První den konference Glorious představil Davida Semeráda, Davida Pavlíka, Toma Krchu a 5 dalších

Jiří SvobodaJiří Svoboda

0Zobrazit komentáře

Desítky úspěšných Čechů na jednom místě, bohatý networking, zábava a celkem tři dny plné vědomostí a inspirace. Tak by se dal v kostce popsat třetí ročník konference Glorious, který proběhl v Brně. Celý program odstartovaly už ve čtvrtek dopoledne workshopy, večer pak přišlo na řadu pásmo New Age, které se uskutečnilo v atraktivních prostorách brněnské hvězdárny.

Naplněný sál přivítal hlavní organizátor Ondřej Prášek a apeloval na čerstvou, novou a neformální notu celého večera. „Dnešní řečníci budou zmiňovat věci ze života, o kterých běžně nemluví,” navnadil diváky.

dpworldcargospeed

Přečtěte si takéVirgin Hyperloop One miliardáře Bransona začne přepravovat zboží za pomocí hyperloopuVirgin Hyperloop One miliardáře Bransona začne přepravovat zboží za pomocí hyperloopu

Prvním řečníkem byl Michal Šmída, zakladatel fintech startupu Twisto. Na začátek provedl diváky svým osobním příběhem. Začínal jako řadový zaměstnanec v bankovnímu komplexu Barclays, kde na ploše tří fotbalových hřišť pracuje 125 tisíc lidí. Práce v takovém prostředí ho logicky přestala bavit. Důvěra v banky brzo začala klesat a tak se rodily i první nápady na Twisto.

O půjčce rozhodne 400 faktorů

Konkrétně Šmída představil publiku model Nikita, který je jakýmsi bi-produktem Twista a vyhodnocuje vhodnost klienta k půjčce. “Banky mají na toto deset, patnáct archaických faktorů, jako jako vzdělání, adresa, rodina,“ vysvětlil Šmída s tím, že Nikita využívá online data. Když tedy bude chtít zákazník pomocí Twista zaplatit objednávku z Damejidlo.cz a zadá adresu, Nikita se podívá na Google Street View a zjistí, co je kolem dané adresy za obchody, kavárny, co tam stojí za auta, či jak je to daleko k nejbližšímu parku. Celkem se jedná o 400 faktorů.

_MG_1853

Michal Šmída z fintech startupu Twisto

Na obavy o zneužití osobních údajů, i v kontextu poslední kauzy Facebooku, Michal Šmída řekl, že model nevyužívá sociální sítě, zároveň Facebook výrazně limituje přístup k datům třetích stran. “Street View nebereme jako osobní data, to je pro mě občanka a rodné číslo, což my nepoužíváme,” doplnil Šmída.

Jak principy z rodiny aplikovat do byznysu

Hodně odlišnou a zejména pak osobní přednášku předvedl publiku David Semerád. Nezaměřil se na příběh STRV, jehož byl ještě do nedávna CEO a nyní se posunul do vedení samostatné entity STRV Labs. Doslova ale vyslyšel výzvu Ondřeje Práška o tom, že by měla být řeč o věcech, které normálně na podobných konferencích slyšet nejsou – za značného napětí v publiku totiž začal příběhem o tom, jak se téměř rozvedl se svou manželkou.

_MG_1958

David Semerád z STRV

Za situace, kdy Semerádovi přišla žádost o rozvod, jak později zjistil, byla odlišná očekávání od vztahu. Ve výsledku si z celé prožité manželské krize vzal dle jeho slov “revoluční objev”. Došel až k filozofickému závěru, že na světě jsou lidé nejvíce motivováni tím, aby byli atraktivnější ve společnosti, byli lepší lidé a tím našli partnera pro život. Následně se rozhodl toto zjištění projektovat do byznysu a jeho primární zájem tak je dělat lidi kolem sebe lepší. Uvedl tedy příklad svého kolegy Lubo Smida, který se za roky v STRV dopracoval až na pozici CEO.

12 let v USA v kostce

Položka “Překvapení” na programu skrývala jméno, na které se vyplatilo počkat. Moderátor totiž pozval na pódium Davida Pavlíka, českého vývojáře, který si prošel firmami jako Microsoft, Amazon, Netflix a aktuálně pracuje na programování softwaru pro vesmírnou loď Dragon ve společnosti SpaceX. Svoji patnáctiminutovku pojal jako souhrn posledních dvanácti let, které strávil za oceánem.

David Pavlík začal svou kariéru v českém Microsoftu a ačkoliv se rychle vyprofiloval, už tehdy mu došlo, že prostředí české pobočky mělo oproti globální centrále své kouzlo. “Vždy je je lepší být jeden ze sta, než jeden ze sta tisíc. Jděte pracovat třeba tady k Davidovi nebo Michalovi,” obracel se na své předřečníky.

_MG_1866

David Pavlík při přednášce na české konferenci Glorious

Sdílel také pár svých rad na to, jak poznat, zda jste ve svém oboru dostatečně dobří. “Existuje na to jedna jednoduchá poučka. Zeptejte se sami sebe, kolik lidí ze svého oboru znáte, pak kolik z těchto lidí zná vás a nakonec kolik z nich si k vám chodí pro radu,” řekl Pavlík. Na závěr také citoval Steva Jobse se slovy “Stay hungry, stay foolish”, avšak ke slavnému výroku přidal taktéž silné sousloví “be a good human”.

Boj s pochybnostmi ve vedení firmy

Jedinou ženou vedle sedmi mužů byla ve čtvrtek večer Marie Havlíčková, nynější CEO Slevomatu. Otevřela téma pohybnosti sama v sebe, což je problém, se kterým dle jejího zjištění mají ženy mnohem větší trable než muži. „Je jasné, že když máte Slevomat vést po lidech jako je Tomáš Čupr, trochu pochybností máte,” nastínila hlavní téma své přednášky Havlíčková.

Příběh Marie začal už na Erasmu v Anglii, kdy pracovala načerno, aby se osamostatnila a získala peníze. Během školy stále dělala různé práce, eventuálně se dostala do Slevomatu, kde se následně přibližně každého půl roku chytla nové příležitosti a postupovala v kariérním žebříčku. Na přípravu na roli nejvyšší dostala jen vánoční svátky, přesto investory Slevomatu přesvědčila a stala se CEO.

_MG_1903

Marie Havlíčková, CEO Slevomatu

Během celé její kariérní dráhy se držela několika zásad, z nichž mnohé vycházejí již z doby, kdy pracovala načerno v Anglii. Právě od té doby si totiž vybírala v kariéře cestičky, které nebyly lehké, ale o kterých věděla, že se na nich něco naučí. Zároveň se vždy snažila z negativních situací vytěžit pozitivní zkušenost. “Z hejtrů jsem se nehroutila, místo toho jsem je třeba pozvala na kafe,” popisovala Havlíčková svůj proces získávání zpětné vazby od klientů.

Přes nádor na mozku k miliardovému obratu

Velmi emotivní a silný příběh představil publiku David Šiška, nynější CEO eshopu s nábytkem a bytovými doplňky Bonami. Jeho blok nesl název Neúspěchem k úspěchu, což je fráze, která ilustruje jeho kariéru a vlastně celý dosavadní život. Začínal s brigádami už ve třinácti letech, což ho dle jeho slov naučilo “že nic není zadarmo a vlastně je to super”. Později pracoval v USA načerno, podobně jako Marie Havlíčková.

_MG_1909

David Šiška z Bonami

Následně začal tvořit startup Universator, globální databázi vysokých škol, zejména pro zájemce, kteří chtěli studovat v zahraničí. Přes podporu JIC se ale projekt nepodařilo uživit. Po roce přišla další životní meta, totiž nástup do Bonami, který se však proměnil ve velké zdravotní problémy. “Chodíval jsem po ulici a jen tak jsem najednou padal. Nejdříve jsem tomu nevěnoval pozornost,” popsal Šiška situaci, na jejímž konci stála diagnóza nádoru na mozku. Přes něj se ale dostal a vzal si z nastalé zkušenosti další poučku – „Život si úplně nenaplánuješ, dělej to, co tě baví.“

Na jachtu proti přepracování

Zajímavý pohled na boj proti přepracovanosti představil Tom Krcha, bývalý produktový manažer v Adobe a nynější CEO startupu Facemoji. Před dvěma roky totiž prodělal panický záchvat, který ho dostal do nemocnice. Jednalo se o stav způsobený přepracovaností, který je dle Tomových slov sice psychickou poruchou, která se ale projevuje fyzicky. Zjistil, že ale na své problémy není sám, což bylo pro léčbu klíčové.

_MG_1951

Tom Krcha ze startupu Facemoji

Tomovi se stalo, že během lyžování uvízl v zasněžené vesnici s padesátkou designérů bez internetu a teplé vody. Měl spoustu času na inspiraci a diskutování nejrůznějších témat a tehdy mu došlo, že lidé mají v životě málo času na přemýšlení. Druhý zážitek, taktéž cestovatelský ho však snad formoval ještě více. Při plachtění Karibským mořem se totiž dostal společně s dvěma přáteli do několika bouří. Ve chvíli, kdy se lodi trhaly plachty se naučil udržet klid a tak je i dnes jedno z jeho hlavních pravidel v byznysu nepanikařit.

Posledním řečníkem večera byl Jaroslav Beck, který v 16 letech začal s DJováním a dopracoval se na pozici hudebního skladatele. Pracoval na hudbě pro hollywoodské filmové trailery (včetně Star Wars), herní trailery společnosti Blizzard a aktuálně věnuje nejvíce času nové VR hře Beat Saber, která trhá prodejní rekordy. Na CzechCrunch již brzy přineseme s Jaroslavem Beckem exkluzivní rozhovor.

beck

Jaroslav Beck, hudební skladatel a partner ve studiu vyvíjející VR hru Beat Saber

Večer s názvem New Age byl velice odlišný od jiných konferencí a nabídl unikátní pojetí přednášek i diskuzí. Takže co přesně udělalo čtvrteční večer tak unikátním? Postřehy z redaktorského postu značí, že klíčem byla kombinace jednoduchých věcí. Zaprvé šlo o program, který začínal až v osm a protáhl se v oficiální části až přes půlnoc, přičemž večerní atmosféra spojená se závěrečnou diskuzí téměř nahrávala formátu vtipných a zároveň seriózních televizních late night show.

Unikátní prostředí

Prostor hvězdárny navíc tvořil jednak útulnou a relativně komorní atmosféru, ale zároveň dovolil promítání prezentací na rozlehlý zakulacený strop. Co se týče samotných řečníků, tak byl znát přístup vyšší kvality nad kvantitu. Za čtyři hodiny se představilo 8 špičkových řečníků, všichni úspěšní Češi, kteří se navzájem znali a tvořili tak celkově otevřenou, místy humornou a především velice inspirativní platformu. Pět z osmi diskutujcích navíc přiletělo do Česka z USA, kde dlouhodobě žijí.

Ve většině případů však nešlo o typické byznysem překypující projevy. Byla řeč o negativních zkušenostech, a to zejména z osobního života. Podstatné však bylo, že řečníci představili, jak je tyto zážitky posunuly a jak jejich důsledky dokázaly také implementovat v byznysu.