Urgentní závozy materiálu pro boj s koronavirem. Liftago s Livesportem a COVID19CZ spouští Dobrovoz

Peter BrejčákPeter Brejčák

ondrej-kratky-liftago-top2

Foto: Liftago

Ondřej Krátký, CEO Liftaga

0Zobrazit komentáře

Přepravní služba Liftago, která se v posledním období stále více rozkračuje také do oblasti rozvozu balíčků, během aktuální pandemie koronaviru viděla prostor právě pro pomoc v ad-hoc logistice. Poptávka po přepravě roušek, zdravotnického materiálu a dalšího potřebného zboží totiž pořád roste. Startup však neměl volné dostatečné IT kapacity, aby dokázal dokončit vývoj celé platformy umožňující tuto poptávku pokrýt.

„Využili jsme proto dobrovolníků z řad programátorů na platformě COVID19CZ, kteří nad Liftagem postavili systém pro takzvané dobropoptávky. Uvědomujeme si, že velká část projektů bojujících proti koronaviru, a to nejen těch vznikajících v rámci COVID19CZ, potřebuje pro svůj úspěch zvládnutou logistiku po celé České republice,“ popisuje za iniciativu koordinátor nového projektu Vojta Roček, investor a spoluzakladatel úspěšně prodaného analytického startupu Stories.

Díky spojení Liftaga a programátorů-dobrovolníků vznikl projekt Dobrovoz.cz pro dobrovolné řidiče, kteří jsou ochotni zdarma distribuovat všechny materiály potřebné pro boj proti koronaviru. Jedná se o neziskový projekt jak na straně dobrovolníků, tak na straně realizačního a koordinačního týmu.

vojta-rocek

Foto: Genster

Investor Vojta Roček

V rámci platformy Liftago sdružuje především dobrovolné řidiče a rozjezd služby s počátečním pokrytím profesionálních řidičů finančně podporuje další firma Livesport, která je mimo jiné v přepravním startupu investorem. Její zaměstnanci navíc podporují zaměstnance, pracovníky nemocnic či další lidi, kteří s koronavirem bojují v první linii. Dohromady již lidé v Livesportu přes 820 tisíc korun a sama firma pak tuto částku, která stále roste, zdesetinásobuje.

Systém Dobrovozu je otevřen dobrovolníkům, a to jak flotilám řidičů zprostředkovaných dalšími organizacemi, tak i samostatným řidičům. Pro zabezpečení dlouhodobého fungování se připravuje financování z dalších zdrojů.

Z poptávkové strany je platforma otevřena pro instituce, úřady, organizace či jednotlivce, kteří mají materiál potřebný pro urgentní distribuci po celém Česku na konkrétní místa. Projekt se tak chce stát doplňkem k masovým závozům a zajišťovat velké množství operativních závozů na potřebná místa.

dobrovoz

Nová služba se jmenuje Dobrovoz.cz

„Od začátku epidemie registrujeme žádosti o urgentní transporty roušek nebo zdravotnického materiálu, proto jsme se rozhodli to ve spolupráci se skupinou COVID19CZ a za podpory Česko.Digital rozjet ve velkém a doplnit kapacity dobrovolníky a dalšími firmami. Zároveň se koordinujeme s dalšími projekty pomoci, abychom se vzájemně smysluplně doplňovali,“ říká Ondřej Krátký, ředitel Liftaga.

trasovani-covid

Přečtěte si takéIzolace jen pro nemocné a ohrožené. České technologické firmy s podporou státu připravily chytrou karanténuIzolace jen pro nemocné a ohrožené. České technologické firmy s podporou státu připravily chytrou karanténu

V rámci projektu již byl zajištěn například převoz materiálu pro výrobu ochranných štítů pro zdravotníky pomocí 3D tisku v rámci iniciativy 3D tiskem proti COVID19 nebo transport materiálu a následný rozvoz hotových respirátorů, které vyrábí ČVUT.

„Díky Dobrovozu se nyní mohou zapojit například do rozvozu respirátorů, štítů a dalších zdravotnických pomůcek pro záchranné složky, nebo pomoci s přepravou zaměstnanců hygienických stanic, či lidí pomáhajících seniorům a vážně nemocným,“ popisuje dále koordinátor Vojta Roček.

Mezi další dobrovolníky podílející se na projektu patří například softwarová společnost Commity, digitální studio Biceps Digital či devatenáctiletý David Stančík stojící za projektem Daruju krev.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina