Zastavit se a načerpat novou energii. Český Office Fitness rozpohybovává zaměstnance pětiminutovými cviky

office-fitness3Story

Foto: Office Fitness

Ondřej Horák a Jiří Zadina, zakladatelé projektu Office Fitness

0Zobrazit komentáře

Celý den prosezený na židli, mžourání do obrazovky počítače, minimum pohybu – a o to více stresu. To všechno jsou faktory, kterým se tělo začne dříve či později bránit a kvůli kterým začne vysílat signály, že je čas na změnu. Toto volání však řada osob přehlíží a nadále pokračuje v permanentní devastaci svého tělesného, ale i psychického zdraví. Tato ignorace může dospět až do bodu, kdy člověk jednoduše vzplane, vyhoří a nepomůže nic jiného než tvrdý restart v podobě výpovědi a přehodnocení svých životních priorit.

Ovšem ani radikální změna životního stylu nikdy úplně nevymaže jizvy, které předešlý způsob života na člověku zanechá. Své o tom ví i Ondřej Horák, který takový restart musel podstoupit. Během návratu zpět do normálního života se rozhodl, že se pokusí pomáhat těm, kteří jsou prozatím ve fázi ignorování, aby se nedopracovali až k onomu zhroucení.

Rozjel proto projekt Office Fitness, ve kterém se snaží spolu s fitness trenérem Jiřím Zadinou lidi naučit, jak pečovat o tělo i mysl a jednoduše se ze všeho nezbláznit. Dnes mezi jeho klienty patří zaměstnanci těch největších společností působících v oboru IT, bankovnictví či pojišťovnictví. Se svou společností se chystá na expanzi do Spojených států a touží se stát synonymem pro oblast, ve které působí.

Pauza, nebo utrpení

Psal se rok 2018, Ondřej Horák tehdy řídil dvě firmy, rekonstruoval dům i chalupu, k tomu denně odpovídal na 130 hovorů a pracoval 16 hodin v kuse. Jenže tělo řeklo dost. „Po roce takového vytížení se dostavila velká stopka. Nebyl jsem schopen vstát z postele a pouhé bliknutí telefonu ve mně vyvolávalo úzkosti a deprese, které mě dlouho pronásledovaly,“ uvádí příklad spouštěčů stresů dnes čtyřiačtyřicetiletý Horák.

„Lékař mi dokonce doporučil se na šest měsíců naprosto odloučit, abych měl šanci se vrátit k plnohodnotnému životu. Stál jsem v té době na životně důležitém rozcestí. Dát si pauzu a překopat si život od základů, nebo trpět dál a riskovat ještě větší zhoršení? Rozhodl jsem se tedy pro možnost první. Prodal jsem firmy, předal projekty, přeskládal svůj sociální kruh a dal si potřebnou pauzu,“ popisuje Horák svůj restart.

office-fitness4

Foto: Office Fitness

Ondřej Horák a Jiří Zadina, zakladatelé projektu Office Fitness

Restart jej přivedl k otázce seberozvoje, kterému se věnoval i několik hodin denně. Do jeho života začaly ve stále větší míře vstupovat zdravější návyky a také lidé, kteří mu ukázali, že zdravý duch se skutečně ukrývá ve zdravém těle. Postupnou prací se během dvou let dokázal opět naplno vrátit do života, otázkou však bylo, čemu se věnovat dál, aby se vše neopakovalo znovu.

„Nejlepší nápady vznikají po největší krizi. S tím se pojí i moje rozhodnutí pustit se do projektu Office Fitness. Na sobě jsem totiž viděl, že možné je všechno. Chce to odhodlání, rozhodnutí a každodenní práci,“ vysvětluje Horák. Myšlenka na vytvoření cvičebního programu pro zaměstnance se zrodila loni v březnu během večeře s kamarádem a fitness trenérem v jednom Jiřím Zadinou. Ten v té době svým klientům v kancelářích již ukazoval, jak se protáhnout, aniž by se museli zvedat ze židle.

„Uvědomili jsme si, že spousta lidí se do posiloven nebo k pravidelnému domácímu cvičení nikdy nedostane, ani když jsou posilovny otevřené. Proto Office Fitness stavíme od začátku tak, abychom i těm nejvíce zaneprázdněným lidem umožnili zlepšovat své zdraví kdykoli a odkudkoli,“ vysvětluje Horák primární zaměření projektu.

„Jirka nemohl být všude osobně, proto největší smysl dávalo vytvořit online program, který budou mít lidé kdykoliv k dispozici na mobilu i počítači. Ne kurz, na který se rychle zapomene, ale návykové, každodenní cvičení po celý rok. Tak můžeme pomoci kdykoliv a komukoliv v okamžiku, kdy to nejvíce potřebuje. Krásně to do sebe zapadlo. Moje cesta a Jirkova dlouholetá praxe. To byl teprve začátek,“ vzpomíná Horák.

Cvičení v kanceláři, ale i doma na gauči

Postupně tak pod projektem Office Fitness vybudovali program, ve kterém se s klienty zaměřují na to, aby se nedostali do stavu, kdy se začnou projevovat negativní vlivy dlouhého sezení. Aby netrpěla záda, oči, ale ani psychika. Díky cvikům proto člověk dokáže protáhnout své tělo, dechová cvičení mu odbourají stres a lekce osobního rozvoje zase pomohou zjistit například to, v jaké životní fázi se účastník cvičení zrovna nachází, jaké jsou jeho potřeby a cíle, případně co musí udělat pro jejich naplnění.

„Řeč o návycích a emocích, které utváří náš život, se prolíná napříč celým programem, ze kterého si každý odnese popsaný papír (nebo knihu) vlastních nápadů. Protože jedině tak se člověk dostane k jádru věci a otevřou se mu nové horizonty. S tím vším umíme pomoci i při osobních koučovacích sezeních,“ vysvětluje Zadina.

office-fitness2

Foto: Office Fitness

Celý trénink se skládá z pětiminutových lekcí, které lze odcvičit přímo ze židle

Svůj program neustále obměňují a vylepšují, a to i v reakci na nově vzniklé situace. Na kancelářské prostředí zaměřený program se tak loni stal i cvičebním programem pro zaměstnance pracující z domova. Ti totiž přišli i o tak málo, jako je procházka ke kopírce, odpolední protažení cestou na oběd či chvilkové postávání v kuchyňce. Proto byl program obohacen například o rady, jak si efektivně nastavit domácí pracovní prostředí a jak jej co nejlépe oddělit od soukromého života.

Ti, kteří se řídí jejich radami, jsou dnes zaměstnanci takových společností, jako je UniCredit Bank, Kooperativa, Cleverlance či Partners. „Pokud si zaměstnanec sám neuvědomuje rizika spojená se sedavým pracovním stylem, je v zájmu zaměstnavatele, aby převzal iniciativu a o zaměstnance se postaral a pomohl mu. Zlepšení zdraví, efektivity i energie při práci za počítačem je win-win pro obě strany, říká Ondřej Horák.

Podle Horáka dokonce produktivita zaměstnanců ve firmách, ve kterých Office Fitness působí, stoupla až o 20 procent. A jak dodává jeho společník Jiří Zadina: „Zdravý zaměstnanec rovná se zdravá firma. Díky pravidelným cvikům dochází ke zlepšení firemní kultury, výkonnější práci a nižší nemocnosti. O dlouhodobém předcházení civilizačním chorobám ani nemluvě.“

Pět minut, ale klidně i víc

Spousta společností si podle obou zakladatelů začíná tyto benefity uvědomovat, a proto během pandemie a s ní spojených home officů přeměnila kanceláře na místo, které jde vstříc zdravému pohybu zaměstnanců. Jak vysvětluje Jiří Zadina, pro zaměstnance je důležité, aby se mohli projít, pracovat vestoje a během práce střídat polohy. A přesně to nyní chtějí moderní zaměstnavatelé ve svých kancelářích umožnit.

„Současný člověk prosedí 12 až 14 hodin denně. To je statistika, o kterou se bohužel musíme opřít. Podle nás je nejhorší pozice na práci být shrbený v sedu a noha přes nohu či práce na barové židličce s notebookem. Negativní dopad má i špatně nastavená pracovní deska, monitor a klávesnice s myší,“ vysvětluje Zadina, proč je většina lekcí programu Office Fitness koncipována právě pro cvičení ze židle.

office-fitness1

Foto: Office Fitness

Každá lekce zahrnuje protažení, prokrvení a posílení svalstva

Těchto lekcí je hned 250 a jejich cvičení zabere pět minut bez nutnosti se převlékat nebo jakkoli připravovat. Kterou lekci si daný klient zacvičí, může volit na základě toho, jakou partii chce procvičit. Pět minut je dle Horáka dostatek času na to, aby zaměstnanec své tělo protáhl a okysličil nebo načerpal novou energii. Pětiminutovou lekci by měl každý do svého pracovního dne zahrnout alespoň jednu. Nejlépe však dle Horáka udělá, pokud si tyto pětiminutovky střihne každé dvě hodiny, což bude mít na tělo daleko větší dopad.

Každé pětiminutové video má několik fází, během kterých je zahříván organismus, dochází k protažení svalstva, jeho posílení a následuje relaxace. Jedná se tedy o komplexní sestavy více než tisícovky cviků. „Členovi každý pracovní den dorazí nová lekce, tu si zacvičí, zaškrtne si splněný úkol a zároveň získá body do soutěže o hodnotné ceny. Všechny již zobrazené lekce zůstávají přístupné a může se k nim kdykoliv vrátit dle potřeby. Program funguje 24/7 a každému přijde připomínkový e-mail,“ popisuje Horák celkový průběh programu.

Lepší svět za 166 korun

Těch, kterým každý den takový e-mail dorazí, je již přes 20 tisíc a tempo nově příchozích neustále narůstá. Ondřej Horák připomíná, že mezi nimi nejsou jen ti, kteří prosedí celý den u počítače, ale najdou se i klienti, jež sedí třeba u soustruhu, nebo tací, kteří jsou na volné noze. Office Fitness totiž nabízí své služby i individuálním zákazníkům.

Ti za komplexní balíček programu zaplatí 166 korun měsíčně. U velkých firem se Office Fitness většinou domlouvá na individuálních nabídkách a multilicencích. V nejlepším případě na začátku spolupráce zajedou přímo do kanceláře, vše vysvětlí a nastaví pracovní místa zaměstnanců, aby se jim celý rok co nejlépe cvičilo. A mají za sebou i test novinky jménem Morning Start, kde pro větší klienty organizují dvakrát týdně energizující 30minutové cvičení naživo nebo online.

blue-origin-bezos

Přečtěte si takéNejbohatší muž světa Jeff Bezos v raketě Blue Origin vyletěl do kosmuJeff Bezos píše vesmírnou historii. Nejbohatší muž světa ve své raketě Blue Origin úspěšně vyletěl do kosmu

Za první rok fungování obrat společnosti dosáhl jednoho milionu korun, což je dobrý odrazový můstek pro zdolávání dalších met. Mezi ně patří například průnik do Spojených států, kde bude klientům nabízen anglicky dabovaný program, který je aktuálně testován s prvními klienty. „Po jeho otestování chceme vstoupit na trh v USA, zatím v rámci B2C. Rozhlížíme se také po skandinávských zemích. Pokud průzkum trhu dopadne dobře, v září tohoto roku na tyto trhy vstoupíme,“ prozrazuje Horák.

Expanzí ovšem plány do budoucna zdaleka nekončí. „Naší misí je upozornit na rizika spojená se sedavým zaměstnáním a tímto stylem života. Chceme se tedy stát synonymem pro tuto oblast a masově rozšířit náš program. Problémy spojené s dlouhodobým sezením dnes mají už i mladiství a studenti. Lidé ve středním věku a ve věku 60 a více let důsledky pociťují v nejvyšší míře. Prevence od útlého věku je z našeho pohledu naprosto zásadní. Naší metou je 100 tisíc cvičících na konci roku 2023,“ uzavírá optimisticky Horák.