Nejhodnotnější tech firma světa pořád k nezastavení. Apple oznámil rekordní kvartál, rostl díky iPhonům i wearables

Šéf Applu Tim Cook představuje nový iPhone 11 Pro

Foto: Apple

Apple si pro ohlášení rekordních výsledků za další kvartál nemohl přát lepší načasování. Hodnota akcií kalifornského obra na burze od posledního oznámení výsledků v říjnu stoupla o třicet procent a za poslední rok poskočila rovnou na dvojnásobek. Nejhodnotnější technologická firma světa je tak navzdory své valuaci oscilující kolem 1,4 bilionu dolarů pořád k nezastavení.

Výsledky prvního kvartálu fiskálního roku 2020, který v případě Applu skončil 28. prosince, ukázaly meziroční nárůst tržeb o devět procent na historicky nejvyšší úroveň 91,8 miliardy dolarů. Hrubá marže dosáhla 38,4 procenta a za pozitivní výsledky může nejen nárůst služeb, ale také rekordní prodejnost sluchátek AirPods a nové generace iPhonů.

Podle vyjádření šéfa Applu Tima Cooka za rekordními výsledky konkrétně stojí silná poptávka po modelech iPhone 11 a iPhone 11 Pro představených v září a zároveň historicky nejlepší prodeje služeb a nositelných zařízení (wearables). Celkový počet globálně aktivních zařízení Applu překonal 1,5 miliardy kusů.

apple-tim-cook-september2018-keynote

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

Foto: Apple

Společnosti se tak daří naplňovat plán snižování své závislosti na prodeji telefonů ve prospěch wearables či služeb. Loni Apple představil například nová bezdrátová sluchátka AirPods Pro s aktivním potlačením okolního hluku či nové řady Apple Watch. A právě wearables zaznamenaly meziroční nárůst prodejů ze 7,3 na více než deset miliard dolarů.

Dařilo se také oblasti služeb, do které spadá například Apple TV+, z 10,78 miliardy vzrostly jejich prodeje na 12,7 miliardy dolarů. Odhady analytiků však počítaly s ještě větším nárůstem, byť jejich nenaplnění může být do určité míry způsobeno listopadovým spuštěním konkurenční služby Disney+.

Růst Applu v dalším kvartálu však může mírně zpomalit, a to kvůli rychle se šířícímu koronaviru v Číně. Pro Apple jde o jeden z nejdůležitějších globálních trhů, omezení dopravy a možné šíření nákazy však pravděpodobně ovlivní jeho prodeje během právě probíhajícího čínského nového lunárního roku. Společnost již v souvislosti s koronavirem zavřela jeden svůj obchod a omezila cestování zaměstnanců do země.

Více si o výsledcích Applu si můžete přečíst na našem magazínu AppleCrunch.

Redaktor CzechCrunche, Slovák píšící česky. Buzzwords: Startupy, technologie, byznys, e-commerce.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.