Za hudbu na Spotify si připlatíme i v Česku. O desítky korun zdraží všechny prémiové balíčky

Ceny se nově nebudou strhávat v eurech, ale v českých korunách. Zdražování v dalších zemích Evropy švédská služba oznámila už koncem července.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Streamovací aplikace Spotify

Na Spotify, stejně jako na celý technologický sektor, dolehlo obtížné období. Švédská služba pro streamování hudby se sice zdražování dlouho bránila, na konci července nicméně oznámila, že ceny předplatného půjdou nahoru. Tehdy ale v seznamu zasažených zemí docela překvapivě chybělo Česko. Služba však nyní nakonec ceník upravila i tady. Za Premium si od září připlatíme řádově nižší desítky korun.

Kromě ceny předplatného se v Česku změní i měna, ve které budou uživatelé za službu platit. Dosud se platilo v eurech, nově jsou ceny rovnou v českých korunách. Za nejlevnější individuální předplatné, které bylo dosud za 5,99 euro (zhruba 143 korun), nově předplatitelé zaplatí 169 korun.

Varianta Duo pro dva účty vychází na 229 korun, dříve stála v přepočtu 191 korun. Rodinný balíček s možností až šesti účtů vyšel na 9,99 euro (239 korun), v novém ceníku u něj svítí 269 korun. Zdraží i verze pro studenty. Místo 2,99 euro (72 korun) za něj mladí zaplatí 89 korun. Předplatitelům má dorazit e-mail s doplňujícími informacemi.

Spotify nicméně již dříve uvedlo, že první měsíc po nasazení nových cen se lidem bude stále strhávat původní cena, vyšší měsíční předplatné se jim začne účtovat až pak. Podle zprávy, která v souvislosti se změnou předplatného dorazila i do naší redakce, se v Česku ceny zvednou od září. Lidé si tak během srpna mohou rozmyslet, jestli u služby zůstanou, nebo ne.

Zdražování verze Premium v evropských zemích oznámila jednička na poli hudebních streamovacích služeb koncem července. Už tehdy se zvýšení cen dotklo například sousedního Slovenska. Zdražování se v druhé polovině minulého měsíce týkalo i Rakouska, nicméně třeba Němci a Poláci – stejně jako Češi – v původním seznamu nebyli.

„Ceny předplatného Premium zvyšujeme proto, abychom mohli pokračovat v investicích a inovacích naší nabídky produktů a jejich funkcí,“ píše se ve zmíněném e-mailu od Spotify. Ten se tak přidává například k Apple Music nebo YouTube Music, které své cenové tarify nedávno také měnily.

Spotify dlouho trendům zdražování nepodléhalo a například americkým uživatelům, kteří si Premium předpláceli, od samotného vzniku placeného balíčku účtovalo standardní cenu 9,99 dolaru. I ve Spojených státech se ale situace koncem července změnila a kromě Evropy se nárůst cen dotkl i několika zemí v Asii nebo Austrálie.