Vizovická firma ukáže, že modularita je všude. A to i s pomocí bývalého Muskova zaměstnance

Modularita se podle zakladatele firmy Koma Modular skrývá ve vesmíru, v umění i v našem myšlení. O tom, jak ji využít, bude celá konference.

Eliška NováEliška Nová

Koma ModularEvent

Foto: Koma Modular

Pavilon z Expo v Miláně dnes stojí ve Vizovicích a má zde sídlo Koma Modular

0Zobrazit komentáře

Před třiceti lety vsadil na modularitu ve stavebnictví. Teď chce Stanislav Martinec ukázat, že se dá využít ve vesmíru, průmyslu nebo ve vzdělávání. Jeho vizovická společnost Koma Modular se rozhodla udělat osvětu o svém hlavním byznysu. A to skrze první konferenci Modularita v našem životě, jejímž je CzechCrunch hlavním mediálním partnerem.

„Modularitu lze aplikovat do různých oborů. Někteří používají modulární postupy, aniž by o tom věděli. Popularizace modularity pro nás hrála vždy velkou roli, a tak jsme se rozhodli pozvat na jedno místo lidi stejně uvažující a hledající nové podněty nebo nové uvažování,“ říká ředitel společnosti Koma Modular Stanislav Martinec.

Různé úhly pohledu, respektive různé uvažování, má na konferenci Modularita v našem životě, která se koná 8. září ve Vizovicích, představit například technologický ředitel tuzemské logistické společnosti Shipmonk a bývalý zaměstnanec Amazonu Jeffa Bezose či SpaceX Elona Muska David Pavlík. Ten promluví o modularitě ve vesmíru. „K trvale obydlené mezinárodní vesmírné stanici ISS bylo v minulosti připojeno již několik modulových staveb,“ líčí Martinec.

Modularitu v architektuře představí Ondřej Chybík, polovina dua kanceláře Chybik+Kristof. Právě to stojí za podobou českého pavilonu pro Expo 2015. Později se tato budova stala sídlem společnosti Koma ve Vizovicích. Ta se pustila do spolupráce s různými architekty i v rámci několika svých dalších projektů. Například modul Fashion Line, za který společnost získala prestižní ocenění Red Dot, vznikl ve spolupráci s designérkou Adélou Bačovou.

S firmou je spjatý i další host, a to Ilja Mazánek starší, který vymyslel koncept modulárních letišť. S vizovickou společností pracoval na výstavbě prvního modulárního letiště v Senegalu. Hostem bude ale například také chirurg a člen misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek, další hosté zase představí modularitu v myšlení a vzdělávání nebo v umění.

„Někteří lidé principy modularity využívají, aniž by si to vůbec uvědomovali. Jedná se v podstatě o rozdělení velkého celku na menší části, takzvané moduly, na které můžeme aplikovat již známé a osvědčené postupy. Samotné moduly je pak možné používat na více projektech nebo je zcela zaměnit. Využívá se tak principů cirkulární ekonomiky a konečné výrobky jsou více šetrné k životnímu prostředí,“ líčí Martinec.

Konference proběhne na Fakultě ekonomiky a managementu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. A také ve Vizovicích, přímo v sídle Komy, tedy v již zmíněném pavilonu z výstavy Expo 2015.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym