Vzdělávání po seversku. Finsko otevírá své online kurzy umělé inteligence pro všechny, přeloží je i do češtiny

Filip HouskaFilip Houska

sanna-marin

Foto: Laura Kotila/Finnish Government

Čtyřiatřicetiletá premiérka Finska Sanna Marinová

0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence patří mezi žhavé technologické obory, ale současně se řadí k těm nejtěžším na porozumění. Pochopit komplexitu úloh vycházejících z obrovského množství dat, které podléhají specifickému algoritmickému zpracování, dokáže pouze hrstka expertů – pro běžnou veřejnost je tato oblast obvykle vzdálenou španělskou vesnicí.

Faktem ovšem je, že umělá inteligence výrazně ovlivňuje dnešní společnost a stává se z ní technologické zaměření s tendencí formovat svět. Z toho důvodu se vybrané univerzity snaží své studenty v této oblasti více vzdělávat, aby měli alespoň teoretický základ, který by v budoucnu mohli odborně rozvíjet.

Jednou z těchto vysokoškolských institucí je i Helsinská univerzita ve Finsku, která na mezinárodní scéně proslula především svým důrazným zaměřením na multioborový výzkum a inovace. Mimo jiné se ale zabývá právě umělou inteligencí, v níž chce školit nejen studenty, ale ideálně celý národ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: Marit Henriksson

Nasvětlená hlavní budova Helsinské univerzity

Alespoň takto zněl plán z loňského roku, když největší finská univerzita spolu s lokální poradenskou firmou Reaktor a tamní vládou spustila speciální online kurzy, které si kladly za cíl Finy v oblasti umělé inteligence vzdělávat. Cílem byla technologická výhoda oproti pracovním silám ostatních zemí.

zlin-robot

Přečtěte si takéRoboti, studenti a průmysl 4.0. Podívali jsme se do moderní robotické laboratoře ve Zlíně za 34 milionů korunRoboti, studenti a průmysl 4.0. Podívali jsme se do moderní robotické laboratoře ve Zlíně za 34 milionů korun

A dle očekávání se této iniciativě dařilo. V prvním roce od spuštění programu, nazvaného jako The Elements of AI, se mělo zaregistrovat více než 55 tisíc občanů (přibližně jedno procento populace), přičemž zajímavostí je, že zhruba 60 procent bylo žen. Nyní platforma čítá přes 270 tisíc lidí včetně masivní základny studentů.

Ven za hranice

S příchodem Vánoc se ale situace mění. Namísto toho, aby finská vláda tento ambiciózní projekt za zhruba 1,8 milionu eur (46 milionů korun) financovala a zpřístupňovala pouze občanům své země (což byla původní myšlenka), otevírá se prakticky celému světu, a to za naprosto stejných podmínek: zdarma a pro každého.

Na platformě Elements of AI se tak každý může bezplatně zaregistrovat a projít si šest základních kapitol, které zevrubně vysvětlují klíčové principy umělé inteligence z pohledu úvodu do problematiky, strojového učení, neuronových sítí nebo scénářů možných dopadů na okolní svět.

theelementsofai-1

Foto: Elements of AI

Rozhraní výukového programu Elements of AI

Finská vláda nicméně tímto „vánočním“ darem míří především na Evropany, respektive obyvatele Evropské unie, pro které má kompletně celý program přeložit do příslušných jazyků, tedy i do češtiny.

Zatím je podporována pouze finština, švédština, estonština, němčina a angličtina. Od příštího roku ale budou přibývat další a do roku 2022 mají být dle nastaveného scénáře lokalizovány všechny členské země.

„Máme v Evropě obrovský potenciál, ale to, co chybí, jsou investice do umělé inteligence,“ dodává Teemu Roos z katedry počítačové vědy na Helsinské univerzitě. Současně zdůrazňuje, že čím dál více roste vliv digitálních firem z Číny a Spojených států, které se na AI taktéž velmi dobře připravují.

Diplom pro úspěšné

Co se týče samotných kurzů, zájemci si mohou zvolit, zda je chtějí absolvovat v konkrétním čase šesti týdnů (což vychází na zhruba pět hodin výuky týdně), nebo zvolí vlastní tempo a budou se učit podle svého bez jakýchkoliv termínů.

Těm, kterým se podaří kurz úspěšně dokončit, je navíc slibován i oficiální diplom z Helsinské univerzity. Je však otázkou, zda se obdržení diplomu vztahuje i na ty, kteří na této univerzitě nestudují, potažmo jich mají svá studijní léta za sebou. Tak či tak, program The Elements of AI má být na vybraných vysokých školách brán jako legitimní „předmět“, pomocí něhož by studenti mohli plnit své kredity.

elementsofai-2

Foto: Elements of AI

Náhled kapitoly