Disney chce ovládnout kina i televizi. V novém traileru na seriál Hawkeye odkazuje na Smrtonosnou past

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

disney-marvel-hawkeye-1

Reprofoto: Marvel Entertainment/YouTube

Jeremy Renner v seriálu Marvelu Hawkeye

0Zobrazit komentáře

Disney od startu pandemie počátkem loňského roku poněkud stagnovalo, zejména na poli Avengers. Až letos postupně vydalo trojici seriálů WandaVision, The Falcon and the Winter Soldier a Loki, následovaných vlažně přijatým filmem Black Widow. Teď se opět naplno rozjíždí. Shang-Chi hlásí velký divácký i finanční úspěch, exkluzivně do kin se chystají další marvelovky a na streamovací službu Disney+ míří Hawkeye, který dostal první trailer.

Clint Barton alias Hawkeye ve filmovém vesmíru Marvelu vždy stál tak trochu na vedlejší koleji. Když se po vydání Avengers: Endgame (spoiler) mluvilo o smrti Iron Mana nebo odchodu Captaina Americy, mnozí ani neznali Bartonovo civilní jméno a jeho osud také přešli bez většího vzrušení. Samostatný seriál, kde je hlavní postavou, ale působí velice zajímavě. Nový trailer na Hawkeye dokonce nápadně připomíná Smrtonosnou past nebo Smrtonosnou zbraň.

Oficiální synopse naznačuje pouze základ a většinu děje seriálu nechává skrytou. Clinta Bartona alias Hawkeye zmiňuje jako bývalého člena Avengers, který se teď hlavně snaží na Vánoce vrátit domů za rodinou. Brání mu v tom ale sokové z jeho minulosti, ohrožující mnohem více než jen sváteční náladu. Aby hrdina uspěl, musí spolupracovat s ambiciózní mladou lučištnicí Kate Bishopovou, které se sama chce stát superhrdinkou.

Podobně jako Black Widow působí také novinka jako určitý návrat k hrdinovi, který bude mít pro budoucnost Avengers už jen minimální relevanci. Navazuje ovšem na události Avengers: Endgame a divákům snad více přiblíží, co se s Bartonem dělo poté, co kvůli Thanosovi přišel o rodinu. Stal se z něj Ronin, temný mstitel likvidující kriminální podsvětí, dokud jej Black Widow nepřesvědčila k pomoci v odčinění Thanosovy zkázy.

Ačkoliv by přímé navázání seriálu na období Ronina naznačovalo spíše ponuřejší vyznění, trailer svým zasazením do doby kolem Vánoc a zábavnými hláškami připomíná Smrtonosnou past nebo odlehčenější tón Smrtonosné zbraně. Hawkeye se nicméně bude muset vypořádat se svou osobní minulostí a konfliktem mezi rodinou a bojem s podsvětím. Jak naznačila potitulková scéna Black Widow, do jeho záležitosti nejspíš zasáhne také Florence Pugh jako Jelena Bělovová.

V teritoriích, kde je dostupná streamovací služba Disney+, začne šest dílů nového seriálu vycházet od 24. listopadu. Podle aktuálních plánů Disney si ale čeští diváci na oficiální premiéru budou muset počkat možná až do léta příštího roku. Společnost se nedávno rozhodla upravit své plány pro globální expanzi Disney+, v nichž východní Evropa, kam se Česko počítá, není primární.

To ovšem neznamená, že u nás bude o velkou produkci od Marvelu nouze. V kinech koncem předminulého týdne s velkým úspěchem vyšel Shang-Chi, jehož premiérové příjmy překonaly i některá čísla před pandemií. Teď se navíc potvrzuje, že po velkých propadech Black Widow dobře zafungovala jeho exkluzivní dostupnost v kinech. Snímek o mladém mistrovi kung-fu celosvětově vydělal už přes 250 milionů dolarů, tedy přes pět miliard korun.

Tento úspěch zároveň znamená, že Disney oficiálně potvrdilo plány vydat veškeré své filmy do konce letošního roku výhradně v kinech. Ačkoliv by podobné oznámení ještě loni v únoru působilo poněkud zvláštně, v současné situaci jde o zásadní zprávu pro filmový průmysl. Stejně jako jiná velká hollywoodská studia totiž kvůli pandemii také Disney upravilo svou distribuci a několik velkých projektů, včetně Black Widow, uvedlo paralelně v kinech a za prémiový poplatek také na své streamovací službě.

Po jistém krizovém režimu tak mediální gigant, který díky Shang-Chimu opět kraluje tržbám z kin pro letošní rok, naznačuje návrat do jakéhosi nového normálu. V něm se očekává zachování, ale zároveň zkrácení exkluzivity pro kina, většina tržeb totiž dlouhodobě pochází z prvních několika týdnů. Pro diváky to aktuálně znamená, že jen na velkém plátně uvidí premiéry filmů jako Eternals, Poslední duel od Ridleyho Scotta nebo muzikál West Side Story Stevena Spielberga.

disney-marvel-hawkeye-2

Hailee Steinfeld a Jeremy Renner v seriálu Hawkeye

Diskuze (0)

Novinka

Anonym