Zámek ve Žďáru se otevírá. Nádvoří oživily trhy a tanec, u hraběnky Kinsky pak můžete i přespat

Marie Kinsky začala společně se svým manželem Constantinem zámek ve Žďáru otevírat veřejnosti. Nádvoří navíc nabízí koncerty i festival tance.

hrabenka-marie-kinsky

Foto: Archiv rodiny Kinských

Hraběnka Marie Kinsky v zámecké kavárně

0Zobrazit komentáře

Žďár nad Sázavou se do povědomí dostal především díky tomu, že se v něm nachází jedna ze sedmnácti památek, které jsou v rámci Česka na seznamu UNESCO. Jde o poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, který zde vyrostl na začátku 18. století pod taktovkou českého barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Pod kopcem, na němž kostel stojí, se rozprostírá neméně impozantní zámek šlechtické rodiny Kinských, který v posledních letech prochází důkladnou renovací. My jsme v adventním období vyrazili na jeho prohlídku a prošli si i místní trhy.

Historie zámku ve Žďáru nad Sázavou sahá až do třináctého století, kdy jej tady původně jako klášter vybudovali cisterciáčtí mniši v gotickém slohu. K jeho zásadní proměně pak přispěl opat Václav Vejmluva, jenž ke spolupráci přizval výjimečného architekta Santiniho. Díky němu se proměnil jak zdejší klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, tak konvent a prelatura, ze které se stal reprezentativní sál s klenbou zdobenou freskou zachycující zásadní výjevy ze Starého zákona.

Na konci 18. století byl klášter zrušen a jeho posledním šlechtickým vlastníkem byla chlumecká linie rodu hrabat Kinských, která panství zdědila ve třicátých letech minulého století. Jelikož se ale rodina angažovala v protinacistických aktivitách, majetek ve Žďáru jí byl zabaven nacisty a po roce 1948 následovalo jeho znárodnění. Teprve na začátku devadesátých let byl areál rodině vrácen v restituci.

Nyní zámek a jeho okolí ožívají. Zejména v posledních deseti letech jej postupně rekonstruuje a otevírá veřejnosti hraběnka Marie Kinsky s manželem Constantinem. Zahájili prohlídky zámku, otevřeli zde Muzeum nové generace plné interaktivních exponátů, při svátečních příležitostech zde pořádají různé trhy a vzdělávací i společenské akce, například festival tance KoresponDance.

zdar-3

Foto: Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek má podmanivou atmosféru i v zimě

My jsme sem vyrazili na adventní trhy, které dokazují, že zima tady není překážkou: zámek je otevřen celoročně. Na jeho nádvořích jsou rozdělané ohně, u kterých se mohou návštěvníci zahřát, na trzích jsou k dostání řemeslné výrobky, frgály, bramborové lokše či svařák. V prostorách probíhají také různé workshopy, divadelní představení a nebo večerní koncerty.

Na každém kroku je patrné, že zmíněné otevření veřejnosti Kinští myslí vážně. Posunuli ho ale ještě o krok dál. Ten, kdo by chtěl zažít noc na zámku, má nyní možnost. V jednotlivých částech areálu zde ve spolupráci s interiérovou designérkou Alexandrou Dýckovou vytvořila hraběnka Marie Kinsky apartmány ve čtyřech budovách: v bývalém zahradníkově domku, ve mlýně ze 17. století, v renesančně-barokní věži a v bývalé šlechtické akademii.

Nás uvítal vyhřátý apartmán ukrytý v bývalém mlýně, jehož rekonstrukce probíhala souběžně s opravami hodinové věže. Jelikož byl mlýn v minulosti přebudován na parní a sloužil jako pila, měla zde Dýcková trošku volnější ruku. Šlo totiž o industriální budovu, která snese i o něco modernější vklad. Nepředstavujte si ale nic násilného, designérka pracuje velmi citlivě. Hliněnou dlažbu na podlaze tady doplňuje masivní dřevo včetně špalků, celým interiérem se pak prolíná kruh, který připomíná původní funkci objektu.

Na prvním nádvoří zámku stojí zahradníkův domek, na kterém je vidět, že Dýcková je specialistkou na barvy, ostatně má za sebou spolupráci se značkami Primalex a Balakryl, pro něž navrhla vlastní řadu odstínů. V jednotlivých apartmánech se tu střídají jemné odstíny modré, růžové, zelené a žluté. Asi nejromantičtější ubytování skrývá hodinová věž – trámové stropy, postel s nebesy, baldachýny… Není se čemu divit, trojici zdejších apartmánů designérka navrhovala s myšlenkou na svatební veselí.

Spoustu prostoru nabízí apartmán U Kašny, který je pojmenován po výhledu, jež se otevírá z bývalé akademie, kde se nachází. Jde o nejvíce „zámecký“ interiér, velmi vznosný, s velkou impresionistickou tapetou a s čelem postele vyrobeným na míru. Věcí na míru je ale v jednotlivých apartmánech mnohem více, třeba závěsy, lampy či různé kovové prvky, které interiéry doplňují. Alexandra Dýcková také využila množství dřevěného nábytku vybraného v antik obchodech, díky čemuž má ubytování na zámku osobitý ráz.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym