Volvo s vizí vyrábět pouze elektromobily zamíří na burzu. Od investorů shání desítky miliard korun

Volvo XC40 Recharge P8 AWD in Glacier Silver

Foto: Volvo

Volvo XC40 Recharge

0Zobrazit komentáře

Že má švédské Volvo v úmyslu do roku 2030 vyrábět pouze elektromobily, se již nějakou chvíli ví. Až doposud ovšem nebylo jasné, kde chce vzít na realizaci tohoto nákladného plánu finance. I to však nyní bylo vyjasněno oznámením plánů přeměnit automobilku na veřejně obchodovatelnou společnost.

Oznámení přišlo jen krátce poté, co svůj plán vstupu na burzu představila automobilka Polestar, která je s Volvem velmi úzce spjata. Na rozdíl od Polestaru však Volvo nevyužije k proměně na veřejně obchodovatelnou společnost sloučení se speciální akviziční firmou, tedy tzv. SPAC vstup.

Naopak se vydá cestou primární veřejné nabídky (IPO), která by mohla být letos v Evropě jednou z největších. V případě Polestaru se očekává ohodnocení společnosti na částku 20 miliard dolarů, tedy přibližně 440 miliard korun. V případě vstupu Volva je počítáno s částkou 25 miliard dolarů, tedy bezmála 550 miliard korun.

volvoxc40-e

Foto: Volvo

Elektrické Volvo XC40 Recharge

Volvo plánovalo vstup na burzu delší dobu, záměr ale muselo odložit a nové přípravy na burzovní debut se tak konají od letošního května. Šéf Volva Haakan Samuelsson projekt označil za důležitý milník a za novou kapitolu firmy, která by jí měla vynést přibližně 25 miliard švédských korun, tedy zhruba 62,4 miliardy korun. Podle slov Švédů budou tyto finance využity k přizpůsobení se změnám v automobilovém průmyslu a na další růst.

Čínská společnost Geely, která je majoritním vlastníkem Volva, si chce tuto pozici udržet i nadále, přičemž své podíly si ponechají i další hlavní akcionáři společnosti. Geely zakoupilo Volvo od Fordu v roce 2010 za částku 1,8 miliardy dolarů (39 miliard korun), což automobilce přineslo viditelný rozkvět a otevřelo dveře k ambiciózním cílům.

Tím největším je do roku 2030 kompletní transformace ve výrobce pouze čistě elektrických vozů. První z nich, SUV Volvo XC40 Recharge, se představilo v roce 2019 a odbornou veřejností bylo přijato velmi kladně. Ještě letos by jej měl následovat další elektrický SUV model C40 Recharge, a v příštím roce se dočkáme elektrické verze vlajkové lodi Volva, kterou je klasika v podobě modelu XC90.

Volvo tak má ke vstupu na burzu zcela pádný důvod, jelikož modelová ofenziva bude v příštích letech ještě více sílit. A pokud si chtějí ve Švédsku zachovat svou pověstnou vysokou laťku, co se bezpečnosti a kvality zpracování týče, bude se každá švédská koruna hodit.

S přispěním ČTK.