Výrobce populárních dronů DJI představil robota s kanónem, který naučí děti programovat

dji-robomaster-s1

DJI RoboMaster S1

0Zobrazit komentáře

Čínskou společnost DJI známe především jako výrobce dronů, který patří mezi absolutní špičku ve svém oboru. V současné době mu patří více jak polovina celosvětového trhu s komerčními a civilními drony, které jsou oblíbené jak u klasických uživatelů tak u velkých produkčních společností. Drony této společnosti se například podílely na přenosu udělování cen Emmy nebo byly využívány pro natáčení veleúspěšného seriálu Hra o trůny. DJI se však nyní rozhodlo přesunout ze vzduchu na zemský povrch a nabídnout svým zákazníkům pojízdného robota novinku.

Jmenuje se RoboMaster S1 a pokud vám pojmenování RoboMaster ve spojitosti s DJI přijde povědomé, pak se skutečně nemýlíte. RoboMasters představuje sérii turnajů pořádaných právě společností DJI, ve kterých studenti stavěli a programovali roboty a následně se s nimi utkávali v aréně. Myšlenku bojových robotů nyní DJI přetavilo do zcela nového produktu, který bude dostupný v Číně, Spojených státech a Evropě.

dji-robomaster-s1_2

DJI RoboMaster S1

RoboMaster S1, který na první pohled vypadá jako miniaturní tank, je zároveň hračkou i zajímavým edukačním nástrojem. Robůtek totiž dětem nabízí možnost výuky základů programování, do které přináší zcela nový rozměr. Stejně jako další programovatelné hračky, jako jsou například Labo od Nintenda či Mindstorm od Lega, se kód pomocí robota přenáší do reálného světa a nezůstává pouze na obrazovce.

RoboMaster S1 je vybaven snad vším, co byste od pořádného bojového robota očekávali. Jeho rozměry jsou 32 × 24 × 27 centimetrů a váží 3,3 kilogramu. Pro jízdu v téměř jakémkoliv terénu mu slouží čtveřice koleček Mecaum s pořádnými drapáky. Ty jsou poháněny elektromotorky o výkonu 19 W, díky kterým může robot uhánět rychlostí až 12,6 km/h kupředu, couvá rychlostí až 9 km/h a dokonce zvládá pohyb do stran. Jeho podvozek je dostatečně stabilní, takže se robot jen tak nepřevrhne, k čemuž pomáhá i 31 zabudovaných senzorů, které neustále mapují prostředí, ve kterém se robot pohybuje.

xprize-musk

Přečtěte si takéŠéf Tesly Elon Musk s nadací XPRIZE rozdali 15 milionů dolarů na podporu gramotnosti dětíŠéf Tesly Elon Musk s nadací XPRIZE rozdali 15 milionů dolarů na podporu gramotnosti dětí

Robota lze kromě kódu ovládat také skrze ovladač, který se bude prodávat zvlášť, nebo mobilní telefon. Pro komunikaci s jeho obrazovkou je robot vybaven 5MPx kamerou, která poskytuje obraz ve Full HD či HD kvalitě. Kamera je navíc umístěna na gimbalu, takže je obraz stabilní i při té nejzuřivější bitvě. Najdeme na něm také mikrofon i reproduktor a stejně jako drony společnosti DJI reaguje na hlasové příkazy, ovládání pomocí gest a dokáže také detekovat tvář.

A co by to bylo za bojového robota, kdyby nedisponoval dostatečným arzenálem. Jeho kanón je schopen střílet netoxické gelové projektily rychlostí téměř 100 km/h. Ty jsou dodávány v dehydratované formě a používat je lze až po jejich hydrataci. Zásobník jich pojme okolo 430 a slouží především pro bitvy mezi jednotlivými RoboMastery. Ty jsou proto vybaveny detekcí nárazu. Střílení gelových kuliček takovou rychlostí by však mohlo některé rodiče znepokojovat, a proto je robot vybaven i infračervenými lasery a snímači, které mohou při bitvách kanóny zcela nahradit.

Na průzkum i do bojové arény

Robotovi můžete vytvářet nejrůznější výzvy, ať už slalom mezi překážkami, průzkumnou misi či bitvu v aréně proti ostatním. Do prostoru můžete umístit nejrůznější předměty, po jejichž naskenování se robotovi zvýší zdraví nebo odemkne možnost používání kanónů. Dovádění s robotem však bude poměrně omezené, a to v závislosti na využívání kapacity baterie. Ta by měla v průměru stačit na 35 minut zábavy, po kterých bude následovat nucená hodinová pauza, než se baterie opět nabije na 100 % své kapacity.

dji-robomaster-s1_3

DJI RoboMaster S1

DJI nabídne k robotovi celou sadu tutoriálů, pomocí kterých se budou děti postupně učit, jak robota co nejlépe naprogramovat, aby obstál v jakékoliv zkoušce. Programování by měli zvládnout i úplní začátečníci a nikde není psáno, že jej musí vykonávat pouze děti. Vsadíme se, že se najde mnoho nadšených tatínků, kteří svému dítku s touto činností rádi pomohou. Stačí jen robota zakoupit, složit jeho jednotlivé díly a pustit se do programování.

Na americkém trhu bude nabízen za částku 499 dolarů, takže předpokládaná česká cena bude přibližně 13 až 15 tisíc korun. Shuo Yang, vedoucí projektu S1, agentuře Bloomberg řekl: „Doufáme, že se robotika stane tak významným sportem, jako je například fotbal nebo basketbal. To je naše vize pro tento produkt.“ Kdo ví, možná jednou skutečně nahradí robo-arény vesnická fotbalová hřiště. To však ukáže čas.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym