Vlastník českého HBO loni ztrojnásobil zisk. Jen u nás se prodalo předplatné za téměř 170 milionů korun

daenerys

Foto: HBO

Jedna z hlavních postav seriálu Hra o trůny z produkce HBO.

0Zobrazit komentáře

Hra o trůny, Euforie, Peaky Blinders, Westworld, Silicon Valley nebo True Detective. To vše jsou jedny z nejlepších seriálů, do jejichž produkce vkládá HBO miliardy dolarů, a zdá se, že se mu to vyplácí. Evropské divizi HBO Europe, pod kterou mimo Českou republiku spadá také Slovensko, Maďarko, Bulharsko nebo Slovinsko, se podařilo v loňském roce vyrůst v tržbách o 14 procent a ztrojnásobit zisk.

Vyplývá to z finančních výkazů společnosti, které zároveň ukazují, že se značný nárůst odehrál také na českém poli, kde HBO dosáhlo zisku ve výši 168 milionů korun oproti 124 milionům v předcházejícím období. Největší podíl na růstu má rozšiřování počtu zákazníků prostřednictvím kabelových operátorů, jako jsou UPC Česká republika (nově spadající pod Vodafone), CentroNet nebo O2, ale také zvýšený zájem o samostatné předplatné HBO Go.

Výsledky letošního roku by mohly být ještě lepší, vzhledem k tomu, že v letošním roce běžela poslední řada seriálu Hra o trůny, která globálně přilákala k obrazovkám rekordní počet diváků. V rámci České republiky se do programu navíc ještě letos zařadí i chystaný český seriál Bez vědomí a v prvním čtvrtletí skončila Terapie s Karlem Rodenem, do jejíž další série letos HBO poslalo nemalé prostředky.

cernobyl

Foto: HBO

Černobyl – kritiky nejoceňovanější seriál z produkce HBO z posledních let

Celá skupina HBO Europe za loňský rok utržila 3,5 miliardy korun, což je podstatný nárůst oproti roku 2017, kdy v tržbách dosáhla na 3 miliardy. Celkový zisk se pak loni z 287 milionů v roce 2017 vyšplhal až na 556 milionů korun. Podstatná část zisků přichází ze Slovenska, Černé Hory, Makedonie, ale i z vysílacích práv v Maďarsku, Polsku nebo Rumunsku.

Do vlastní produkce společnost loni v Evropě vložila více než 1,5 miliardy korun a zdá se, že budou investice do originálního obsahu nadále pokračovat. Zatímco na českém HBO jde o výše zmíněné seriály Bez vědomí nebo Terapie, z původní americké produkce, do které se místo miliard korun vkládají miliardy dolarů, se loni natočily a letos vyšly seriály jako Euforie, Boj o moc nebo Černobyl.

anytimehybrid

Přečtěte si takéAplikaci carsharingu Anytime si v Česku stáhlo už přes 60 tisíc lidí. Do Prahy přijedou stovky dalších autAplikaci carsharingu Anytime si v Česku stáhlo už přes 60 tisíc lidí. Do Prahy přijedou stovky dalších aut

Právě na americkém trhu čekají HBO poměrně velké změny. Vedle zavedených streamingových služeb HBO Now a HBO Go, které funguje také v Česku, se již brzy objeví novinka v podobě HBO Max. Ta by měla spojovat veškerou produkci dohromady, navíc pro ni mediální obr získal exkluzivní práva na seriál Přátelé a nedávno se mu upsal pro několik nových seriálů a filmů uznávaný režisér J. J. Abrams, respektive jeho produkční společnost Bad Robot, která patří v Hollywoodu k nejvyhledávanějším.

Abrams stál za seriálem Ztraceni nebo částí seriálu Westworld, mezi filmy pak za Star Trek: Do neznáma nebo za chystanými Star Wars: Vzestup Skywalkera, které do kin přijdou letos. Do produkce na HBO Max vkládá společnost vyšší jednotky miliard dolarů a chce naplno soupeřit s Netflixem nebo s chystanou streamingovou službou Disney.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym