Další stamiliony pro umělou inteligenci z Prahy. Martin Rehák a spol. brání podvodům a fondy je milují

Od svého vzniku v roce 2019 dokázal startup Resistant AI od investorů vybrat na 700 milionů korun. Teď do něj 240 milionů poslal fond Notion Capital.

Luboš KrečLuboš Kreč

martin-rehak2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Martin Rehák, spoluzakladatel a šéf Resistant AI

0Zobrazit komentáře

Martin Rehák potvrdil, že na české startupové scéně hraje jinou ligu než většina dalších účastníků. Se svou čtyři roky starou firmou Resistant AI, která pomáhá bankám či pojišťovnám odhalovat podvody, nabral skoro čtvrt miliardy korun od elitních zahraničních investorů z fondu Notion Capital. A to navíc v době, kdy se trh už dávno netopí v penězích a mnoha technologickým firmám klesají jejich valuace.

Aktuální investice je pokračováním rok a půl staré investiční série A, při níž Rehák a spol. získali bezmála 17 milionů dolarů, což bylo v přepočtu 360 milionů korun. Tahounem investičního kola tehdy byl fond GV, tedy transformované Google Ventures.

Celková výše série A se tak po vstupu londýnského Notion Capital, který se specializuje na cloudové technologie a na firmy, jež své služby nabízí na bázi předplatného (takzvaný SaaS model), vyšplhala na 27,6 milionu dolarů. To je v aktuálním kurzu 600 milionů korun.

Nejde přitom o jediné prostředky, které firma dosud získala – Resistant AI vzniklo v roce 2019, původně jako Bulletproof AI, a už po pár měsících existence dostalo od českého Credo Ventures a britských fondů Seedcamp a Index Ventures 70 milionů korun.

Jaká je její nynější valuace, firma nesdělila, nicméně obor, ve kterém Resistant AI působí, tedy bezpečnost a umělá inteligence, patří k těm, které propady z poslední doby v podstatě vůbec nepoznamenaly. Naopak díky mánii kolem ChatGPT a dalších to jsou právě podniky s přídomkem AI, jejichž hodnota rychle stoupá.

Zkratka AI v názvu Rehákova startupu není ovšem pro nic za nic – zakladatel společnosti je v oboru vývoje umělé inteligence a jejího nasazení v byznysu světová extratřída. Resistant AI pomáhá klientům hlavně z finančního světa odhalovat podvody, kterými se z nich útočníci snaží vylákat peníze. Například tím, že posílají falešné doklady nebo zmanipulované a upravené formuláře.

„Díky investici od Notion Capital budeme moct naše řešení nabídnout více institucím ve světle čím dál víc sofistikovaných hrozeb. Mám z naší spolupráce velkou radost, hlavně kvůli zkušenostem, které tým Notion Capital má s rozvojem firem zaměřených na počítačovou bezpečnost,“ říká Martin Rehák. Na mysli má především to, že zakladatelé Notion Capital v minulosti vybudovali společnost MessageLabs, kterou za 700 milionů dolarů koupil v roce 2008 bezpečnostní obr Symantec.

resistant-team_staircase-min

Foto: Helena Pěchoučková / Resistant AI

Tým startupu Resistant AI

Jinak s počítačovou bezpečností má i Rehák sám hodně zkušeností, s Michalem Pěchoučkem totiž založili a v roce 2013 také úspěšně prodali společnost Cognitive Security, která dávno předtím, než to bylo módní a samozřejmé, používala umělou inteligenci k odhalování slabin ve firemních počítačových sítích. Kupujícím byl softwarový kolos Cisco.

Martin Rehák o umělé inteligenci také hodně a rád přednáší, s Pěchoučkem byl například hostem jedné z nedávných epizod CzechCrunch Podcastu. Resistant AI, které nyní čítá 80 zaměstnanců a kromě Prahy působí i v Bruselu, Londýně a New Yorku, jsme zařadili také do žebříčku CC25, tedy výběru pětadvaceti startupů, které se vyplatí sledovat. Mezi klienty firmy patří Dun & Bradstreet, Payoneer, Habito, Planet42 nebo ComplyAdvantage.