Změny na Letišti Václava Havla. Konec limitu 100 mililitrů tekutin a nové možnosti, kde se najíst

Příchod nových technologií by měl změnit podobu bezpečnostních kontrol před odletem. Ty budou pro cestující rychlejší a pohodlnější.

Díky novým technologiím nebude nutné vyndávat z batohu elektroniku nebo hlídat limit objemu tekutin

0Zobrazit komentáře

Zbavit se vrstev oblečení a bot, zkontrolovat, zda po kapsách nezůstalo nic kovového, vyndat z příručních zavazadel veškerou elektroniku a hlavně vyhodit všechny tekutiny a krémy v balení o objemu vyšším jak 100 mililitrů. To všechno je nezbytné učinit při procházení bezpečnostní kontrolou na letišti. Díky technologii počítačové tomografie by se však měly i na Letišti Václava Havla stát bezpečnostní kontroly pro pasažéry daleko pohodlnější a rychlejší záležitostí. Minulostí bude právě limit pro objem tekutin, ale i nutnost vyjmutí veškeré elektroniky.

Limit pouhé desetiny litru tekutin v jednom balení platí na letištích od roku 2006. Zátěží se stal nejen pro cestující, kteří si tak nemohou na palubu letadla brát větší objemy pití či kosmetických přípravků, pokud nebyly zakoupeny v duty free zónách, ale je přítěží i pro obsluhu letiště. Ta musí kontroly provádět daleko důkladněji a všechny nezbytné procesy kontroly protahují.

Pravidlo, které bylo nastaveno za účelem zabránit proniknutí tekutých výbušných zařízení na palubu letounu, by se ovšem mělo z letišť začít postupně vytrácet. O těchto Velikonocích na londýnském London City Airport zavedli možnost vzít si na palubu až dva litry tekutin, což umožňují nové skenovací technologie. Těch se brzy dočká i Letiště Václava Havla, a tak i zde dostanou bezpečnostní kontroly zcela novou podobu.

Již v příštím či přespříštím roce nebudou muset cestující díky rentgenům s počítačovou tomografií řešit, jak velké objemy tekutin ve svých zavazadlech mají. Ani nebude nutné ze zavazadel vyndávat elektroniku. Jak informoval server Zdopravy.cz, novinky by se měly týkat Terminálu 2, z něhož se létá po Schengenském prostoru. V případě Terminálu 1 není možné nová zařízení instalovat z důvodu omezeného prostoru.

Novinka by měla pomoci celý proces průchodu bezpečnostní kontrolou značně urychlit, zároveň bude mít i dopad na peněženky cestujících. Jak již bylo řečeno, ti byli kvůli zákazu nuceni nakupovat tekutiny v obchodech za bezpečnostními kontrolami, které jsou ovšem kolikrát až několikanásobně dražší.

Kromě nových rentgenů by komfort cestujících na Letišti Václava Havla mělo zvýšit také několik nových gastroprovozoven. Budou mezi nimi například občerstvení sítě Natoo, kde se jde najíst ve znamení zdravého životního stylu. Přidá se také stánek s kávou známé italské značky Lavazza a nově přibudou i prostory lokální Bageterie Boulevard, která na letišti otevře na podzim tohoto roku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym