Bývalý CEO Uberu Travis Kalanick zakládá vlastní investiční fond zaměřený na nemovitosti a ecommerce

Filip HouskaFilip Houska

traviskalanick_0318

Travis Kalanick, spoluzakladatel a bývalý CEO přepravního giganta Uber, se pouští do nové iniciativy. Nově zakládá vlastní investiční fond pod názvem 10100, jehož cílem bude tvorba nových pracovních míst se zaměřením na oblasti nemovitosti a e-commerce.

Jak Kalanick informuje na svém Twitteru, jeho fond „ten-one-hundred“ má také poskytovat finanční prostředky a potřebné know-how inovacím z Číny a Indie, tedy státům s nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě. Zároveň by se měl soustředit i na neziskové projekty s důrazem na vzdělávání a města budoucnosti.

macbookair

Přečtěte si takéApple má letos představit nový, levnější MacBook Air

Rojezd investičního fondu dává pro 41letého podnikatele smysl. Vedle toho, že má solidní zkušenosti s budování startupů (v případě Uberu velmi úspěšných), má i dostatek financí. Odhaduje se, že jeho jmění činí zhruba 4,8 miliardy dolarů – například začátkem ledna Kalanick prodal svůj 29procentní podíl v Uberu skupině investorů v čele s japonským SoftBankem.

Právě prodej výrazné části svého podílu jen doplňoval jeho konec v jedné z nejrozšířenějších alternativních taxislužeb současnosti. Na pozici CEO Uberu byl totiž v červnu minulého roku donucen rezignovat, a to zejména skrze své kontroverzní aféry, kdy byl například obviněn, že v jeho společnosti toleruje sexuální obtěžování vůči ženám. Na jeho místo následně přišel Dara Khosrowshahi.

khosrowshahi

Dara Khosrowshahi, současný CEO Uberu

Foto: TED Conference; Phocuswright (Flickr)