Vyšší cena plynu v Evropě vyhnala k rekordním výsledkům EPH Daniela Křetínského

Provozní zisk EPH vzrostl na 56 miliard korun. „Prokázalo se, že náš obchodní model je velmi odolný,“ říká miliardář.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

eph-kretinsky

Foto: EPH/CzechCrunch

Za Energetickým a průmyslovým holdingem stojí Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Spolu s tím, jak se v Evropě zvyšují ceny energií, šplhaly k rekordním číslům také výsledky Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Za ním stojí jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský a se zemním plynem, elektřinou a teplem obchoduje napříč Evropou. Energetická skupina nyní oznámila, že jí v loňském roce vzrostly zásadně vyrostly tržby a zvýšil se také provozní zisk.

Právě provozní zisk EBITDA, tedy před započtením úroků, daní a odpisů, EPH loni vzrostl meziročně o pět procent na 2,3 miliardy eur (56 miliard korun). Konsolidované tržby se zvýšily na 18,9 miliardy eur (461 miliard korun) z 8,5 miliardy eur (208 miliard korun) o rok dřív. Daniel Křetínský si tak pochválil, jak se jeho skupině podařilo reagovat na dynamický vývoj na energetických trzích.

Navzdory náročným tržním podmínkám dokázal Energetický a průmyslový holding dosáhnout na dosud rekordní čísla, přičemž jejich největším tahounem loni byla společnost EP Power Europe (EPPE), které provozní zisk EBITDA stoupl o 85 procent na jednu miliardu eur (24,5 miliardy korun). Zaměřuje se na výrobu elektrické energie v Evropě a spadají pod ní jak uhelné, tak paroplynové i obnovitelné elektrárny napříč kontinentem.

Provozní zisk naopak klesl společnosti EP Infrastructure (EPIF), a to o 21 procent na 1,3 miliardy eur (32 miliard korun). Ta se zabývá přepravou zemního plynu, distribucí zemního plynu a elektrické energie, produkcí tepla a elektrické energie a skladováním zemního plynu. Na propojení výroby elektřiny a její distribuci spolu s přenosem a distribucí plynu EPH dlouhodobě sází.

„Uplynulý rok opět prokázal, že náš obchodní model kombinace výroby elektřiny (EPPE) a přenosu, distribuce a skladování plynu a distribuce elektřiny a tepla (EPIF) je velmi odolný. Nižší toky plynu do EU, které negativně ovlivnily výkonnost EPIF, vedly ke zvýšení ceny plynu na evropském trhu, což bylo hlavním motorem růstu výkonnosti EPPE. Trend silného růstu EPPE pokračuje i v roce 2022,“ uvedl Daniel Křetínský, generální ředitel a majoritní akcionář EPH.

Energetický a průmyslový holding zároveň poukázal na své investice do snížení emisí oxidu uhličitého. Zmínil projekty plynových elektráren v Itálii a Severním Irsku, zvýšení podílu biomasy v Plzeňské teplárenské a projekt obnovitelných zdrojů s výkonem přes tři gigawatty společnosti EP New Energies v Německu.

„V roce 2021 pocházelo již 78 procent energie vyrobené v našich konsolidovaných provozech z bezuhlíkových nebo nízkouhlíkových zdrojů. Do nových nízkoemisních zdrojů chceme investovat zhruba 1,4 miliardy eur a po dokončení budou mít nové elektrárny celkový instalovaný výkon 2 600 megawattů,“ uvedl Křetínský. Firma připomněla, že chce do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality.

eph-produzione-italy-min

Foto: EPH

EPH vyrábí v rámci EP Produzione elektrickou energii také v Itálii

Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají více než 24 tisíc lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Spolu s EPPE a EPIF je součástí holdingu také EP Logistics International sdružující firmy zaměřené na dopravu a spedici a také realitní EP Real Estate. Křetínský je podle letošního žebříčku časopisu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 5,4 miliardy dolarů (zhruba 121 miliard korun).

Energetický a průmyslový holding byl založen v roce 2009 a do jeho akcionářské struktury se v prosinci předloňského roku vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Majoritní podíl ale nadále patří Křetínskému a skupině manažerů.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym