Přepravní startup Liftago získává přes 100 milionů korun od české technologické firmy Livesport

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ondrej-kratky-liftago-top4

Foto: Liftago

Ondřej Krátký, CEO Liftaga

0Zobrazit komentáře

Česká přepravní aplikace Liftago nedávno oznámila svůj plán na expanzi po celé České republice a nyní pro tyto účely získává i významného partnera. Do Liftaga se rozhodla investovat více než 100 milionů korun další česká technologická firma Livesport, která patří mezi přední světové poskytovatele sportovních výsledků. Stamilionová investice, kterou pro CzechCrunch potvrdily obě společnosti, pomůže zejména v dalším rozvoji přepravní služby, kterou dnes v Česku a na Slovensku využívá přes 300 tisíc pasažérů.

Livesport do Liftaga investuje přes svou novou investiční paži Livesport Invest, která vznikla teprve letos květnu a jedná se tak o vůbec první podobnou aktivitu českého technologické giganta. Investorskému apetitu se nicméně v případě Livesportu nemůžeme příliš divit. Firmě se výborně daří, na začátku roku otevřela nové sídlo, které financovala z vlastních zdrojů, a nyní vidí perspektivu také v investování do dalších nadějných projektů.

„Jsme rádi, že se můžeme podílet na dalším rozvoji firmy, se kterou nás spojuje zejména řešení technologických výzev v reálném čase. Liftago je českou společností, která si během několika let vybudovala silnou pozici na složitém domácím trhu. My v Livesportu chceme Liftagu pomoci uspět také v mezinárodním měřítku. Liftago bude hrát důležitou roli ve spojování poptávky a nabídky v oblasti přepravy, kterou čekají velké změny tažené především inovacemi,“ říká spolumajitel Livesportu Martin Hájek.

liftago-aplikace

Mobilní aplikace Liftago

Více než 100 milionů korun, které Livesport do Liftaga vloží, bude využito mimo jiné také na výkup většiny dosavadních akcionářů. Výsledkem celé transakce tak bude stav, kdy zakladatelé Liftaga Martin Hausenblas, Juraj Atlas a Ondřej Krátký budou spolu s Livesportem držet přes 90 procent všech akcií.

„Díky dosavadním akcionářům a týmu jsme dotáhli Liftago tam, kde je. S lidmi v Livesportu sdílíme velmi podobné hodnoty a můžeme budovat Liftago dále jako ryze českou technologickou firmu, která bude synonymem pro udržitelnou mobilitu budoucnosti a naplní tak naše zakladatelské vize,” říká Ondřej Krátký, spoluzakladatel a ředitel Liftaga (na úvodní fotce).

valuo3

Přečtěte si takéČeský startup Valuo spustil i díky milionům od Pale Fire Capital nový porovnávač cen nemovitostíČeský startup Valuo spustil i díky milionům od Pale Fire Capital nový porovnávač cen nemovitostí

Pro Liftago je nejnovější investice od Livesportu velmi významná. Přes 100 milionů korun totiž dosud vybralo na všech investicích od svého vzniku v roce 2012, přičemž 80 procent z toho vždy vložilo zpět do vývoje technologií. Livesport nyní přináší přes 100 milionů korun sám, což by mělo rozvoj Liftaga ještě urychlit.

Přepravní služba je již nyní v Praze, Brně a Ostravě profitabilní a dále investuje do další expanze. Lze očekávat, že by nyní mohla zvýšit také své marketingové aktivity, protože se chce v následujících měsících dostat do většiny krajských měst a vytvořit tak celonárodní síť digitální taxislužby.

liftago2

Juraj Atlas a Ondřej Krátký, spoluzakladatelé Liftaga

„Liftago roste o desítky procent ročně, soukromá i firemní klientela má nadále obrovský potenciál. Naším ultimátním cílem však není dobývání taxi trhu, ale další spolupráce s přepravci, kteří díky naší technologii chtějí městskou mobilitu dále rozvíjet. V několika městech proto úspěšně spolupracujeme s taxislužbami, které sdílejí naše hodnoty, chtějí se starat o své řidiče a dále růst. Městská logistika a e-commerce se budou rychle rozvíjet, nedává smysl, aby každý přepravce ucpával ulice svou vlastní přepravní sítí,” doplňuje Ondřej Krátký.

Liftago se dlouhodobě snaží o odpovědnou modernizaci českých zákonů, která by zajistila rovné konkurenční podmínky pro domácí i zahraniční subjekty. Naposledy se dokonce kvůli údajnému nedodržování pravidel pustilo soudní cestou do konkurenční Taxify z Estonska, které se však prozatím rozhodlo soudnímu nařízení neuposlechnout. Taxify je totiž přesvědčeno, že zákony neporušuje.

livesport-nove-butovice-3

Sídlo Livesport v pražských Nových Butovicích

Livesport

Česká technologická společnost, která patří mezi největší světové poskytovatele výsledků,…

Klíčoví lidé

martin-hajek

Martin Hájek

Partner