DC proti Marvelu. Snyderova Justice League a The Falcon and the Winter Soldier vychází za pár dní a lákají novými trailery

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

hbo-justice-league-zack-snyder-1

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Nový režisérský sestřih Ligy spravedlnosti má téměř čtyři hodiny

0Zobrazit komentáře

Mezi fanoušky DC Comics a Marvelu už velice dlouho panuje určitá rivalita, která se s příchodem filmových sérií v kultuře rozšířila více než kdy předtím. Tvůrci Batmana či Supermana ale zatím absolutně nejsou schopní měřítkem ani popularitou konkurovat Avengers. Tento týden ale možná bude jiný, na streamovacích službách se totiž nepřímo utká epická Liga spravedlnosti Zacka Snydera a seriál The Falcon and the Winter Soldier.

První z nich vychází 18. března na HBO Max (v Česku na HBO GO), druhý o pouhý den později na Disney+, které v Česku zatím oficiálně není. I když se diváci rozhodnou podívat na obě novinky bez fanouškovských bariér, dostanou dvě velice odlišná díla. Výrazně jiný je u nich formát, role v daném superhrdinském univerzu, atmosféra a třeba i míra vizuálních efektů.

Na první pohled by se snad až chtělo říct, že je srovnání Ligy a Falcona irelevantní, umožňuje nám ale nahlédnout do rozdílů jak v estetice, tak v distribuční strategii obou franšíz. The Falcon and the Winter Soldier totiž navazuje na pečlivě naplánovanou čtvrtou fázi marvelovského univerza (MCU), která z většiny reaguje na přelom po skončení dějové linky se superzloduchem Thanosem.

hbo-justice-league-zack-snyder

Na HBO Max ve čtvrtek dorazí ultimátní čtyřhodinová verze Ligy spravedlnosti

Kapitán Amerika je pryč a jeho blízcí přátelé, Sam Wilson a Bucky Barnes, se musí pokusit vyplnit díru, co po něm zbyla. Jednak to znamená hledání emoční katarze, jednak obnovení symbolu velkého amerického hrdiny. Budou to ale muset udělat rychle, objevila se totiž anarchistická skupina Flag-Smashers s cílem roli superhrdinů ve společnosti zcela dekonstruovat.

Finální trailer Falcona, doplněný prvními reakcemi, jasně demonstruje, že dvojice Avengerů udělá vše pro to, aby jim v tom zabránila. Zatímco nedávno ukončený WandaVision se pokusil výrazněji experimentovat se starými sitcomy a velkou záhadou, nový seriál Disneyho má od začátku zcela jasně zapadat do typické estetiky MCU. Hned první epizoda tak prý obsahuje bitvu, která jako by vypadla z marvelovského filmového blockbusteru.

Jelikož však titulní hrdinové nedisponují tak fantastickými schopnostmi jako někteří z jejich kolegů, akce v traileru působí relativně civilně, uvěřitelněji. Určitě není od věci zde zmínit skvěle přijatý film Captain America: Návrat prvního Avengera, žánrově blízký špionážním či paranoidním thrillerům. I díky údajným výrazným důsledkům děje seriálu pro celé MCU.

Warner Bros. a DC Comics se, alespoň prozatím, vydávají výrazně jiným směrem. Není známo, že by se ve studiu v blízké době chystaly větší nové televizní seriály se známými superhrdiny, na streamovací služby místo toho putují rovnou premiéry velkých filmů. Liga spravedlnosti je toho výsostným, byť zcela ojedinělým příkladem.

Na jednu stranu si totiž lze těžko představit ambicióznější projekt než celé čtyři hodiny dlouhý blockbuster s rozsáhlou mytologií a mnoha dějovými linkami. Místo určitého doplnění hlavní filmové série jako u Marvelu na HBO Max přijde ta největší atrakce, kde Superman, Batman, Wonder Woman a další čelí zloduchovi velikosti Thanose.

Na druhou stranu čtyřhodinové monstrum, zprvu plánované jako minisérie, vzniklo jako bezprecedentní úlitba fanouškům režiséra Zacka Snydera. Ten se projektu musel v roce 2016 vzdát a nahradil ho Joss Whedon, jehož kinoverze Ligy spravedlnosti nenaplnila očekávání snad vůbec nikoho.

onlajn4-boxed

Přečtěte si takéProductboard, Snuggs či ShipMonk. CzechCrunch Onlajn prozradí, jak úspěšně expandovatProductboard, Snuggs či ShipMonk. Dnešní konference CzechCrunch Onlajn prozradí, jak úspěšně expandovat do světa

Nový sestřih je proto stejně tak epický jako nejspíš zcela bez větší role v budoucím univerzu filmů podle DC Comics. Právě o tom často mluví první reakce kritiků, podle nichž Snyderův projekt určitě potěší mnoho fanoušků svou osudovostí a velkolepou akcí, ale zároveň frustruje ubíjející stopáží s bezpočtem nepotřebných scén. Některé z nich mohly v původním konceptu sloužit jako náznaky budoucích příběhů, ty ovšem nejspíš nikdy neuvidíme.

Většina komentářů se nicméně shoduje na tom, že Snyderova verze je rozhodně tou definitivní. Diváci, kteří režisérův styl s velkou mírou patosu, vážné atmosféry a zpomalených scén oceňují, se mají na co těšit. Ostatní si prý přinejmenším vychutnají kvalitně zpracovanou závěrečnou bitvu, která může patřit k tomu nejlepšímu, co v rámci DC univerza vzniklo.