Soběstačný tiny house z lodního kontejneru plný luxusu. I minimalismus může stát velké peníze

kontejner-dum-buhaus

Foto: Buhaus

Buhaus je přepravní kontejner v luxusním stylu

0Zobrazit komentáře

S tím, jak stoupají ceny nemovitostí, rozplývají se některým lidem sny o vlastním bydlení. Jenže ne všichni se chtějí snu o domku se zahradou definitivně vzdát a hledají nejrůznější alternativy. Mezi ně patří i domy z lodních kontejnerů, ze kterých se dají vytvořit skutečně zajímavá díla, jak dokazuje i luxusní kontejnerový dům Buhaus v ceně menšího tradičního domu.

Mít vlastní domek se zahradou usazený kdesi v panenské přírodě, to je životní sen celé řady lidí. Bohužel cena stavby nového, byť i malého domu, sahá do milionů, a ne každý je schopen či ochoten takovouto částku za bydlení zaplatit. Avšak vynalézavost některých lidí nezná mezí, a proto se často můžeme setkat s domy, jejichž základ tvoří struktury původně určené ke zcela jiným účelům.

kontejnerovy-dum7

Foto: Quadrum-Qudauri

Hotel Quadrum postavený z kontejnerů v Gruzii

Vyřazené vlakové vagóny, dodávky, lodě či lodní kontejnery, to všechno jsou pro některé nadšence ideální základy pro vytvoření plnohodnotného obydlí se vším všudy. Zejména lodní kontejnery se těší veliké oblibě, díky své univerzálnosti a modularitě, díky které lze vícero kontejnerů spojovat do nejrůznějších struktur. Kontejnery si proto v poslední době oblíbili především provozovatelé neobvyklých hotelů, a také nadšenci do off-grid bydlení v minimalistickém stylu.

Druhé kategorii odpovídá i domek Buhaus architekta Dougha Burdge a stavitele Nata Garnero, kteří z kontejneru vytvořili zcela soběstačný domek. Ovšem na rozdíl od svých low-cost kolegů je tento domek plný luxusu, ve kterém se myslelo i na ten nejmenší detail, čemuž odpovídá i jeho cenovka.

„Když jsme se rozhodli takové bydlení navrhnout, uvědomili jsme si, že na trhu chybí luxus a užitkovost. Na trhu bylo obrovské množství řešení, ale ani jedno nebylo luxusní. Proto jsme se rozhodli navrhnout bydlení se vším všudy. Nabízí spotřebiče Dornbracht, stěny v Corianu (umělý kámen – pozn. red.) a doplňky Buster and Punch, a to je teprve začátek,“ popsali autoři svůj projekt magazínu New Atlas.

kontejnerovy-dum4

Foto: MGI Designs

Plán domku

Luxus v kompaktním balení

Celý dům vznikl na základě přepravního kontejneru o rozloze 2,45 na 6,1 metru. Celková obytná plocha tak dává dohromady necelých 15 čtverečních metrů, které jsou obloženy dubem a nabízí obyvatelům vše, co potřebují pro pohodlný život.

Vnitřní prostor je rozdělen na dvě místnosti. V první se nachází luxusní koupelna, ve druhém flexibilní prostor, který se může proměnit buď na obývací pokoj, nebo na ložnici. K celému domku je rovnou dodáván i nábytek vyrobený na míru tak, aby co nejvíce šetřil místo. Platí to především o gauči a sklápěcí posteli.

kontejnerovy-dum10

Foto: MGI Designs

Verze obývacího pokoje s gaučem

kontejnerovy-dum8

Foto: MGI Designs

Verze obývacího pokoje s postelí

kontejnerovy-dum13

Foto: MGI Designs

Verze obývacího pokoje se stolkem

Interiér osvětluje LED osvětlení, najdeme zde minibar a sklopné úložné prostory vestavěné do stěn. Výklopná je také celá jedna stěna obývacího prostoru, která po otevření vytváří střechu pro přistavěnou dřevěnou terasu a vytváří propojení mezi interiérem a zahradou. Do obývacího pokoje vedou i velké prosklené dveře s terasou a třetí terasu najdeme u koupelny.

„Rádi pracujeme s malými prostory, protože vyžadují mnohem více designové kreativity, pro co největší maximalizaci funkčnosti prostoru. I když je celé naše obydlí kompaktní, vůbec to tak na člověka nepůsobí. Vlastně je to celé velice funkční, aniž by se tu něco tísnilo,“ říkají autoři.

Další místo pro hosty i domov pro studenty

Jelikož je domek určen především do oblastí, jako je Kalifornie, je exteriér domu vytvořen z hliníku, který má za úkol odrážet sluneční paprsky, a tím udržovat interiér domu v relativním chladu a zároveň jej chránit před požáry. Dům lze navíc umístit na libovolné místo, jelikož je plně soběstačný a nevyžaduje tak připojení na žádné sítě.

kontejnerovy-dum3

Foto: MGI Designs

Dům dokáže být zcela soběstačný

„Proces instalace je plně na vlastníkovi. Buhaus může být zcela mimo síť, nebo jej může mít na zahradě. Instalace a připojení tak budou na každém místě vypadat trochu jinak. Navíc jednotka splňuje kalifornské podmínky pro zelenou budovu a energetické standardy článku 24,“ dodávají Burdge a Garnero.

jaroslav-beck-boxed1

Přečtěte si takéV Česku je obří talent. Úspěch Beat Saberu dokázal, že jsme na světové úrovni, říká Jaroslav Beck v CzechCrunch PodcastuV Česku je obří talent. Úspěch Beat Saberu dokázal, že jsme na světové úrovni, říká Jaroslav Beck v CzechCrunch Podcastu

Domek lze využít nejrůznějšími způsoby, ovšem Dough Garnero v něm vidí ideální možnost, jak mohou hoteliéři a majitelé nemovitostí přidat ke své stávající kapacitě další prostory pro ubytování hostů. Dále si jej dokáže představit i jako bydlení pro studenty nebo osoby, které hledají bydlení s nízkým dopadem na životní prostředí.

Cena domku je v současné době uváděna ve výši 96 tisíc dolarů (přibližně 2,2 milionu korun). Nejedná se tedy o žádnou lacinou alternativu ke standardnímu bydlení. Cena to navíc není konečná, protože zákazník může volit z řady dalších doplňků, materiálů a provedení, které cenu jen navyšují. Domek v současné době ještě není v prodeji, poprvé by se měl představit až v létě tohoto roku.

kontejnerovy-dum11

Foto: MGI Designs

Koupelna s venkovní sprchou na terase