Elektrická budoucnost Mercedesu je tady. Po přepychovém EQS přichází praktičtěji zaměřené EQB

Patrik SvatošPatrik Svatoš

mercedes-eqb-boxed

Foto: Mercedes-Benz

Elektrický Mercedes-Benz EQB

0Zobrazit komentáře

Když koncem minulého týdne představil Mercedes svou luxusní limuzínu EQS, ukázal, že to s elektřinou myslí skutečně vážně. Teď jeho snahy pokračují a automobilka ukazuje dalšího nového člena elektrifikované rodiny. Jmenuje se Mercedes EQB a oproti svému o pár dní staršímu sourozenci hraje na praktičtější, ale především dostupnější notu.

Více než 4,6 metru dlouhé auto má v útrobách baterii o kapacitě 66,5 kWh, což znamená papírový dojezd 419 kilometrů. Nejvýkonnější verze pak mají mít přes 272 koní, avšak přesnější informace o tom, jaký výkon nabídne představená verze EQB 350 4Matic, Mercedes neprozradil. Do budoucna se počítá také s variantou, jež nabídne ještě delší dojezd, a také s výkonnou verzí z dílny divize AMG, která hranici 272 koní jistě překročí.

Mercedes EQB je po modelech EQC a EQA třetí elektrické SUV v nabídce a svou velikostí zapadá přesně mezi ně. Stojí na stejné platformě jako GLB, tedy stávající spalovací SUV automobilky, ale je upraven tak, aby více vyhovoval elektrickému pohonu. O tom, že půjde o praktičtěji zaměřené auto, svědčí i fakt, že si jej bude možné objednat v sedmimístné variantě.

mercedes-eqb3

Foto: Mercedes-Benz

Elektrický Mercedes-Benz EQB

Interiér vypadá tak, jak jsme v posledních letech u Mercedesu zvyklí. Před volantem je displej, který si můžete upravit dle svých preferencí. Na něj poté navazuje druhý displej, na kterém běží infotainment systém Mercedes-Benz User Experience. I v EQB na volantu najdete dva optické trackpady. Ten na levé straně ovládá displej před řidičem, ten na opačné straně pak displej napravo. Díky tomuto řešení můžete pracovat se systémem, aniž byste dali ruce z volantu pryč.

Součástí infotainmentového systému je i chytrá navigace pro elektromobily, která vám vypočítá nejlepší možnou trasu a rovnou naplánuje i místa pro nabíjení na základě vašeho aktuálního dojezdu. Díky mapovým podkladům auto ví, kde se nacházíte, takže například při příjezdu do města si EQB dokáže spočítat, kdy je vhodný čas začít plachtit a tím přispívat k lepší spotřebě.

Před odjezdem na chalupu můžete do zavazadlového prostoru naložit až 495 litrů, po sklopení sedadel dokonce 1 620 litrů. Jedna třicetiminutová přestávka na kávu znamená, že baterie se vám nabije z deseti na osmdesát procent v případě, že využíváte nabíjecí stanici, která nabízí výkon 100 kW. Díky službě Mercedes me Charge pak máte přístup k více než půl milionu nabíjecích stanic ve 31 různých zemích.

Produkce bude zahájena ještě letos, a to ve dvou lokalitách. Evropská verze se bude vyrábět v závodě Mercedes-Benz v maďarském Kecskemétu, naopak verze pro čínský trh bude sjíždět z linky v Pekingu.

mercedes-eqb

Foto: Mercedes-Benz

Elektrický Mercedes-Benz EQB

mercedes-eqb2

Foto: Mercedes-Benz

Elektrický Mercedes-Benz EQB

mercedes-eqb5

Foto: Mercedes-Benz

Interiér elektrického Mercedes-Benz EQB