Aby ladily k flanelce. Olomoucký návrhář vyrobil tenisky přímo pro prezidenta Petra Pavla

Martin Brna alias Unbroken Addiction je vymyslel tak, aby co nejlépe vystihovaly prezidentskou kampaň a hlavu státu samotnou.

Filip HouskaFilip Houska

ua_pp

Foto: Generál Pavel / Unbroken Addiction

Prezident Petr Pavel s 1/1 teniskami

0Zobrazit komentáře

K flanelce patří tenisky, ideálně takové, které nikdo jiný na světě nemá a které na sobě mají prvky symbolizující největší etapu v životě. Přesně tak přemýšlel český návrhář Martin Brna nad novými botami, které jako překvapení daroval českému prezidentovi Petru Pavlovi. „Nakonec ani zjistit jeho velikost nohou nebylo tak složité,“ říká designér, který šije pod uměleckou přezdívkou Unbroken Addiction.

Martin Brna pochází z Olomouce, kde má svou vlastní dílnu, jeho návrhy ale daleko překračují toto moravské město. Ačkoliv se jeho jméno dostalo do éteru hlavně díky spolupráci s olomouckým šéfkuchařem Přemkem Forejtem (což byla obecně velmi zábavná záležitost), tenisky vyrobil i pro kreativce Yemiho A.D., modelku Dianu Kobzanovou nebo rappery Yzomandiase a Rytmuse.

Před nedávnem ovšem zvolil o něco formálnější osobnost, přesněji řečeno člověka, který reprezentuje Českou republiku na té nejvyšší úrovni. „Řekl jsem si, že by to mohl být hezký dárek,“ říká Brna pro CzechCrunch a popisuje moment, kdy se rozhodl, že ušije tenisky přímo pro Petra Pavla: „Když byl prezident v lednu zvolen, představoval svůj tým, mimo jiné stylistku Štěpánku Pivcovou. Tak jsem jí napsal.“

Potřeboval zjistit, jakou velikost bot prezident Pavel má, s čímž mu Pivcová, která velkou část své návrhářské kariéry strávila ve značkách jako Pietro Filipi, Ragwear nebo Horsefeathers, poradila. „Navíc mi řekla, že mě sleduje, za to jsem byl samozřejmě rád,“ říká s úsměvem Brna. Pak už se mohl pustit do specifické výroby, která mu s ohledem na navrhování tenisek pro jiné známé osoby není cizí.

„Zvolil jsem klasickou siluetu tenisek, ale musel jsem si pohrát s detaily,“ vysvětluje. Aby totiž boty splnily účel, potřebovaly být doplněné o symboly, které českého prezidenta charakterizují. Respektive které charakterizovaly jeho prezidentskou kampaň. Takže flanel, lev a kombinace trikolóry. Právě červeno-černý flanel se stal hlavním poznávacím znakem nových tenisek, spolu se šelmou v patní části.

„Chtěl jsem si s tím opravdu vyhrát, taková příležitost by se totiž nikdy nemusela opakovat. Proto jsem navrhl i pytlík na tenisky z flanelu a vyladil také krabici, aby byla v oné flanelové grafice. Na botách jsou mimo jiné drobnosti typu průvlek na tkaničky s vygravírovaným nápisem a skryté věnování v zadní části jazyku, kde je také deklarováno 1/1, tudíž že byl vyroben pouze jeden kus tohoto designu,“ říká.

Výroba sneakers trvala zhruba čtrnáct dní, než se ale reálně dostaly k Petru Pavlovi, uběhlo deset měsíců. „Přemýšlel jsem, že bych je panu prezidentovi předal na Colours of Ostrava, tam to ale nevyšlo,“ uvádí Unbroken Addiction. Nakonec díky kancléřce Janě Vohralíkové dostal možnost je předat na tom nejsymboličtějším místě: přímo na Pražském hradě, na Den vzniku samostatného československého státu 28. října.

„Škoda, že je teď zima, ale pevně věřím, že si je pan prezident obuje v letních dnech k nějaké flanelce,“ dodává Unbroken Addiction, který před nedávnem posunul svou nezávislou tvorbu o něco dál, když začal spolupracovat s českou módní značkou Vuch. Vedle toho začal pořádat i workshopy, kde účastníky krok po kroku učí, jak si vlastní tenisky vyrábět. Za sebou už má dvě takové události, v dubnu se chystá na třetí.

uapp-3

Foto: Unbroken Addiction

Martin Brna a prezident Petr Pavel

Diskuze (0)

Novinka

Anonym