Stavebnictví potřebuje inovace, přicházíme s robotickým 3D tiskem betonu, říká šéf Hyperion Robotics

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

Když byste se podívali na to, jak se staví domy dnes a jak se to dělalo před několika dekádami, příliš se toho nezměnilo. Ale i do velmi konzervativní a pomalu se rozvíjející oblasti, jako je stavebnictví, začínají přicházet nejnovější technologie, které v ní chtějí zažehnout tolik potřebné změny. Důkaz jsme viděli na technologickém festivalu Future Port, který se minulý týden konal v Praze.

Roboty jste mohli v pražských Holešovicích, kde se druhý ročník futuristické výstavy konal, potkat prakticky všude. Podobné to bylo i s 3D tiskem, který tu vedle nejúspěšnějšího českého propagátora a výrobce této technologie, Josefa Průši, používalo i mnoho dalších firem. Jedno využití však bylo unikátní. Peruánský rodák Fernando de Los Rios přijel do Prahy ukázat, jak chce jeho firma Hyperion Robotics právě pomocí robotů a 3D tisku změnit způsob, jakým stavíme budovy.

Například jen ve Spojených státech bude letos postaveno zhruba o 400 tisíc nových domovů méně, než si žádá populační růst. Tento problém se ale zdaleka netýká pouze Spojených států, nedostatek bytů a domů je prakticky po celém světě a i to je jedna z oblastí, kterou chce Fernando de Los Rios se svou firmou řešit. Hyperion Robotics dokáží pomocí 3D tisku mnohem efektivněji vyrábět beton a následně i jednodušeji stavět celé domy. O tom, jak má tato technologie změnit stavebnictví, jsme si s Fernandem povídali právě na festivalu Future Port.

hyperion-startup-grind

Na Future Portu zpovídal Fernanda de Los Riose (vpravo) také Patrik Juránek ze Startup Grindu

Robotika a 3D tisk existují již nějakou dobu, ale využití těchto technologií ve stavebnictví je vcelku nové. Vidíš to jako jednu z další velkých věcí, která bude znamenat revoluci v tradiční oblasti, jako je stavebnictví?

Myslím si, že u technologií obecně, nejen robotiky nebo 3D tisku, trvá delší dobu, než se do stavebnictví dostanou. Jde o velmi staré odvětví, které potřebuje mnoho inovací, ale nakonec s k nim pomalu dostane. Dnes je ve stavebnictví spoustu neefektivity a zároveň je po celém světě obrovská poptávka po novém bydlení, takže ke změně musí nutně dojít. Vzhledem k tomu, že kvalifikované lidi nedokážeme získávat tak rychle, jako dokážeme vyrábět roboty, myslím si, že i z ekonomického hlediska dává využití technologií při stavění smysl.

I proto vlastně vznikla vaše firma Hyperion Robotics. Co přesně chcete do světa stavebnictví přinést?

Vyvíjíme robotické systémy s 3D tiskem, které právě dokáží řešit mnoho problémů a nedokonalostí, jež na stavbách dnes jsou. Přinášíme díky nim především vyšší efektivitu, udržitelnost a zlevnění celého procesu.

Když bych si chtěl dnes postavit dům, proč bych si měl vybrat právě vaší technologii? Respektive je to vůbec pro mě jako koncového zákazníka důležité, nebo to je hlavně záležitost developerských firem?

Cílíme hlavně na stavaře a developery. Někteří lide sice mají obavy, že když si nechají postavit zdi přes 3D tisk, mohou jim spadnout na hlavu, ale proces 3D tisku betonu je vlastně jen jiný způsob, jak smíchat různé materiály dohromady. Jen je místo klasické míchačky, která se používá už desítky let, využita nová technologie. Bát se tedy nikdo nemusí.

hyperionrobotics5

Robotická technologie pro 3D tisk betonu od Hyperion Robotics

Když bychom měli vaši technologii porovnat právě se současnými metodami, které se na stavbách používají, jaké jsou její největší výhody?

Je jich hned několik. Jednak je efektivnější, protože k provozu potřebuje jen jednoho nebo dva lidi. Při stavění zdí dnes potřebujete mít klidně šest až deset lidí. U nás je do celého procesu zapojeno mnohem méně lidí a zároveň odpadá prakticky jakákoliv fyzická námaha, všechno dělají stroje. I díky tomu jsme také rychlejší. Tisknutí zdí naší technologií je otázka řádově několika dnů, zatímco dnešními standardními metodami to trvá klidně několik týdnů až měsíců. A nakonec je naše technologie udržitelnější a šetrnější k životnímu prostředí. Využíváme totiž méně materiálu, především cementu, který je součástí betonové směsi a jehož výroba velmi znečišťuje životní prostředí. Materiál šetříme díky tomu, že nemáme prakticky žádné přebytky, to je velký pokrok. Když všechny zmíněné věci spojíme, je ve výsledku celý proces i levnější.

Když se řekne 3D tisk betonu, zní to poměrně futuristicky, ale vlastně to je celé velmi jednoduchý princip, že?

Ano, 3D tisk funguje v principu stejně jako klasická míchačka, kdy se na začátku umíchá určitá směs, ze které na konci vzejde beton. Hlavní rozdíl je v tom, že potřebujeme až o 30 procent méně materiálu, než se dnes běžně spotřebuje.

Je váš beton nějakým způsobem lepší než ten, který se dnes běžně vyrábí?

Je to různé, vždy záleží na tom, na jaké účely ten beton potřebujeme. Když chceme mít beton silnější, tak podle toho i směs upravíme. Pevnost betonu v tlaku může být i více než 50 megapascalů. Dokážeme vyrobit takto silný beton, ale podle potřeby můžeme jeho vlastnosti měnit. Díky novým technologiím si můžeme mnohem přesněji hrát s kombinováním jednotlivých materiálů, které do směsi přidáváme.

hyperionrobotics

Takto vypadá betonová zeď z 3D tiskárny

Když říkáte, že stavebnictví potřebuje velké inovace, plánujete, že byste jednou díky 3D tisku přišli třeba i s úplně jiným materiálem, než je beton?

Ano, je to jeden z našich cílů. Myslím si, že nakonec dojdeme do situace, kdy už nebudeme pro tvorbu materiálu pro stavbu domů potřebovat žádný cement. To by bylo ideální, protože je to ten nejvíc znečišťující prvek v celém betonu. Pokud ho dokážeme odstranit a nahradit nějakým recyklovatelným a levnějším materiálem, bude to úspěch. Neustále nové směsi testujeme.

Například Dubaj rozhodla o tom, že čtvrtina všech budov musí být do roku 2030 stavěna pomocí 3D tisku. To je vcelku ambiciózní plán. Co očekáváte, že se bude v této oblasti v následujících letech dít?

Je to pro ně velká výzva, je to prakticky už za deset let. Důležité je si uvědomit, že Dubaj nechce, aby byla pomocí 3D tisku stavěna čtvrtina ze všech budov, ale aby se tak budovaly alespoň čtvrtiny každé budovy. Myslím si, že je možné, aby v té době byla čtvrtina všech komponent v budově opravdu vytištěná. Ale i kdyby to mělo být méně, třeba 15 procent, přinese to významné úspory a zefektivnění celého procesu. Roboti mohou začít například stavět prefabrikované konstrukce pro montované domy.

Celou dobu se bavíme o tom, jak je využití technologií při stavbě efektivnější a levnější, ale kolik vlastně stojí samotná technologie, tedy roboti a 3D tiskárny?

Plánujeme, že naše mobilní jednotka bude stát 450 tisíc dolarů (téměř 10 milionů korun), nepojízdný stroj 380 tisíc dolarů (8,4 milionu korun). Je to určitě vysoká úvodní investice, i pro velké developerské firmy. Ale je to také hlavně kvůli tomu, že tyto firmy nejsou zvyklé investovat do nových technologií. Za podobnou částku si samozřejmě mohou koupit velký jeřáb a možná i něco dalšího, ale očekáváme, že ceny se budou snižovat. Jakmile budeme schopní vyrábět naše produkty ve velkých počtech, dokážeme snížit i jejich cenu.

Vaším plánem je začít prodávat první robotickou technologii v příštím roce. Už máte nějaké zájemce?

Už letos jsme obdrželi několik objednávek na dosavadní prototypy a díky firmám, které je chtějí vyzkoušet, chceme i nadále náš systém zlepšovat, abychom měli na příští rok vyladěný finální produkt.

Kam bude zpočátku cílit? Půjde o bohaté a rozvinuté trhy, jako jsou například Spojené státy, nebo se zaměříte více na rozvojové oblasti, kde jsou mírnější pravidla a potřeba po bydlení vysoká?

Na začátku se budeme soustředit na rozvojové země. Momentálně jednáme především v Brazílii, kde je 200 milionů lidí, z nichž spousta potřebuje nové byty a domy. Zajímá nás také jihovýchodní Asie, kde je situace podobná, potřeba nízkopříjmového bydlení je tu taktéž vysoká. S naší technologií dokáží firmy stavět byty právě i v oblastech, kde je to potřeba, ale zatím se tam nic nedělo. Často to bylo i z toho důvodu, že není dostatek kvalifikovaných pracovníků. My dokážeme přinést zásadní snížení nákladů na pracovní sílu a zrychlení celého procesu. Developeři tak sice musí investovat do nové technologie větší peníze, ale na konci jim to může zajistit také větší příjmy.

hyperionrobotics4

Robotická technologie pro 3D tisk betonu od Hyperion Robotics