Avast si připisuje historický obchod, Rohlík vstupuje do Německa a obří raketa na Mars. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

cupr-vlcek-1

Foto: CzechCrunch/Avast

Rohlík vstupuje do Německa a Avast si připisuje historický obchod

0Zobrazit komentáře

S nedělním podvečerem přichází i rekapitulace minulého týdne, jenž se nesl v duchu jedné z největších zpráv české byznysové historie. Tuzemský antivirový obr Avast totiž potvrdil, že se chystá spojit se společností NortonLifeLock, a to v jednom z největších obchodů, jaký Česko pamatuje. Americký konkurent za něj hodlá zaplatit až 186 miliard korun.

Vedle toho se o velkou zprávu postaral i český online supermarket Rohlík Tomáše Čupra, který pod novým názvem vstupuje do Německa a jako první město si vybírá Mnichov. V neposlední řadě jsme napsali také o největší raketě světa, s níž přišla vesmírná firma SpaceX Elona Musk, která ji jednou pošle až na Mars.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly, který se po kratší pauze vrací v novém kabátku. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Tesla odsouvá Cybertruck: Když Tesla před dvěma lety poprvé ukázala Cybertruck, vzbudila díky jeho futuristickému designu pozdvižení. Zatím však ale její elektrický pick-up bude oslňovat jen na fotkách – firma Elona Muska totiž odsunula výrobu.

? Nový šéf: IKEA bude mít v Česku nového šéfa. Dosavadní generální ředitelku nahrazuje velezkušený David McCabe, který se zaměří i na boj s klimatickými změnami nebo podporu online prodeje.

? Adidas se loučí s Reebokem: Adidas chtěl s Reebokem ovládnout ulice Spojených států, nakonec toho ale dosáhl sám. Nyní se značky zbavuje a prodává ji za více než 53 miliard korun zpět do Ameriky.

? Rekordní útraty pro český Mews: Startup Mews modernizuje fungování hotelů, a tak s příchodem pandemie a jejich uzavřením dostal pořádnou ránu. Teď se ale opět nadechuje, kupuje britského konkurenta, a dokonce hlásí rekordní útraty.

? Fingood se nadechuje: Alternativní financování firem v podobě crowdfundingu je na vzestupu. Ožívá také platforma Fingood, v jejímž čele stojí Vít Endler. Získala nového majitele a sama chce zajistit půjčky v objemu stovek milionů korun.

? Budoucnost podle Křetínského: Daniel Křetínský dává sbohem uhlí. Jeho energetický holding se chce zaměřit hlavně na vodík, špinavou energii vymění za tu čistší v provozech v Česku i ve světě.

?️ Alice vzlétne nad Svatou zem: Startupů s elektrickým letounem je spousta. Jenže ne každý má prototyp produkční verze, dychtivého kupce a plán, jak stroje dostat do vzduchu. Izraelský Eviation však ano a jako jeden z prvních se blíží skutečnému provozu.

? Krach zažehnán: Obří řetězec kin AMC byl nedávno na pokraji krachu, ale díky drobným investorům vstává z mrtvých. Připravuje se na exkluzivní premiéry na plátnech a umožní i platby v bitcoinech.

? Opět v zisku: Disney díky znovuotevření svých zábavních parků hlásí nadmíru úspěšný kvartál, ovšem pro český trh si dobrou zprávu nepřipravilo. Odsouvá totiž start očekávané streamovací služby Disney+.

***

Avast si připisuje historický obchod. Americký konkurent za něj zaplatí až 186 miliard korun

Eduard Kučera a Pavel Baudiš, spoluzakladatelé Avastu

Je tu jeden z největších obchodů české byznysové historie. Eduard Kučera a Pavel Baudiš udělali z Avastu globálního antivirového hráče a teď ho až za 186 miliard korun koupí americký konkurent.

***

Tomáš Čupr začíná dobývat Německo. Online supermarket Rohlík se pod novým názvem spouští v Mnichově

cupr-rohlik

Foto: Rohlik.cz

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Tomáš Čupr rozjíždí velkou západní expanzi. Při vstupu do Německa dostal online supermarket Rohlik.cz nové jméno a do pár let se chce stát tamní jedničkou v doručování potravin.

***

Kolos, který donese lidstvo na Mars. SpaceX sestavilo největší vesmírnou raketu světa

Část obří vesmírné lodi, se kterou chce SpaceX letět na Mars

O krok blíže k dobývání Marsu. SpaceX Elona Muska postavilo největší raketu na světě, v níž se posádka vydá k rudé planetě. Je dokonce o deset metrů vyšší než ty, které startovaly na Měsíc.

***

? Spouštíme startupovou akademii
Je hodně nápadů, které mohou změnit svět, ale bez poctivé přípravy a realizace zůstanou vždy jen na papíře. Proto spouštíme startupovou akademii, kde vám s podnikáním pomohou Andrej Kiska, Pavlína Louženská, Karel Zheng a řada dalších. Více informací naleznete zde.

ccs-sa-xy

Foto: CzechCrunch

CzechCrunch Shine spouští startupovou akademii

***

Dostat ženy do IT je jen začátek. I v Avastu pracujeme na tom, aby rostly až do vedoucích pozic, říká Dita Formánková

dita3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Dita Formánková, zakladatelka Czechitas a ředitelka pro diverzitu v Avastu

V Czechitas pomáhá Dita Formánková měnit kariéru stovkám žen, loni sama přijala novou výzvu a nastoupila do Avastu. „Dostat ženy do IT je jen začátek. Pracujeme na tom, aby i u nás rostly až do vedoucích pozic,“ říká v podcastu.

***

Vesničané i válečníci v Age of Empires poprvé mluví česky. Pro nestárnoucí strategii vyšlo rozšíření s Žižkou a husity

aoe-zizka

Foto: Microsoft

Do Age of Empires II zamíří česká vojska pod velením Jana Žižky

Cepy do ruky, houfnice naládovat, kola vozové hradby pořádně namazat. Právě vyšlo rozšíření pro Age of Empires 2, ve kterém si zahrajete za Jana Žižku a husity – a vaši vojáci i vesničané při tom budou mluvit česky.

***

Přežije Pietro Filipi? Po bankrotu Michala Mičky chce módní značku zachránit její bývalý ředitel, hlásí se i Zoot

pietro-filipi3

Foto: Pietro Filipi

Prodejna Pietro Filipi v pražských Štěrboholech

Po bankrotu Michala Mičky se Pietro Filipi ocitlo na hraně zániku. Teď je ale kolem české značky živo a o její záchranu má zájem několik dobře známých jmen tuzemské módní scény.

***

Je to skvělá zpráva pro Česko, říká šéf Avastu o historickém obchodu. Objeví se noví milionáři i nové startupy

ondrej-vlcek-avast31

Foto: Avast

Ondřej Vlček, CEO Avastu

Historické spojení s americkým konkurentem je podle šéfa Avastu skvělou zprávou pro celé Česko. Obchod za 186 miliard totiž vytvoří nové milionáře i startupy a nakopne celé tuzemské byznysové prostředí.

***

Vyzvedněte si balík, až ho budete chtít. Český PostCube nabízí chytré výdejní boxy přímo k domům

martin-splichal-postcube-min

Foto: PostCube

Spoluzakladatel projektu PostCube Martin Šplíchal

Obliba výdejních boxů roste, což vnímá i český PostCube, který nabízí své chytré schránky na balíky přímo k domům zákazníků. Do roku 2025 jich chce po Česku rozmístit alespoň 400 tisíc.

***

? Už jste četli aktuální CCVC?
V červenci přijel Tomáš Čupr na jednorožci a udělal z Rohlíku první český startup s hodnotou přes jednu miliardu dolarů. Jak to změní startupové Česko? Přečtěte si nové vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), kde pro vás shrnujeme i další novinky ze světa investic.

ccvc-covertc-copy

***

Klimatická krize je jako hlavolam. Nová kniha Billa Gatese ukazuje, jak se z 51 miliard tun emisí dostat na nulu

2

Foto: MSC/Kuhlmann/Melvil

Nová kniha Billa Gatese o klimatických změnách

Nová kniha Billa Gatese dokazuje, že bezmasé burgery nebo elektrická auta na záchranu planety nestačí. Lidstvo čeká mnohem větší výzva a přečíst si o ní – i o jejím řešení – můžete také v češtině.

***

Kryptoměnová směnárna Coinbase zbořila očekávání. Navýšila zisk o 4 900 procent na 1,6 miliardy dolarů

brian-armstrong

Foto: Coinbase

Brian Armstrong, šéf společnosti Coinbase

Kryptoměnová burza Coinbase vytěžila z oživení digitálních měn a hlásí veleúspěšné čtvrtletí. Meziročně navýšila svůj zisk o 4 900 procent na 1,6 miliardy dolarů.

***

Učí počítače vést s lidmi opravdové rozhovory. Brali jsme jako povinnost, aby uměly česky, hlásí startup Mama AI

mama-ai-3

Foto: Anna Kassahunová

Zakladatelé Mama AI: Cuřín, Kleindienst, Macek, Čmejrek, Krchák a Vopička

Zavoláte na infolinku, všechno vyřešíte a rozloučíte se. A vůbec vám nedojde, že jste mluvili s počítačem. Mama AI totiž učí počítače mluvit – plynule, v češtině a tak, aby s vámi vedly normální konverzaci.

***

Tvůrci herního hitu Beat Saber už patří k největším v Česku. Tržby studia poprvé vystřelily daleko přes miliardu

beat-games-saber-hrincar-beck-ilavsky

Foto: Beat Games

Zakladatelé Beat Games: Vladimír Hrinčár, Jaroslav Beck a Ján Ilavský

Tvůrci herního megahitu Beat Saber mají za sebou nadmíru úspěšný rok. Tržby celého studia poprvé vyletěly daleko přes miliardu korun a patří už mezi největší v Česku.

***

Přijíždí elektrický luxus z Německa. Mercedes-Benz EQS je zatím v Česku dražší než Tesla Model S

eqs1

Foto: Mercedes-Benz

Elektrický Mercedes-Benz EQS

Z Německa přijíždí patrně ten nejluxusnější elektromobil, který si můžete koupit. Mercedes-Benz EQS se začíná prodávat a v Česku je zatím dražší než Tesla Model S.

***

Rychlé doručování potravin jede. Dáme jídlo s ním z Prahy míří do dalších českých měst

dame-market2

Foto: Dáme jídlo

Kurýr služby Dáme jídlo doručí i potraviny

V Česku se začínají naplno rozjíždět online večerky a velmi rychlé doručení zboží všeho druhu. Dáme jídlo teď svou službu po úspěšném startu v Praze otevře i v dalších městech.

***

Chytrá zařízení by nám doma měla ulehčovat život a nedělat z nás otroky, říká David Beneš z Jablotron Cloud Services

benes-jcs

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

David Beneš, šéf Jablotron Cloud Services

Po odchodu z domu se ztlumí topení nebo zhasnou světla. „Chytrá zařízení by z nás neměla dělat otroky, ale měla by zlepšovat náš život,” říká David Beneš, který v Jablotron Cloud Services staví systém, jenž bude automaticky ovládat domácnost.

***

Osamocený Tom Hanks nahradil Wilsona za robota. Na Netflix zase dorazil fantasmagorický horor

ccwatch20

Foto: Netflix/Apple

Osamocený Tom Hanks nahradil Wilsona za robota. Na Netflix zase dorazil fantasmagorický horor

V Trosečníkovi měl Tom Hanks svého Wilsona, v novém snímku od Applu bude mít humanoidního robota. Kdy vyjde a na co vás naláká? Přečtěte si nový díl CC Watch se seriálovými a filmovými tipy.

***

Když astronomický plat nestačí. Hvězdný fotbalista Lionel Messi dostane v PSG i klubovou kryptoměnu

messi-psg

Foto: PSG

Hvězdný fotbalista Lionel Messi je novým hráčem pařížského PSG

Jeden z nejlepších fotbalistů historie Lionel Messi se může v PSG, kam se přestěhoval z Barcelony, těšit nejen na astronomickou výplatu, ale také další bonus v podobě klubové kryptoměny.

***

Tenisky, které si nejprve musíte poskládat. Footshop uvádí vlastní exkluzivní adidasky z dílků LEGO

footshop-adidas-superstar-lego-5

Foto: Footshop

Součástí balení jsou i dodatečné kostičky pro napodobení technologie modrotisku

Po ulici se s nimi neprojdete, ale parádu udělají i doma na poličce. Footshop uvádí exkluzivní verzi slavných tenisek Adidas Superstar, které si musíte nejprve poskládat z kostiček LEGO.

***

Přivítejte nový Countach. Lamborghini oživilo absolutní automobilovou ikonu osmdesátých let

lambo-countach3

Foto: Lamborghini

Původní a modernizované Lamborghini Countach

Na scénu se vrací absolutní automobilová ikona 80. let, kterou měla většina fanoušků alespoň na plakátu. Lamborghini oživilo legendární sporťák Countach a dává mu moderní vzhled.

***

Plnohodnotnější život pro chronické pacienty. Miliardář Karel Komárek investuje do přelomové americké aplikace

karel-komarek-22

Foto: KKCG

Miliardář a majitel skupiny KKCG Karel Komárek

Český miliardář Karel Komárek pokračuje v investicích do zdraví. Jeho miliony teď poslouží k vývoji aplikace, která pomáhá pacientům s chronickým onemocněním.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym