Datacentrum Microsoftu za miliardy v Praze asi nebude. Na vině je prý česká byrokracie

Pozemek za 1,5 miliardy, výstavba za 4 miliardy. Obří investice Microsoftu ale narazila na realitu českého stavebnictví.

Michal MančařMichal Mančař

Kanceláře společnosti Microsoft

0Zobrazit komentáře

Microsoft si loni v Praze pořídil pozemek s vidinou vybudování datového centra. Celý projekt měl představovat investici ve výši pěti a půl miliardy korun. Jak ale nyní informuje server e15 s odkazem na tři nejmenované zdroje, jež mají být lukrativní transakci blízké, neúměrná byrokratická zátěž podle všeho donutila Microsoft od svých plánů ustoupit.

„Legislativní požadavky na výstavbu a provoz datacentra jsou tak přísné, že se tomu nerovná snad žádná jiná země na světě,“ cituje e15 jeden ze svých zdrojů. Proces údajně komplikuje také nejasná situace s územním plánem nebo délka stavebního řízení, dlouhodobě kritizovaný neduh českého realitního trhu a legislativy.

„Určitá malá naděje ještě žije, ale spíše jde o zbožné přání manažerů tuzemské pobočky Microsoftu,“ dodal další z anonymních zdrojů. Za pozemek na Praze 9 zaplatil Microsoft jeden a půl miliardy korun, za další čtyři miliardy na něm mělo vzniknout datové centrum. Oblast o výměře šesti hektarů technologická společnost koupila od skupiny CPI realitního magnáta Radovana Vítka.

Microsoft v Česku dlouhodobě působí, svou pobočku má v pražské Michli. Ta patří mezi největší vývojová centra firmy ve střední a východní Evropě. Místní pracovníci se starají o aplikace jako Teams nebo Skype a obsluhují stovky milionů klientů po celém světě.

„Je to jedno z našich nejlepších tajemství, že v Praze pracuje pro Microsoft více než tisícovka vývojářů,“ popsal šéf vývojového centra Thomas Rizzo v dřívějším rozhovoru pro CzechCrunch. Vývojáře z téměř šedesátky zemí zde vede už přes osm let.

Letos na jaře Microsoft spustil významný projekt v sousedním Polsku. Takzvaný cloudový region tvoří tři fyzické lokality okolo Varšavy s několika datovými centry. Celkem do nich firma měla vložit více než dvacet miliard korun. K nižší investici v Česku zřejmě nakonec nedojde.