Spoluzakladatel Uberu prodal akcie za více než 500 milionů dolarů. Nyní s nimi rozjíždí další globální byznys za miliardy

travis-kalanick

Foto: Fortune Live Media/Flickr

Bývalý CEO Uberu, Travis Kalanick

0Zobrazit komentáře

Kontroverzní podnikatel s českými kořeny, který dal světu Uber i nekompromisní pohled na to, jak se dá řídit firma. Tak by se dal označit Travis Kalanick, jenž stál před deseti lety u zrodu Uberu – jedné z nejskloňovanějších alternativ pro klasické taxislužby. Z té je už ale dávno pryč, za což může mimo jiné dřívější napětí uvnitř firmy kvůli internímu sexuálnímu obtěžování, propojení s nynějším americkým prezidentem Donaldem Trumpem, únik dat nebo nevybíravé Kalanickovo chováním k jednomu z řidičů Uberu, které bylo nahráno na video.

Pozici výkonného ředitele Uberu jeho zakladatel opustil v roce 2017 a od té doby se zaměřil především na investiční dráhu, kdy založil investiční fond 10100, a také na postupné budování zcela nového startupu, který se má stát dalším jednorožcem, tedy firmou s hodnotou přesahující miliardu dolarů. K tomu Kalanick postupně odprodává akcie Uberu, kterými může veškeré aktivity financovat.

Za poslední týden takto Kalanick odprodal zhruba pětinu svého zbývajícího podílu v miliardovém startupu. Celkem 20,3 milionu kusů akcií, které byly uloženy v trustu, mělo hodnotu 537 milionů dolarů. Obchod následoval krátce po ukončení 180denního období po vstupu Uberu na burzu, ve kterém měli investoři, co vstoupili do firmy brzy, zakázáno akcie odprodávat kvůli možnému výkyvu ceny.

Bývalý šéf a spoluzakladatel Uberu Travis Kalanick

Kalanick, stejně jako další brzcí investoři, vlastní podstatnou část Uberu a po ukončení ochranné lhůty a postupném odprodeji se jim okamžitě podařilo dostat jeho akcie na historické minimum. Aktuálně se pohybují na hranici 26,7 dolaru na akcii – při úpisu akcií na burzu letos v květnu přitom startovala cena na 45 dolarech. Jde tak o jedny z nejhůře performujících akcií na technologickém trhu.

Pro Kalanicka je ovšem Uber stále zlatý důl. I když prodal akcie za více než půl miliardy dolarů, stále jich vlastní kolem 78 milionů. Při aktuální ceně tak jeho 4,6% podíl ve startupu představuje kolem dvou miliard dolarů. Celkové jmění 43letého rodáka z Los Angeles odhaduje žebříček Bloombergu na 3,7 miliardy dolarů.

Zdá se ale, že ani kontroverze kolem Uberu Kalanicka žádným způsobem nezpomalily. Už nějakou dobu totiž buduje další startup CloudKitchens, který se tentokrát specializuje na restaurační byznys. Konkrétně pak na restaurace, které se zaměřují čistě na doručování jídla a nechtějí řešit vlastní zázemí kuchyně.

Startup jim tak vše dokáže poskytnout bez velkých vstupních nákladů, protože jde pouze o pronájem, a především flexibilně. Pokud se byznys rozroste, může si jednoduše prostor změnit a platit jen o něco málo navíc.

Vývoj nového Kalanickova startupu nabral v posledním roce na obrátkách. V první polovině koupil šanghajský startup Jike Alliance a dalších pět obdobných firem v Pekingu, Chang-čou a Čcheng-tu a chce naplno vstoupit na čínský trh, který prý představuje jeden z největších potenciálů.

cloudkitchens

Nový startup Travise Kalanicka – CloudKitchens

Ostatně právě Čína má vůbec největší trh s dovozem jídla na světě. Pro tamní i další zahraniční expanzi nicméně Kalanick a jeho tým potřebuje obrovské množství prostředků, a tak se na trhu začal dívat po investorech. Letos proto získal podle The Wall Street Journal investici ve výši 400 milionů dolarů od saúdsko-arabského státního investičního fondu, která posunula valuaci společnosti na 5 miliard dolarů.

Ano, přesně od toho fondu, který investoval ve velkém také do Uberu a který byl zapleten do vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Šlo o vůbec první investici do firmy ze Silicon Valley od tohoto incidentu, který vrhl na peníze ze Saúdské Arábie (a pochopitelně nejen ty) velmi špatné světlo. O CloudKitchens a plánech Kalanicka se toho ale jinak prozatím moc neví. Startup si postupně pronajímá a kupuje nejrůznější nemovitosti po celém světě, pravděpodobně s cílem rychle otestovat různé trhy.

lego-kampus-7

Přečtěte si takéKreativní práce uvnitř obří stavebnice. LEGO rozšiřuje své dánské ústředí o budovy inspirované ikonickými kostkamiKreativní práce uvnitř obří stavebnice. LEGO rozšiřuje své dánské ústředí o budovy inspirované ikonickými kostkami

Byl to nicméně právě Travis Kalanick, který stál za masivní globální expanzí Uberu, a zdá se, že bude chtít celou záležitost opakovat znovu. A zatímco se Uber utápí v problémech a snaží se je postupně eliminovat, sám jeho spoluzakladatel může mít před sebou novou a možná i mnohem perspektivnější budoucnost.