Životopis od umělé inteligence. Slovenská firma zapřáhla ChatGPT, využívají toho tisíce lidí denně

Program ve službě slovenského Kickresume napíše první verzi CV i motivačního dopisu. Zájem o to podle zakladatelů stále roste.

Jiří BlatnýJiří Blatný

tomas-ondrejka-a-peter-duris

Foto: Kickresume

Spoluzakladatelé Kickresume Tomáš Ondrejka (vlevo) a Peter Ďuriš (vpravo)

0Zobrazit komentáře

Zažil to snad každý. Při hledání práce konečně narazil na tu pravou nabídku a nastává okamžik, kdy je třeba dát dohromady životopis a motivační dopis. Jak je ale napsat, aby zaujaly? Slovenská služba Kickresume svým klientům dokáže ukázat správný směr. Nedávno navíc spustila prvek, který při tvorbě životopisu a motivačního dopisu na základě vložených informací potřebný text vygeneruje. Funkci pohání umělá inteligence ChatGPT od OpenAI.

V poslední době se pojmy jako neuronové sítě, algoritmy nebo právě umělá inteligence (AI) skloňují poměrně často. Zejména o té generativní, která dokáže na základě zadání vytvořit videa, obrázky, zvuky nebo text, toho CzechCrunch napsal už poměrně hodně. Programy jako například textový generátor ChatGPT od OpenAI navíc nemusí sloužit jako šikovná pomůcka samy o sobě, jsou k dispozici i pro už existující služby ostatních firem.

Právě tak tento chytrý software nově využívá slovenská online služba Kickresume, která od založení v roce 2013 nabízí možnost vytvořit si životopis nebo motivační dopis bez nutnosti formátování textu v programech, jako je Word od Microsoftu. Kickresume založili Slováci Tomáš Ondrejka a Peter Ďuriš při studiu na vysoké škole. Potřebovali tehdy životopis na pracovní stáž. Nenašli ale žádný jednoduchý nástroj na jejich tvorbu, tak si jeden vyvinuli.

CzechCrunch si novou funkci zvanou AI Writer vyzkoušel. Funguje v anglickém jazyce a klient ji může využít pro vyplnění pracovních zkušeností, když chce krátce popsat, co v dané práci konkrétně dělal. AI vygeneruje pár bodů, které pozici stručně shrnou. Když máte v životopisu například pozici Novinář, vygeneruje vám program následující popis: „Při práci na článcích jsem prováděl rozhovory, hledal informace ve veřejných záznamech a pracoval s editory na vylepšení svých článků před zveřejněním.“

ChatGPT v dresu Kickresume jsme ovšem potrápili i nevšedním zadáním. Práci astronauta pro americkou NASA umělá inteligence popsala mimo jiné následovně: „Viděl jsem Zemi z oběžné dráhy, hvězdy, prošel jsem se ve vesmíru.“

Umělá inteligence vygeneruje i kompletní CV a motivační dopis. Stačí napsat, na jakou pozici se uživatel hlásí a za pár sekund se text objeví. Když by se náš hypotetický astronaut ucházel o povýšení na velitele mise v NASA, funkce AI Writer navrhla následují znění: „Vždy mě zajímal vesmír a objevování nových světů a věřím, že bych byl pro váš tým vynikajícím velitelem. Mám zkušenosti s vedením a řízením a mám schopnost inspirovat a motivovat své okolí. Jsem také vynikající komunikátor,“ navrhuje ChatGPT podobu textu.

Jak jsme již psali, ChatGPT je spíše pomocník, který dokáže v určitých případech usnadnit práci, než sluha, který by vše dělal za vás. Když je člověk při vyplňování životopisu v úzkých, může si tak alespoň pomoci. „Všimli jsme si, že i když u nás máme návody na to, jak psát životopis a motivační dopis, uživatelé s tím stále zápasí. AI Writer pomůže s první verzí, od které se lze odrazit,“ vysvětluje pro CzechCrunch spoluzakladatel Kickresume Tomáš Ondrejka. Za první měsíc roku 2023 podle něj AI nástroje napsaly 6,7 milionu slov a využívají je tisíce uživatelů denně.

co-founders-kickresume

Foto: Kickresume

Slováci Peter Ďuriš a Tomáš Ondrejka založili Kickresume v roce 2013

Protože je ChatGPT placený nástroj, jsou i jeho služby v rámci Kickresume zpoplatněné, a to formou kreditů. Aktuálně má startup zhruba 2,2 milionu uživatelů. O sestavení životopisu nebo motivačního dopisu mají lidé podle Ondrejky stále větší zájem. Důvodem je podle něj mimo jiné větší počet lidí, kteří v souvislosti s aktuální nepříznivou situací na trhu a propouštěním hledají novou práci. „V lednu počet našich uživatelů vzrostl o dvacet procent. Byl to náš nejlepší měsíc v historii,“ říká Ondrejka.

Slovenská firma v roce 2022 utržila zhruba jeden milion eur (23,6 milionu korun), byla tak na podobné úrovni jako rok před tím. „Letos jsme se víc zaměřili na produkty pro firmy. Spustili jsme služby, které jim pomáhají najít talenty pro práci na dálku,“ vysvětluje Ondrejka. V Kickresume by letos chtěli překonat hranici tří milionů uživatelů a chystají se vstoupit na indický trh.

Inspirace úspěchem

Podobných služeb pro sestavování životopisů je na světě hned několik, předností Kickresume podle jeho tvůrců je databáze vzorových životopisů a motivačních dopisů. Když se uchazeč dostane do firmy i díky životopisu vytvořenému u nich, může jeho vzor v anonymizované podobě pro inspiraci nabídnout dalším.

Umělou inteligenci Kickresume používá i pro analýzu vytvářeného životopisu na základě dat z těch již existujících, kterou mohou uživatelé rovněž využít. „Služba, které říkáme Resume checker, bere v potaz různá data z těch nejúspěšnějších životopisů, které u nás od uživatelů máme a ten váš ohodnotí například podle toho, jestli obsahuje vše potřebné, jestli efektivně využívá prostor stránky nebo jestli se v něm příliš neopakují slova,“ říká Ondrejka. Stejně jako u ostatních AI funkcí, je i tato dostupná pouze v angličtině.

Služba Kickresume funguje jako takzvané freemium, kdy je základní verze s možností vytvořit si životopis na jednu stránku dostupná zdarma. Pokud chce zákazník CV delší, využít pokročilejší funkce včetně těch poháněných AI nebo mít k dispozici také speciální osobní web, může si připlatit devatenáct eur (přibližně 450 korun) měsíčně nebo šedesát eur (zhruba 1 400 korun) za rok. Celá služba je dostupná také jako mobilní aplikace po operační systémy iOS i Android. 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym