Přehledně a transparentně. Česko.Digital modernizuje web aplikace Cityvizor, kde se dozvíte, jak hospodaří vaše obec

Filip HouskaFilip Houska

cityvizor

Foto: Česko.Digital

Česko.Digital vylepšilo web aplikace Cityvizor

0Zobrazit komentáře

Česko.Digital je podepsané pod několika užitečnými projekty. Pokud chcete zjistit aktuální pandemická opatření, jdete na Covid Portál. V případě, že byste z pozice vyučujícího chtěli přejít na online výuku, pomůže vám iniciativa Učíme online. A jestliže chcete zjistit více o našich politicích, je k dispozici databáze Naši Politici. Přehledně a srozumitelně nyní Česko.Digital přistupuje také k informacím týkajících se hospodaření obcí v Česku, a to ve spolupráci se spolkem Otevřená města a jeho službou Cityvizor.

Pro mnohé mohou být obecní rozpočty španělskou vesnicí, v nichž se orientují jen ti nejzasvěcenější. A pokud by si obyvatelé přece jen chtěli zjistit něco o tom, jaké v jejich obcích probíhají projektové a investiční akce nebo na jaké úrovni se rozpočty pohybují, je mnohdy složité tyto informace dohledat. V tom viděla komunita dobrovolníků pod vedením Evy Pavlíkové výzvu.

Na paškál si vzala aplikaci Cityvizor, kterou už v roce 2016 vyvinulo Ministerstvo financí a spravuje ji spolek Otevřená města. Cityvizor zprostředkovává data z účetních systémů obcí, měst a místní samosprávy a usnadňuje tak jejich zaměstnancům i široké veřejnosti přístup k aktuálním údajům o výdajích a příjmech, investicích i průběžném plnění jednotlivých zakázek.

cityvizor

Foto: CzechCrunch

Hospodaření Černošic v aplikaci Cityvizor

Pro tuto aplikaci nyní Česko.Digital spustilo novou webovou prezentaci, která má být přehlednější, intuitivnější a uzpůsobená tomu, aby všechny transparentní informace o hospodaření obcí v Česku dokázal najít a rozklíčovat skutečně každý. „Naším společným cílem bylo vytvořit přehlednou prezentaci a srozumitelně zpřístupnit veřejnosti všechny důležité informace o hospodaření obcí v České republice,“ říká CEO Česko.Digital Eva Pavlíková, která se díky svým aktivitám objevila i v našem výběru Innovators 20.

Expertní dobrovolníci z Česko.Digital pro projekt postupně vytvořili nové logo, brand manuál a také se podíleli na návrhu marketingové strategie. Spolu s neziskovou organizací Otevřená města následně vytvořili platformu, kde si na jedno kliknutí můžete zobrazit například přehled výdajů dané obce, respektive přesné plnění rozpočtu v konkrétním roce, a podívat se na poslední faktury a smlouvy.

Cityvizor mimo jiné nabízí i historická data, díky kterým můžete sledovat vývoj obecního rozpočtu v minulých letech, a to poměrně detailně s dostatkem užitečných grafů. „Cityvizor je výjimečný v tom, že vám umí zobrazit výdaje a příjmy dle konkrétní investiční akce. Díky tomu hned jasně uvidíte, za co a komu byly prostředky vyplaceny,“ říká Pavla Kadlecová, projektová manažerka Otevřených měst.

Kromě dat o rozpočtech obcí a jejich průběžném plnění ukazuje Cityvizor také údaje z úředních desek (edesky) a z registru smluv. Cílem aplikace je nabídnout městům a obcím jednoduchou možnost vizualizovat data o hospodaření a dát je do kontextu takovým způsobem, aby byla srozumitelná pro širší veřejnost. Momentálně ji v Česku využívá 17 obcí a městských částí, přičemž postupně budou přibývat nové.

eva-pavlikova2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Eva Pavlíková z Česko.Digital

„Každý občan by měl mít možnost se zapojit do dění v místě svého bydliště a nový web mu přístup k informacím usnadní. Obce, které pak chtějí být vůči občanům transparentní, budou moci snadno zveřejňovat schválené rozpočty, jejich čerpání a faktury, které jsou bez kontextu pro veřejnost nesrozumitelné,“ upřesňuje Pavlíková, jejíž tým se spolkem Otevřená města zahájil spolupráci v roce 2019 a Cityvizor je prvním kompletním projektem.

Vedle obcí a měst, mezi které patří například i Kroměříž, se na aktualizované online platformě objevuje i Praha, respektive Magistrát hlavního města Prahy a její městské části. Momentálně můžete nahlédnout do hospodaření Prahy 1, 3, 7, 11 a 12.

V širším kontextu je Cityvizor dalším prvkem, jak modernizovat „digitální komunikaci“ obcí směrem k obyvatelstvu. Na podobné vlně se ostatně veze i Mobilní rozhlas, který starostům a samosprávám jako takovým umožňuje přímou komunikaci s občany a má velké plány nejen u nás, ale také ve světě. I proto v něm minulý rok koupili 80procentní podíl investoři z Pale Fire Capital.