Vodafone a Nokia chtějí do roku 2019 zajistit pokrytí Měsíce internetovým připojením

ptscientists
0Zobrazit komentáře

Sice se ještě nedokážeme jako lidstvo podívat na samé dno oceánu, ale už umíme téměř zcela běžně létat mimo Zemi a prozkoumávat cizí planety či Měsíc. O revoluci v tomto ohledu se snaží mnoho projektů, včetně Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona, Blue Origin Jeffa Bezose z Amazonu nebo Elon Musk a jeho startup SpaceX, který posílá rakety mimo Zemi několikrát za rok.

Právě SpaceX by měl pomoci s vcelku netradiční misí, do které se pustila německá společnost PTScientists ve spolupráci s Audi, Nokií a Vodafonem. PTScientists chce totiž vytvořit na Měsíci telekomunikační síť 4G LTE, která by měla zajistit vysoce kvalitní přenos záznamu a jakýchkoliv dat z Měsíce na Zemi.

galaxys9

Přečtěte si takéSamsung představil nový Galaxy S9 s nadupanou kamerou a kopií Animoji z iPhonu XSamsung představil nový Galaxy S9 s nadupanou kamerou a kopií Animoji z iPhonu X

I když na první pohled Audi vypadá jako zvláštní partner, pro celou misi poskytne speciální terénní vozítka, která budou mezi sebou přenášet signál prostřednictvím 1800 MHz frekvence ve 4G síti a posílat ho do telekomunikační věže Vodafonu, odkud pak dále data poputují až do berlínského sídla PTScientists.

spacexcsr

Německá firma by měla finálně začít s budováním nové sítě během roku 2019, prozatím testuje technologii, na které spolupracuje se zmíněnými partnery. Dalším z nich je pak také zmíněný SpaceX Elona Muska, který v rámci mise příští rok vynese z floridského Mysu Canaveral raketu Falcon 9 se vším potřebným vybavením.

Odmítnutí nové technologie

S nastupující technologií 5G, která se bude testovat už během několika příštích měsíců, například na západním pobřeží USA, se spekuluje o tom, proč PTScientists upřednostnila 4G síť před 5G. Dle Vodafonu, který je jedním z partnerů, je to dáno tím, že 5G je zatím moc nová technologie, která není otestovaná a mohlo by to způsobit velmi nákladné komplikace v průběhu mise.

rover

Foto: PTScientists, SpaceX

Diskuze (0)

Novinka

Anonym