názory tak naplno potvrzují předchozí komentáře tvůrců a herců. Například Ethan Hawke, představitel Amlethova otce, natáčení přirovnal ke vzniku slavné Apokalypsy Francise Forda Coppoly. „Obrovskou částí filmařiny je dnes snaha vám něco prodat,“ řekl magazínu The New Yorker. Přemýšlel, jestli bude někdy součástí skutečně ambiciózního projektu s režisérem, kterému nechybí odhodlání a arogance rozhodnout se, že natočí mistrovské dílo bez kompromisů. Výsledek se přeci jen musel zčásti podvolit nárokům studia na komerčně úspěšný projekt, Eggers i lidé, co s ním na Seveřanovi pracovali, ale podle všeho šli tak daleko, jak jen to je dnes možné.


Co ukazují trailery

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Doctor Strange se vypořádává s následky událostí ve filmu Spider-Man: Bez domova, kde pokaženým kouzlem narušil hranice mezi alternativními vesmíry. Musí se utkat se zombie verzí sebe sama i chapadlovým monstrem. Více zde.

Prehistoric Planet

David Attenborough a BBC pro Apple TV+ natočili novou dokumentární sérii ve stylu Zázračné planety. S tím rozdílem, že diváky pomocí nejmodernějších efektů a aktuálních vědeckých poznatků zavedou do doby dinosaurů před 66 miliony let. Více zde.

Ruská panenka

První řada Ruské panenky hlavní hrdinku uvěznila v donekonečna se opakujícím dni, druhá se rovnou vydá napříč časem do New Yorku 80. let. Jak se odtamtud Nadia dostane zpátky domů?

Letuška

Komediální thriller o letušce, která je možná vrahem, se předloni stal hitem. Kaley Cuoco jako hrdinka Cassie se teď vrací a spořádaně spolupracuje se CIA, drama se ale zase rychle dá do pohybu.


Co hýbe světem filmu a televize

Tvůrce Hry na oliheň bude vraždit důchodce

Režisér a scenárista Hwang Tong-hjŏk teď postupně pracuje na druhé řadě seriálového megahitu Netflixu, chystá ale také další projekty. Jeden z nich má název Killing Old People Club (Klub zabíjení starých lidí) a má se inspirovat dílem slavného postmoderního spisovatele Umberta Eca. Hwang Tong-hjŏk prozradil, že má sepsané detailní shrnutí filmu, který bude ještě krvavější než seriál o brutální formě dětských her. „Bude to další kontroverzní film,“ cituje tvůrce magazín Variety. Ve vtipu dodal, že se pak bude muset na čas před staršími lidmi schovávat. Brzy se pustí i do práce na scénáři druhé řady Hry na oliheň, která má předpokládané datum premiéry v roce 2024.

Harrison Ford míří do televize

Slavný herec známý jako Indiana Jones nebo Han Solo z Hvězdných válek se v jedné z hlavních rolí seriálu objeví vůbec poprvé. Streamovací služba Apple TV+ ho získala pro novou komedii Shrinking, kde ztvární úspěšného stárnoucího psychologa, u něhož se objeví Parkinsonova choroba. Jelikož mají projekt na starosti tvůrci oceňovaného Teda Lassa, nejspíš je na co se těšit. Více zde.

Will Smith kvůli facce přichází o práci

Letošní udílení Oscarů bylo historické díky několika oceněným, ale naneštěstí také kvůli facce, kterou Will Smith v živém vysílání uštědřil komikovi Chrisu Rockovi. První reakcí bylo hlavně nekonečné rozebírání incidentu, následují ale také praktické dopady. Smith se rozhodl rezignovat z Akademie udělující Oscary předtím, než by byl vyhozen. A jeho kariéra nejspíš utrpí mnohem více. Podle interních informací citovaných serverem The Hollywood Reporter teď Netflix pozastavil práce na filmu, v němž měla hollywoodská hvězda hrát hlavní roli. Sony zase mělo stopnout vývoj Mizerů 4. Očekává se, že pro Smithe nebude v blízké době snadné najít práci jako herec.

Třetí řada Zaklínače se už natáčí

Na druhou řadu Zaklínače se kvůli pandemii čekalo dva roky, třetí by ale mohla dorazit podstatně dříve. Netflix před pár dny oznámil, že natáčení právě začalo a zveřejnil první fotografii tří hlavních hrdinů Geralta, Ciri a Yennefer na place. Ti se mají v chystaném pokračování vydat do čarodějnické akademie Aretuza a snažit se zjistit více o moci mladé princezny a její roli v utváření budoucnosti světa.


Co si dnes pustit

Tokyo Vice

HBO Max  |  Krimi/Thriller  |  2022  |  10 epizod  |  ČSFD 

tokyo-vice-hbo-max

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Minisérie Tokyo Vice

Pozdní 90. léta, Tokio. Do redakce jedněch z hlavních japonských novin ze Spojených států přichází první zahraniční reportér. Mladík se pod vedením zkušeného mentora začne nořit hlouběji a hlouběji do operací jakuzy. Kriminální minisérie Michaela Manna (CollateralMiami Vice) podle recenzí naplno využívá svoje prostředí i námět a nabízí ponurý, neonový noir.

Bonnie a Clyde

HBO Max  |  Akční/Drama  |  1967  |  106 min.  |  ČSFD

bonnie-and-clyde-1

Reprofoto: esecalamar/YouTube

Film Bonnie a Clyde

Bonnie a Clydea, jeden z nejikoničtějších párů vůbec, snad ani není třeba představovat. Zamilovaná dvojice zločinců, která si přes bezpočet loupeží (nebo možná díky nim) získala miliony fanoušků, skutečně existovala, známá je ale hlavně v podobě zobrazené v legendárním snímku z 60. let. Akční drama tehdy způsobilo revoluci ve stagnujícím Hollywoodu, když do centra postavilo padouchy. A navíc je představilo jako sympatické postavy. Vedle příběhu pak byl extrémně vlivný také styl používající nekonzistentní rychlý střih a velice ostré přechody z komediálních momentů do výbuchů hrubého násilí. Bonnie a Clyde díky tomu dodnes nepůsobí zastarale a kdykoliv stojí za to si film připomenout.

The Dawn Wall

iTunes  |  Drama  |  2017  |  100 min.  |  ČSFD

the-dawn-wall

Reprofoto: Red Bull/YouTube

Dokument The Dawn Wall

Pár let před tím, než na stěnu El Capitan vylezl bez jištění Alex Honnold zachycený v Oscarovém Free Solo, se Tommy Cyldwell a Kevin Jorgenson pokusili vystoupat na nedalekou kilometrovou stěnu The Dawn Wall. Stejnojmenný dokument o jejich projektu je téměř stejně strhující a nabídne možná ještě zajímavější příběh. Představuje totiž jak fascinující pohled na umění dvou skvělých sportovců, tak inspirativní sondu do jejich nitra, motivací a snah překonat vlastní limity.

Benedetta (Arthouse)

Aerovod |  Historické drama  |  2021  |  131 min.  |  ČSFD

benedetta-verhoeven-1

Foto: Aerofilms

Film Benedetta

V 17. století žila v toskánském klášteře mladá jeptiška, která prý dokázala konat zázraky. Benedetta se ale nedokázala vzepřít pozemským touhám a vášnivě se zamilovala do sestry Bartolomey. Erotické drama Paula Verhoevena loni na festivalu v Cannes nepřekvapivě vyvolalo malé pozdvižení. Snímek vycházející ze skutečných historických událostí ale zajímá hlavně zkoumání síly víry, společenských konvencí a hranice mezi posvátným a profánním.


Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

1. Moon Knight

2. Podezření

3. Halo

4. Gangy z Birminghamu

5. Ultimátum

Nejsledovanější filmy:

1. Morbius

2. Ježek Sonic 2

3. Smrt na Nilu

4. The Batman

5. Moonfall

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)

Diskuze (0)

Novinka

Anonym