Za útok na americký Kapitol může Facebook, říká scenárista Sociální sítě. Pracuje na pokračování

Film Sociální síť ukázal zdramatizovanou formu příběhu vzniku Facebooku. O 14 let později na něj chce scenárista Aaron Sorkin navázat.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Screenshot

Reprofoto: The Beauty Of/YouTube

Film Sociální síť byl oceněn třemi Oscary a nominován na pět dalších

0Zobrazit komentáře

Sociální síť je podle mnohých jedním z definujících filmů celé generace, podobně jako Klub rváčů – scenárista na něj naváže. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Sociální síť byla ve své době velice relevantním filmem o nástupu éry Facebooku a dalších sítí, v níž žijeme dodnes. Od roku 2010 se ale mnohé změnilo a příběh moderní doby by si zasloužil aktualizaci. To alespoň míní oscarový scenárista původního snímku Aaron Sorkin, který už delší dobu přemýšlí, jak na něj navázat. V podcastu The Town teď prozradil, že na scénáři aktivně pracuje.

„Viním Facebook za 6. leden,“ řekl Sorkin, čímž odkazoval na útok na americký Kapitol z 6. ledna 2021, kdy část protestujících proti zvolení Joea Bidena prezidentem násilně vnikla do sídla Kongresu. „Facebook mezi jinými upravuje svůj algoritmus tak, aby dával přednost obsahu, který vyvolá nejvíce rozporů, protože tím zvýší interakce. To vás, jak říkají v kancelářích Facebooku, dovede k ‚nekonečnému scrollování‘,“ vysvětlil scenárista.

Facebook se kvůli svým praktikám už v několika případech dostal až před Kongres, měl prsty v ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016 a loni dostal pokutu 1,2 miliardy eur (v přepočtu 30 miliard korun) za špatné nakládání s daty uživatelů v Evropské unii. Už před událostmi z 6. února 2021 měl Sorkin dostatek materiálu pro další film – a také na něm pracoval –, ale projekt se nakonec nezdařil.

Ve zmíněném podcastu o největší sociální síti přesto mluvil spíše v obecnější rovině, která se v jeho očích dostává k jádru problému. „Ve Facebooku by mělo panovat neustálé pnutí mezi růstem a integritou. To se ale neděje, je to jen o růstu,“ poznamenal Sorkin. Jako jeden z důvodů naznačil prostou chamtivost Marka Zuckerberga, jenž podle něj nechce přijít o žádnou příležitost rozšířit svoje internetové impérium. Pokud ho tedy uvidíme v dalším filmu oceňovaného scenáristy, nejspíš nebude kladnou postavou. Zda by se k tématu vrátil i režisér Sociální sítě David Fincher, zatím není jasné.


Co ukazují trailery

Nedostatek důkazů

Jake Gyllenhaal hraje právníka podezřelého z vraždy ženy, s níž měl nedávno poměr. Osmidílná minisérie z produkce Applu bude sledovat, jak to zamává s jeho životem – a jestli s tím měl opravdu něco společného.


Co hýbe světem filmu a televize

První pohled na Coppolovo Megalopolis

Francis Ford Coppola je režisér zásadních děl jako Kmotr, Kmotr II nebo Apokalypsa, od roku 2011 ale nenatočil nic dalšího. Brzy se chystá premiéra jeho velmi ambiciózní novinky Megalopolis, která má pojednávat o snahách vybudovat utopii na troskách velkoměsta podobného New Yorku. Teď byly odhaleny další detaily o ději a mnoha Coppolových inspiracích (jedním ze stěžejních vlivů byly například dějiny antického Říma). A také vyšel první záběr – více zde.


Co si pustit

Černí motýli

Netflix  |  Drama  |  2022  |  6 epizod  |  ČSFD

Screenshot

Reprofoto: ARTE Presse/YouTube

Minisérie Černí motýli

Francouzská minisérie Černí motýli bezesporu patří mezi skryté klenoty na Netflixu. Představuje Adriena přezdívaného Mody, spisovatele potýkajícího se s tvůrčí krizí, který přijme nabídku napsat paměti umírajícího muže – válečného sirotka, který naváže intenzivní přátelství s dívkou jménem Solange. Brzy se ukáže, že jejich vztah je plný silné lásky, ale také tragédií, zvrácenosti a temných vazeb, k nimž má Mody blíže, než si myslel.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.