Apple představil nový MacBook Air. Zaujme ještě větším výkonem a hranatějším designem

Počítači nechybí ani takzvaných notch, kde je ukryta webkamera. V Česku novinka startuje na 36 990 korunách.

Filip HouskaFilip Houska

air

Foto: Apple

Nový MacBook Air s čipem M2

0Zobrazit komentáře

Říká se, že MacBook Air je uživatelsky nejoblíbenější notebook od Applu. A vnímá to tak i samotná firma, která lehkému a relativně dostupnému stroji dala nyní nový vzhled. Apple v rámci tradiční vývojářské konference WWDC představil jeho aktualizovanou verzi, jež láká nejen na výkon ve formě čipu M2, ale také na design, který se po letech výrazněji změnil a kopíruje spíše křivky aktuálního MacBooku Pro.

Několikadenní vývojářská konference WWDC, kterou firma pod vedením Tima Cooka zahajuje svou velkou prezentací, se točí především okolo nových verzí jablečných operačních systémů (o kterých píšeme v samostatném článku). Gigant z kalifornského Cupertina ale někdy přihodí i něco ze světa hardwaru. A letos tomu nebylo jinak. Tentokrát potěšil především fanoušky laptopů, když uvedl modernější MacBook Air.

Nový počítač se změnil po několika stránkách. Hned na první pohled zaujme svým přepracovaným hliníkovým designem, který je hranatější a inspiruje se u nových MacBooků Pro, které firma představila v říjnu. I tak ale dokázal Apple snížit jeho tloušťku na jedenáct milimetrů při hmotnosti okolo 1,2 kilogramu. Má tak jít o ještě přenosnější zařízení, než nabídla předchozí generace, a ocení ho především ti, kteří s počítačem často cestují v batohu nebo příruční tašce.

Změnou prošel i displej, který se táhne více k okrajům, je zaoblenější a ve vrchní části se nachází výřez, ve kterém je ukryta webkamera s rozlišením Full HD (chybí avšak Face ID, naopak Apple u novinky stále sází na Touch ID na klávese). Oproti předchozím modelům navíc nabídne větší úhlopříčku – ta činí 13,6 palce. Apple dále uvádí, že displej v novém MacBooku Air má 500 nitů a je až o 25 procent jasnější než předchozí generace.

apple-macbook-air-2022-m2-5

Foto: Apple

Nový MacBooku Air

Milovníci výkonu pak ocení hlavně nový čip M2, který navazuje na už tak výkonný procesor M1, jež se od roku 2020 objevil ve většině jablečných strojů. Apple uvádí, že v oblasti úprav fotek M2 nabídne zlepšení o 20 procent a při editování videa lze očekávat nárůst až o 40 procent. Nový čip, který se nyní dostává i do třináctipalcového MacBooku Pro se starším designem, je vybaven novým osmijádrovým CPU a novým GPU s deseti jádry – o dvě více než M1.

Potěší také výdrž baterie na jedno nabití, což Apple demonstruje na době při sledování videa, která má činit až 18 hodin. K dispozici je také nová dvouportová nabíječka USB-C, díky které se MacBook údajně dobije do 50 procent po půlhodině od připojení do zásuvky (za vyšší verzi nabíječky s výkonem 67 W si ale bude nejspíš nutné připlatit zvlášť). Po stránce periférií nabízí novinka dva porty USB-C, sluchátkový jack a MagSafe pro nabíjení.

Nový MacBook Air bude dostupný ve čtyřech barevných provedeních (stříbrné, vesmírně šedé, hvězdně bílé a temně inkoustové) a do Česka dorazí ve dvou základních specifikacích. Verze s osmijádrovým CPU a GPU, 8 GB jednotné paměti a 256GB SSD úložištěm bude stát 36 990 korun, zatímco varianta s osmijádrovým CPU, desetijádrovým GPU, 8 GB jednotné paměti a 512GB SSD úložištěm vyjde o devět tisíc korun dráž. V prodeji bude od července.

Načítám formulář...